חדשות

 מאת דיוויד סלע 70 שנים אחרי

50בניית קריית הממשלה בירושלים, שנות ה־

בן־גוריון נעמד על הראש מול העולם ומכריז על ירושלים כבירת ישראל, תושבים ראשונים עולים לליפתא, והנגרים מתרגזים על עסקת “תפוזים תמורת דלתות” עם פינלנד • זה מה שקרה השבוע לפני שבעה עשורים

ירושלים מוכרזת כבירה – והעולם מאיים

ב־13 בדצמבר 1949, 68 שנים פחות שבוע לפני הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, הכריז בן־גוריון על ירושלים כבירת ישראל. מאותו יום הותקפה ישראל ללא הפסקה על ידי מדינות העולם, בעוצמה שלא חוותה כמוה מעולם. במשרד החוץ בקריה בתל אביב התקבלה איגרת מאת מיניסטריון המדינה של ארה”ב, שכללה התראה שלפיה “אל לה לישראל לבצע כל צעד העלול לסכן את השלום במזרח התיכון”.

צרפת העבירה לישראל איום בנוסח “העברת משרדי הממשלה לירושלים תהיה פגיעה משמעותית בעבודת עצרת האו”ם, וישראל תיאלץ לשאת בתוצאות”. ואילו נציגי הוותיקן פנו בהוראת האפיפיור לכל המדינות הקתוליות בעולם ודרשו מהן “להפעיל כל לחץ אפשרי על ישראל כדי שתיסוג מתוכניתה בעניין ירושלים”. ואכן, מדינות רבות שלחו למשרד החוץ בישראל איגרות שכללו נזיפות, התראות ואיומים.

בינתיים, ישראל קבעה עובדות בשטח: כבר למחרת הצהרתו של בן־גוריון בנוגע לירושלים עלו במצוותו לבירה שר הפנים חיים משה שפירא ושר התחבורה דוד רמז, במגמה לסייר בעיר ולהכין תוכנית מיידית להעברת כל מוסדות המדינה מתל אביב לבירה.

חברי כנסת שהציעו ש”בשלב זה תפעל הכנסת גם בתל אביב וגם בירושלים” נתקלו בהתנגדות נמרצת של ראש הממשלה, שהציע לתת לסוכנות היהודית מבנים לשימושה בתל אביב, בתמורה ל”בניין המוסדות הלאומיים” בירושלים, שם ביקש בן־גוריון לרכז תחת קורת גג אחת את כל עבודת הממשלה על משרדיה השונים. מאחר שהעניין לא הסתייע, החליטה הממשלה להעמיד תקציב לבניית קריית הממשלה בירושלים בגובה של 2 מיליון לירות – וכבר באותו השבוע מונו אדריכלים לתכנון הקריה.

“מבצע ירושלים”, כך קרא בן־גוריון להעברת משרדי הממשלה והמוסדות מתל אביב לבירה. “הזקן” הקציב למשימה פרק זמן של שישה שבועות, ובמגמה לפקח מקרוב על העבודות, קבע את משכנו במלון “עדן”, ששכן בסמוך ל”בית פרומין” בירושלים, שאליו התעתדה לעבור הכנסת ממשכנה בתל אביב.

 

 

Your Comment/התגובה שלך