יהדות

 מאת יהודה שלזינגר”אסור לתת לפמיניזם קיצוני להוביל את צה”ל”

גם היום הרב שמואל אליהו לא חוזר בו מכל ההתבטאויות האחרונות שלו, אבל מדגיש שהדברים נאמרים מתוך כאב ורצון לתקן • “חופש הדיבור לא שייך רק לעיתונאים מהשמאל, לאמנים או לפרופסורים”

  “כשאתה מרגיל אדם שאישה היא חפץ, אתה לא בונה נאמנות”. הרב שמואל אליהו” צילום מרים צחי

בקומה השלישית בבית המדרש היכל יעקב בירושלים, במקום שבו ישב בעבר המקובל, הפוסק והמנהיג, הראשון לציון הרב מרדכי אליהו ז”ל, יושב היום בנו, הרב שמואל אליהו, ומסיים לכתוב ספר שמספר על 30 נבואות, שלשיטתו מתקיימות בישראל ב־100 השנים האחרונות.

“לפני 100 שנה היה פה חצי אחוז מהעם היהודי, והיום יש פה כמעט 50 אחוז. פעם היינו עם נרדף, והיום אנחנו עם מנצח. פעם הארץ היתה שממה, והיום המדינה פורחת. כל זה מלמד אותנו שאנחנו בדרך הנכונה, וצפויה לנו עוד ועוד עלייה”.

הוא אדם נעים, קולו מעולם לא מתגבר עד צעקה, ולכל אדם שבא לפגוש אותו הוא קורא “אחי”. רחוק מהתדמית הציבורית של הרב שקרא לא להשכיר דירות לערבים, שיצא במילים חריפות נגד הקהילה הגאה, שמוביל בשנה האחרונה קמפיין אגרסיבי נגד שירות משותף של נשים וגברים בצבא ונגד שירות של בנות דתיות. בדרך הוא גם קרא לרמטכ”ל להתפטר.

אז מי אתה באמת?

“יש מה שמציירים בתקשורת, ויש את האדם האמיתי. מספרים שרבי נחמן מברסלב אמר שיש שני רבי נחמן, זה האמיתי וזה שמציירים מתנגדיו. יכול להיות שזה נכון על כל אדם, על כל איש ציבור”.

איזה רב שמואל הציבור מכיר?

“תלוי את מי אתה שואל. מי שחי וניזון מהתקשורת, קורא מה שהתקשורת מציירת. בתקשורת מקצינים ומדגישים את הצד של הנגד. נניח, בעימות האחרון מול הרמטכ”ל יש לי אמירה מסוימת. אני חושב שיש בצה”ל תקלות בנושא העירוב בין חיילים וחיילות. אבל אנחנו בעד צה”ל, הילדים שלנו בצה”ל, יש לי תלמידים שמברכים ‘שהחיינו’ כשהם מתגייסים. אנחנו שולחים את התלמידים שלנו למקומות הכי משמעותיים בצבא. חיברתי תפילה לחיילים לקראת הגיוס, בכל שבת אני מתפלל על חיילי צה”ל בכלל ועל הרמטכ”ל בפרט.

“זו התמונה האמיתית, ובתוכה יש לי ביקורת שבאה באהבה. אבל מסרים חיוביים לא מעניינים את התקשורת. אם אני אומַר שאסור למכור דירות לערבים, זה יתפוס כותרות בכל העיתונים, אבל כשאני משתתף בסדרת מפגשים עם נכבדי הערבים בגליל מתוך דו־שיח, אף אחד לא יציין את זה. העיתונות מחפשת סנסציה. לשמחתי, הציבור קולט אותך כמו שאתה”.

איך התגובות ברחוב לקמפיין שאתם מנהלים נגד שירות מעורב בצבא ונגד שירות של בחורות דתיות?

“הרבה אנשים אומרים לי, ‘אתה אומר את מה שאנחנו חושבים’. אנשים דתיים, ובעיקר חילונים, שגם להם מפריע הערבוב בין בנים לבנות, שחושבים שזה פוגע בכושר של צה”ל.

