חדשות

 מאת דן לביא”היהודים שולטים בנשיא צ’ילה”

שגרירת ישראל חשפה שורה של ציוצים אנטישמיים • “אתם מספר 1 ברצח ילדים” • “ישראל והיהודים הם המושכים בחוטים בפוליטיקה בצ’ילה ובעולם”

נשיא צ’ילה סבסטיאן פיניירה // צילום: אי. אף. פי

שגרירת ישראל בצ’ילה, מרינה רוזנברג, ספגה ציוצים אנטישמיים חריפים ברשת בימים האחרונים, וחשפה אותם בכנס של ההסתדרות הציונית העולמית. קיומו של שיח שנאה אנטישמי מפותח איננו חדש, אולם העובדה היא כי הדבר אינו מגיע לשיח המרכזי במדינה בשל הניסיון לשמור על השקט. מכאן חשיבות החשיפה שהעניקה השגרירה רוזנברג לדברים.

בשיחה עם “ישראל היום” אמרה השגרירה רוזנברג כי “האנטישמיות איננה חדשה לצערי, החידוש הוא בכך שאנחנו מדברים על זה והדבר יועלה לשיח המרכזי באמצעות פניה למקבלי ההחלטות, שיבינו שיש לנקוט צעדים בטרם יהיה מאוחר”.

שגרירת ישראל בצ’ילה מרינה רוזנברג, בכנס ההסתדרות הציונית 

כך למשל נכתב בציוץ ברשת הטוויטר: “לא צריך להיות מומחה כדי לשים לב מי מושך בחוטים של ההחלטות הכלכליות והמדיניות (בצ’ילה, ד.ל) תשאלו את מרינה רוזנברג לגבי ’40 שעות’ (הכוונה היא לתוכנית השמאל המקומי במדינה לצמצם את שעות העבודה השבועיות, ד.ל)”.

בציוץ אחר נכתב: “אנו יודעים מי שולט על הנשיא סבסטיאן פיניירה, בוחר את שריו וקובע את המדיניות של ממשלת צ’ילה”, זאת לצד תיוג השגרירה והקהילה היהודית.

הציוצים האנטישמים נגד השגרירה 

במקרה אחר, בתגובה לציוץ של רוזנברג בנושא חדשנות נרשם: “ציונית, גזענית ופחדנית״, ובמקרים נוספים נכתב: “תסתלקי מכאן”, ו”אתם מספר אחת ברצח נשים וילדים”.

לדבריה של רוזנברג: “הספקתי כבר לקיים עשרות פגישות עם שרים, סגני שרים וחברי פרלמנט. שעה שנשאלים גורמים רשמיים ופוליטיקאים בצ’ילה על קיומה של אנטישמיות, חלקם משיבים בצורה פושרת מתוך חוסר היכרות עם המצב. הם עונים כי הם מופתעים וכי הנגע הזה לא קיים במדינה הדרום אמריקנית הזאת”.

זו הסיבה שהשגרירה הדגישה, “עלינו לדבר עם מקבלי ההחלטות ולדון עימם ועם אנשי תקשורת וחברה אזרחית ככל שניתן על הנושא, הן בקהילה היהודית והן מחוצה לה”.

רוזנברג, שהחלה את משימתה הדיפלומטית לפני חודש וחצי, הדגישה כי היא פועלת בשיתוף עם הקהילה לא רק במאבק בהתחזקות האנטישמיות, אלא גם במאבק בתנועות החרם וארגון ה- BDS כנגד ישראל, ״חובתנו לחשוף את האנטישמיות סביבנו ולהיאבק בה ובשיח השנאה״, אמרה.

בשלושת הימים האחרונים מתקיים בצ’ילה כנס של 180 מנהיגים יהודים מאמריקה הלטינית בנושא המאבק באנטישמיות שארגנה ההסתדרות הציונית העולמית. יעקב חגואל, סגן ומ”מ יו”ר ההסתדרות הציונית העולמית יוזם הכנס, הזמין את רוזנברג לשאת את הדברים. השניים דרשו לגלות “אפס סובלנות” ביחס לאירועים אנטישמיים הן מרשויות המדינה והן מהאזרחים שראו אירוע דומה.

ההסתדרות הציונית העולמית מקיימת מידי שנה מספר כנסים אזוריים בנושא המאבק באנטישמיות  באירופה, דרום אמריקה, וצפון אמריקה. הכנסים נובעים מעליית האירועים האנטישמיים בעולם ומהצורך של התושבים היהודיים לדעת כיצד להתגונן ולמי לפנות במקרה הצורך.

Your Comment/התגובה שלך