דיעות

 מאת חנן גרינווד49% מהישראלים: חוששים מאנטישמיות בטיול בחו”ל

כך עולה מסקר שערך ארגון ועידת רבני אירופה • 71% מהישראלים: יהודי אירופה אינם בטוחים במדינותיהם • 91% ענו: יהודי התפוצות צריכים לעלות לארץ

   

יהודים בהפגנה בברלין // צילום ארכיון: רויטרס

מחצית מהישראלים חוששים מאנטישמיות במהלך טיול בחו”ל, כך עולה מסקר חדש שערך ארגון ועידת רבני אירופה, שמייצג מאות קהילות ביבשת.

בסקר, שנערך באפריל האחרון על ידי חברת סאפין מחקר ופיתוח, השתתפו 502 בני אדם, במטרה להבין עד כמה האנטישמיות נמצאת בחיי הישראלים, זאת לאור העלייה הקיצונית באירועים המטרידים ברחבי אירופה. מהסקר עולה כי 49 אחוזים מהישראלים חוששים מאנטישמיות כשהם מטיילים באירופה, זאת לעומת 51 אחוזים שהשיבו בשלילה לשאלה. 55% מההורים לילדים השיבו כי הם חוששים ממתקפה אנטישמית.

71% מהישראלים מאמינים כי יהודי אירופה אינם בטוחים במדינותיהם. זאת, לעומת 29% שהשיבו כי הם בטוחים. בתשובה לשאלה “האם על יהודי אירופה לעלות לישראל” נרשם קונצנזוס גדול – 91% מהנשאלים השיבו כי עליהם לעלות לישראל, לעומת תשעה אחוזים בלבד שהשיבו כי עליהם להישאר במדינות המוצא שלהם.

על רקע מציאות הטרור הגזעני שקיימת ביבשת, השיבו 91% מהנשאלים כי אכפת להם מאירועי אנטישמיות שמתרחשים באירופה לעומת תשעה אחוזים שהשיבו כי האירועים לא מעניינים אותם. בכל הנוגע לסיוע שמעניקה ממשלת ישראל ליהודים, רק 22 אחוזים מהנשאלים השיבו בחיוב לשאלה “האם המדינה עושה מספיק כדי לסייע ליהודי אירופה”, 48% השיבו כי ישראל מסייעת במידה בינונית ליהודים ביבשת ו־30% השיבו כי היא עושה מספיק.

“האירועים האנטישמיים ברחבי אירופה בלתי נסבלים, ומזכירים בכאב אירועים אפלים מהמאה הקודמת. הם תוקפים את חירותה של אירופה ואת ערכיה”, ציין הרב פנחס גולדשמידט, נשיא ארגון ועידת רבני אירופה והרב הראשי של מוסקבה. “אנחנו מנהלים מאבק יומיומי למען חופש הדת ונגד האנטישמיות ומסרי השנאה שלה”. לקראת הבחירות לכנסת אמר: “אני קורא לממשלת ישראל ולמועמדים בבחירות לגבש אסטרטגיה נרחבת לפעולה בנושא”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*