“תזכור שזה לא רק אני, מאות רבנים חתמו על הקריאה לצבא להפסיק את התערובת המכוונת הזו. הרב אלי סדן והרב יגאל לוינשטיין, הרב אבינר והרב מלמד, כולנו אנשים אכפתיים שמחנכים את תלמידיהם לשרת ביחידות היותר משמעותיות. אנשים שמבינים את חשיבות הצבא, ואין להם אופציה נפשית לומר ‘לא מתגייסים יותר’ כמו החרדים הקיצוניים. הכי קל להגיד לתלמידים, ‘יש בצבא בעיות צניעות ובעיות אחרות, לכן אל תתגייסו, וכך נשמור על עצמנו’. הם לא אומרים את זה. הם מחפשים את הדרך גם לשרת את המדינה וגם לשמור על הערכים.

“הצבא יקר לנו. אנחנו רוצים לשלב בין האמונה והצבא, וזה חייב להיות תוך התחשבות”.

בצבא טוענים שהרבנים מגזימים. שאין ערבוב בין נשים לגברים באופן חריג.

הרב אליהו מחטט במסמכים שעל שולחנו ושולף אחד מהם. “הנה, מסמך רשמי של הצבא, שבו יש אג’נדה ברורה שמובילה יועצת הרמטכ”ל לענייני מגדר. היא כותבת במפורש שלדעתה אין שום הבדל בין נשים לגברים, שההבדלים הם עניין נרכש. מתעלמת מהמציאות ויוצרת לעצמה מציאות מדומה.

“בפמיניזם יש הרבה שיטות ותיאוריות. האג’נדה שהיוהל”ם דוגלת בה היא הכי קיצונית, והיא כתובה במסמכים רשמיים של הצבא. ולפיה צריך לעשות כל מאמץ כדי לערבב בין גברים לנשים בכל היחידות האפשריות, ולא אכפת לה מהפגיעה בביטחון המדינה.

“היא כותבת כאן שהצליחו להגיע לפתיחת תפקידים לנשים ב־80 אחוז מהתפקידים, והיעד הוא 100 אחוז. היא גם טוענת שהרמטכ”ל מיישר איתה קו. לצערי, העובדות מוכיחות שהרמטכ”ל באמת מגבה אותה, וזה מסוכן.

“הרמטכ”ל אמר שלא יהיו נשים בטנקים, ובסוף יש. זה לגיטימי שיש לה אג’נדה, אבל אני לא צריך לתת לה לחנך את התלמידים שלי לפי האג’נדה שלה”.

בגולני, גבעתי, צנחנים, זה לא המצב.

“אלה 20 האחוזים שעדיין לא מעורבים, והם רוצים שגם שם זה יהיה. אני שומע מהתלמידים שלי, שהם צריכים לשמור לילה שלם בפילבוקס עם חיילת. הרב הצבאי הראשי סיפר לי שבתרגילים צבאיים יכולים לשהות חיילים וחיילות בתוך כלי רכב צבאי אפילו לכמה ימים. המציאות הזו מתאימה למסמך של הצבא, שאומר באופן ברור שאין שום הבדל בין נשים לגברים, ושאנחנו צריכים לחנך שיהיו יחד, כי אין הבדל ביניהם”.

מה הבעיה בזה?

“שתי בעיות, מבצעית וערכית. הבעיה המבצעית היא שחייל וחיילת לבד בשמירה זה פוגע בתשומת הלב, במבצעיות. בהנחה שמדובר בחיילים בריאים, גם אם תנסה להיות הכי טהור ונקי, תשומת הלב, לפחות בחלק מהזמן, תלך לחיילת שלידך.

“הבעיה הערכית היא שחיילים צריכים לפתח אהבה ונאמנות לאישה אחת, ולא לכל אישה, שהיא במקרה יחד איתו בשמירה. כל שכן כשמדובר במילואימניקים נשואים, שמשאירים את האישה בבית ונמצאים בשמירה או בפילבוקס עם חיילות צעירות. זה עלול להרוס משפחות”.

חיילים דתיים לא יכולים להשתלט על יצרים?

“זה גם חיילים דתיים וגם חיילים חילונים או מסורתיים. מספיק שחצי לא ישתלטו, ויעילות הצבא נפגעת. ככה אלוקים ברא אותנו, אנחנו לא קרשים. זה לא רק בישראל. סגן נשיא ארה”ב, מייק פנס, אמר שכאשר מציבים חייל צעיר וחיילת צעירה יחד, טבעי שהם יתייחסו אחד לשני ולא למשימה שלהם. זה לא בריא לאף אחד. פשוט לא בריא”.

בנים דתיים שמתכוננים בישיבות לשירות הצבאי לא יצליחו להתגבר על ריחוק מנשים?

