פוליטיקה

 מאת יאיר אלטמן” BDS נמצא במגננה ובנסיגה

מנתוני המשרד לעניינים אסטרטגיים עולה: ב־2017 הפסיקו מדינות להזרים כספים לארגוני החרם ונחקקו חוקים להגבלתם • השר ארדן: “פעילי החרם מבינים שגם להם יש מה להפסיד”

ממגננה להתקפה. במשך שנים פעלו ארגוני ה־BDS באופן חופשי יחסית, והמדיניות הישראלית היתה בעיקר התעלמות. מדיניות זו השתנתה, ובמשרד לנושאים אסטרטגיים אומרים כי ב־2017 חלה נקודת המפנה במערכה נגד ארגוני החרם על ישראל ומסמנים סדרת הצלחות בתחום המדיני, המשפטי, האקדמי והתרבותי, שמהוות שינוי מגמה.

אחת ההצלחות העיקריות היתה בהפסקת מימון שהעניקו מדינות שונות לארגוני BDS, לאחר שאותן מדינות השתכנעו כי מדובר בפעילות אנטישמית או כזו התומכת טרור. כמו כן, ה־BDS נכשל בכמה קרבות בולטים, ובהם ניסיון להגיע להחלטה באיגוד האקדמי הגדול בארה”ב, ה־MLA (איגוד המרצים העוסקים בשפות מודרניות), התומכת ב־BDS, בניסיון להגיע להחלטה דומה בפיפ”א וכישלונות נוספים בניסיונות לרתום מוסדות פיננסיים להכנסת חברות ובנקים מישראל ל”רשימות שחורות”. בארה”ב, לדוגמה, חוקקו 24 מדינות חוקים נגד ה־BDS. לאחרונה, בעקבות חקיקה מקומית כזו, השעתה מדינת ניו ג’רזי את כל הפעילות הכלכלית שלה עם הבנק המרכזי של דנמרק, לאחר שזה החרים חברות ישראליות.

גם בנושא האמנות ידע המאבק ב־BDS הצלחות. למרות ביטול ההופעה המתוקשר של הזמרת הניו־זילנדית לורד, אמנים רבים שעליהם הופעל לחץ בחרו דווקא להופיע בישראל, ובהם להקת רדיוהד, גאנס אנד רוזס, בריטני ספירס, אלטון ג’ון ב־2016 ועוד.

במשרד לנושאים אסטרטגיים מזהים כי צבר הכישלונות של ארגוני ה־BDS גרם להם לאחרונה לעסוק יותר בהגנת “הזכות לחרם”, מאשר בקידום החרמות עצמם. נוסף על כך, אחת מפעילויות המשרד בנושא חושפת קשרים של ארגוני BDS לארגוני טרור. כך, למשל, בקונגרס האמריקני נחשפו בשני שימועים שונים קשרים בין ארגון ה־BDS וה־SJP (אחד מארגוני ה־BDS המשמעותיים בארה”ב) לבין ארגונים הקשורים לחמאס. במשרד יודעים לזהות גם כי חלק מהצהרות מדינות אירופה למניעת מימון בעת האחרונה מארגוני BDS באות עקב חשיפת קשרים אלו לארגוני טרור.

ומה באשר לשנת 2018? במשרד מתכוונים להמשיך את המגמה, בדגש על אירופה, ולתת דגש למיפוי ארגוני החרם הפעילים, להזרמות הכספים אליהם ולחשיפת קשריו העמוקים של ה־BDS לאנטישמיות ולטרור. המדינות הבעייתיות ביותר בנושא, אמרו במשרד, היו ונשארו דרום אפריקה, אירלנד והמדינות הסקנדינביות.

השר ארדן אמר כי “למדיניות ההתקפית נגד השקרים והשנאה יש תוצאות בשטח. פעילי החרם מבינים שגם להם יש מה להפסיד ושלא נאפשר להם להמשיך לעשות דה־לגיטימציה לישראל”.

שתפו

Forward

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*