“לא צריך ריחוק, צריך מערכת הגיונית. זה לא הגיוני לשים שלושה ימים בנגמ”ש חיילים וחיילות. לא משנה אם אתה דתי או חילוני, זה לא בריא לאף אחד. חשוב ליצור בית עם נאמנות, עם אהבה, ולא עם פזילות הצידה. כשאתה מרגיל אדם שאישה היא חפץ, אתה לא בונה נאמנות”.

והפתרון הוא להוציא משם את הנשים?

“אנחנו חושבים שצריך לקדם נשים, לתת להן עוצמה ויכולת, אבל לא במקום שזה יוצר תקלות. היום הכיוון הוא לערבב כמה שיותר. זו האמירה של צה”ל, אמירה בלתי מתחשבת בעם ישראל כולו. 80 אחוזים מעם ישראל הם מסורתיים. לקחת משהו מהקצה הפמיניסטי ולהנחיל אותו לכל העם זה לא הוגן”.

המציאות משתנה, יש היום יותר בנות שרוצות להצליח בצבא.

“נכון שהמציאות השתנתה, אנחנו שמחים שהיא משתנה, אנחנו לא נגד שילוב נשים. אנחנו נגד תערובת בלתי אפשרית. קידום האישה זה דבר טוב, אבל אם זה בא על חשבון הרס המשפחתיות, זה לא טוב. אם זה אומר להגיד לאישה ‘תהיי כמו גבר’, זה לא טוב. צריך לקדם את האישה ולא להרוס את המשפחתיות”.

מי דיבר על הרס משפחתיות?

“הגל השני של הפמיניזם אומר שאם אתה רוצה שהאישה תתקדם, עדיף לה שלא תתחתן ותגדל ילדים ותטפל בבית. לדעתם, אם היא מתחתנת, היא לא יכולה להתקדם. כדי לקדם נשים הורסים את המשפחה. לתפיסתי, צריך לקדם אישה בלי להרוס משפחה”.

אי אפשר גם וגם?

“אני בעד, יש לי אישה מנהלת מדרשה, בנות וכלות שהן מחנכות, מלמדות ריקוד, מנהלות מדרשות, עובדות סוציאליות, פסיכולוגית. לכולן יש ילדים, והן מצליחות בחיים, ברוך ה’, לא על חשבון המשפחה. אם ערך אחד דורס את השני, זה לא תקין. צריך לשלב באופן מושכל, לא אחד על חשבון השני.

“אנחנו לא רוצים להיות כמו אירופה או כמו סין או יפן, שמחצית מהצעירים ומהצעירות לא מתחתנים כדי לטפח קריירה, ולא יולדים ילדים, ולכל משפחה יש 1.4 ילדים בממוצע. מה יהיה עם הדור הבא?

“אנחנו לא יכולים לתת לעצמנו לקרוס בדור הבא בשביל קריירה או איכות חיים כאן ועכשיו. התרבות המערבית מקדמת את האישה בלי לשמור על המשפחה ובלי ליצור איזון. צריך לקדם את האישה עם יצירת איזון”.

  • • •

נושא נוסף שהרב אליהו יצא נגדו בתקיפות הוא גיוס בנות דתיות לצה”ל. “אני מעריך את העובדה שבנות דתיות רוצות לתרום לעם ישראל, אבל תרומה לעם ישראל זה לא רק במסגרות צבאיות. עם ישראל צריך להיות אור לגויים, וזה בעיקר בממד הערכי, לא רק בטכנולוגיה ובמכירת נשק.

“בעבר היו שנים שבהן מדינת ישראל היתה תחת איום קיומי. בקום המדינה היה צורך שנשים יתרמו את חלקן לצבא, אבל ברוך השם, אויבינו קורסים בזה אחר זה. לעם ישראל יש תפקיד – להביא ברכה לעולם. אנחנו עושים את זה כיום, מצטיינים בטכנולוגיה, במדע, בחקלאות, ברפואה. אנחנו מביאים ברכה לעולם.

“אנחנו צריכים להיות גם משווקי ערכים. בנות צריכות לדעת שהאתגר הוא לא רק לשמור על עם ישראל ולתרום לחברה הישראלית, אלא לתרום לחברה ערכית יותר. בואו נַראה לעולם איך בונים משפחה עם אישה מצליחנית, נהיה עם שמשווק ערכים ודרך חיים נכונה.

“בת צריכה להבין שהצבא נועד להרוג, אין ברירה, זה מה שאנחנו עושים. ואישה נועדה להביא חיים. אישה צריכה לתרום באופן חיובי.

בטקס סיום כתיבת ספר תורה. “יש לי ביקורת שבאה באהבה, אבל העיתונות מחפשת סנסציה. לשמחתי, הציבור קולט אותך כמו שאתה” //

“אי אפשר לבנות את המדינה ואת הזהות היהודית שלנו על סיורים במחנות ההשמדה בפולין ולומר, ‘תראה כמה שונאים אותנו, אז נגבש זהות יהודית’. לא מגבשים זהות על סמך האויבים, אלא על סמך החיוביות. אנחנו צריכים להיות אור לגויים, ובנות צריכות להביא אור לעולם, לא רק דרך הצבא.

“הצבא הוא דורסן, במובן החיובי. יש נהלים, יש פקודות, מה לעשות ומה לא לעשות. למפקד יש ערכים אחרים מאלה של הבנות הדתיות, וזה מה שהוא ישליט בצבא, ולא תמיד יהיה לבחורה כוח לעמוד מול זה. היא תצטרך להתיישר לפיהם או להתרסק.

“אני לא רוצה לחנך את הנשים לקשיחות הזאת. לאישה בבית יש עדינות וחיוך, אלו לא מילים גסות. אולי הן גסות בעיני חלק מהפמיניסטיות, שחושבות שאישה מצליחנית צריכה להיות קשוחה כמו גבר, אבל בעיניי, עדינות ונשיות הן שבח.

“בנוסף, התערובת בין נשים דתיות וגברים שוחקת את ערכי הצניעות. בת באה מהאולפנה עם אווירה מסוימת, עם ערכי צניעות מסוימים, ונכנסת למקום עם ערכי צניעות ואווירה שונים ושפה שונה. הרבה בנות מתגייסות לצבא עם ערכים אמוניים ויוצאות עם ערכים אחרים. כמה תנועות שעוסקות בנושא עשו מחקר שבדק עד כמה בנות דתיות מצליחות לשמור על הרמה הדתית שלהן בצבא, וראינו שהיא נשחקת מאוד”.

בת דתייה לא מסוגלת לעמוד מול הלחץ של הצבא?

“מתוך 192 מדינות בכל העולם, רק בשתיים יש חוק גיוס חובה לנשים – ישראל וצפון קוריאה. העולם מבין שאישה יכולה לתרום יותר במקומות אחרים, אבל פה מתעקשים על זה מתוך אג’נדה חברתית. למה שהצבא לא יגייס רק את הבנות שהוא באמת צריך?”

בצה”ל אומרים שיש דווקא עלייה בשיעורי הגיוס של בנות דתיות.

“קלמן ליבסקינד פרסם מחקר שמראה שהצבא שינה את הקריטריונים של הגדרת בנות דתיות, וכאילו יש עלייה במספר הבנות הדתיות שמתגייסות. אבל אחוז המתגייסות מקרב הבנות הדתיות לא השתנה. הצבא מפמפם אחרת כדי לשנות את האווירה, וזה לא נכון. דובר צה”ל משרת אג’נדה במקום לומר את האמת”.

מה הבעיה שבנות דתיות ישרתו במודיעין או בתפקידים חשובים בעורף?

“הבעיה היא שיש על החיילת מפקד וסמכות שהיא לא יכולה לסרב להם. לכן בנות יכולות לסייע למודיעין כאזרחיות עובדות צה”ל, ולא במסגרת הצה”לית הקיימת. כל הקמפיין של MeToo# מלמד שלפחות חלק מהגברים שיש להם סמכות על נשים מנצלים אותה לרעה. גם במשטרה וגם בצבא, גם באקדמיה וגם בתיאטרון, גם בדוגמנות וגם בקולנוע”.

קראת לרמטכ”ל להתפטר. לא הגזמת?

“חשבתי על זה חודשים לפני שאמרתי את זה. זו לא היתה פליטת פה. לרמטכ”ל יש אחריות. הוא לא יכול להגיד שזו היוהל”ם שמקדמת אג’נדה פמיניסטית רדיקלית, הוא לא יכול להסתתר מאחורי גב של קצינים אחרים מהמטכ”ל כשהוא מביא ארגוני שמאל להכשיר את הקצינים. כשהוא מצר את רגלם של קצינית דתיים. כשהוא פוגע בכשרות. כשהוא פוגע בתודעה יהודית. האחריות היא שלו, כמי שעומד בראש המערכת.

“אני לא מרגיש נעים שבכל מעידה של קצין עם כיפה, כמו שלום אייזנר (סמח”ט הבקעה שצולם מכה פלשתיני; י”ש), בועטים אותו החוצה. אני לא מרגיש נעים עם הוצאת ענף התודעה היהודית מחוץ לרבנות. אני לא מרגיש נעים עם זה שמסלקים משגיחי כשרות ומורידים תקנים לרבנים צבאיים. אני לא יודע אם הרמטכ”ל החליט את כל זה, אבל הוא ראש המערכת, והוא צריך לעצור את זה.

“הוא הרמטכ”ל, הוא לא ש”ג. אני לא מוכן לקבל אמירה שראש המערכת לא אחראי. אתה ראש המערכת – אתה צריך לדאוג שזה לא יקרה. מדובר באירועים שקורים פעם אחר פעם. פעם זה גילוח זקָנים ופעם פגיעה בכשרות ופעם זה השירות המשותף”.

אתה עדיין קורא לו להתפטר?

“או לתקן את המערכת. שמענו כמה אמירות מתקנות, שנועדו להרגיע את הציבור. אם הקריאה שלי היתה חריפה, כנראה המצב חריף. לא ייתכן שצה”ל יוביל אג’נדה כזאת. אם לא נעצור את זה וניתן לאג’נדות הפמיניסטיות להשתלט על הצבא, יהיה נזק גדול יותר. ההתבטאות שלי היא לא הבעיה. המציאות היא הבעיה”.

אתם עלולים להזיק לצבא, להוציא אותו מהקונצנזוס.

“הצבא לא ייצא מהקונצנזוס. אנחנו ממשיכים לדרבן את החיילים שלנו להתגייס לצבא, למקומות הכי משמעותיים, ורוצים שהצבא יעשה תיקון.

“בכל יום אני שואל את עצמי וחבריי שואלים את עצמם אם צריך להמשיך או לעצור את המאבק. כל עוד הצבא לא משנה את דרכו – נמשיך את המאבק עד שהצבא יתקן. פעם זה אני, פעם זה הרב אלי סדן, פעם הרב יהושע שפירא. השבוע יצא מכתב של מאות רבנים נגד השירות המשותף”.

מה צריך לקרות כדי שקמפיין הרבנים ייפסק?

“הרמטכ”ל צריך לעצור ולעשות חושבים. שיוציא מסמך חדש שאומר שהוא לא מאמץ את הפמיניזם הרדיקלי הזה”.

  • • •

בינתיים, היחסים בין הצבא והרבנים רק מחריפים. לאחרונה פורסם ב”ישראל היום” שהרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת מעלה אדומים, ששימש רב של קורס רבנים צבאיים, הודח בגלל התבטאויותיו בנושא גיוס בנות דתיות.

“זאת שערורייה. אדם שהוא אזרח יכול לומר כל אמירה, ולא נפסל משירות במילואים. נשות שמאל קיצוני, כמו חנה בית הלחמי – שהשוותה את מרים פרץ, כלת פרס ישראל, לאימהות של שאהידים – ממשיכות להרצות בצה”ל.

“מותר לרב לומר שאסור לבנות להתגייס לצבא, זו אפילו חובתו. בגלל זה רבנים מודרים מצה”ל? זה חופש דיבור? יהונתן גפן, שאמר שעהד תמימי היא כמו חנה סנש, ממשיך לשדר בגל”צ, למרות שזו תחנה צבאית. לו יש חופש דיבור ולי לא?

“חופש דיבור הוא נשמת אפה של הרבנות. כל הרבנים חושבים שגיוס בנות דתיות הוא לא טוב. לאסור עלינו לומר את הדברים האלה זה לירות כדור בראש של חופש הדיבור”.

אולי זה הסגנון שלא אהבו? שהרב לוינשטיין אומר “שיגעו לנו את הבנות”, והרב קלנר מכנה את הבנות המתגייסות “בחורילות”.

“לא סילקו את הרב קלנר. סילקו את הרב קוסטינר, שעמד פה בישיבה ואמר שבנות דתיות לא צריכות להתגייס”.

מה חשבת על הביטויים האלה?

“מותר לרבנים להתבטא איך שהם חושבים. זו מדינה דמוקרטית, חופש הדיבור לא שייך רק לעיתונאים מהשמאל, לאמנים או לפרופסורים. על חופש הדיבור לרבנים תהיה מלחמה”.

ואולי כל הסיפור הוא שהרבנים החרד”ליים (חרדים־לאומיים) מפסידים במלחמה מבית לדתיים “לייט”, ולכן מקצינים עמדות.

“מאות חיילים היו באים לשמוע את השיעור של הרב פרץ איינהורן, לא על חשבון זמן הצבא. ועדיין הצבא עצר את השיעורים שלו. זה אומר שהמציאות היא הפוכה, ולכן הם מפחדים. יש צימאון ליהדות, שהולך וגובר. הלוואי שכל הרבנים היו יכולים למלא עשרה אחוזים מהדרישות לשיעורים ולהרצאות.

“הציבור מחפש רוחניות ויהדות. המדינה באופן כללי נהיית יותר ערכית, יותר דתית, יותר מאמינה, יותר שומרת מצוות. בבה”ד 1, 50 אחוזים מהצוערים הם עם כיפות, חלקם עם פאות. בכל הארץ יש הדתה, אבל לא כמושג מאיים. החברה הישראלית הופכת דתית וערכית יותר”.

יש אנשים שיכעסו על התפיסה שהחברה ערכית רק אם היא דתית.

“אני חושב שערכית היא דתית. יש בציבור הדתי ערכיים יותר וערכיים פחות, כמו שיש חילונים ערכיים יותר וערכיים פחות. אבל אי אפשר להתעלם מזה שבתנועת התשובה בישראל יש 300 אלף איש. אנחנו מרגישים שהציבור הישראלי מסורתי ודתי יותר”.

דווקא בסוגיות דת ומדינה, כמו פתיחת מרכולים בשבת, ראינו הרבה תרעומת חילונית.

“חוק המרכולים הוא פגיעה חברתית יותר משהוא פגיעה דתית. שבת נועדה למנוחה של כל החלשים של החברה, כך כתוב בעשרת הדיברות. מי שעובד במרכולים הפתוחים בשבת הם אנשים קשי יום עם שכר מינימום. הטייקונים לא עובדים בשבת, הם בסקי בשווייץ. מי שלא יהיה לו יום מנוחה להיות עם האישה והילדים, וייאלץ לעבוד בכל ימות השבוע, מצאת החמה עד צאת הנשמה, זה העובד הפשוט.

“על חופש הדיבור לרבנים תהיה מלחמה”. הרב אליהו // צילום: מרים צחי

“בכלל, יש התמודדות קבועה עם אנשים שמנסים לחלן את ישראל. מדובר בגרורות של הקרן החדשה, שנלחמים בכל כוחם כדי להפוך את ישראל לחילונית. הם רוצים להכניס חמץ לבתי חולים, אבל רוב הציבור לא רוצה בזה. רוב הציבור מסורתי, 80 אחוזים מהישראלים אומרים שהם אוכלים כשר לפסח. רוב הציבור רוצה ברית מילה וחגים. הפער הוא בין התקשורת ובג”ץ לבין האוכלוסייה במדינת ישראל, שהיא יותר מסורתית ומאמינה”.

אפרופו תקשורת, הבן שלך, ישי, משרת בגלי צה”ל כמפיק תוכניות.

“האחים שלו תרמו למדינה ביחידות קרביות, והוא תורם למדינה בגלי צה”ל. הוא מרוצה, ואני מרוצה שהוא מרוצה. עדיין הרוב בתקשורת הוא שמאל. אני חושב שההתפטרות של אראל סג”ל מגלי צה”ל היא נורת אזהרה, שצריכה לגרום למערכת להיות יותר מכילה. לא ייתכן שבמוקדי ההשפעה של החברה הישראלית, הציבור הדתי יהיה מודר”.

הבן שלך שם, אז איך אתה אומר שהציבור הדתי מודר.

“בחברה הישראלית יש ציבור דתי גדול מאוד, וגם ציבור חרדי גדול, שהייצוג שלהם בגל”צ הוא בלי פרופורציה. במקומות הללו, הייצוג של השמאל לגווניו השונים הוא פי כמה וכמה מאשר בציבור הישראלי.

“הבן שלי הלך מתוך רצון לומר את האמירה הערכית של הציבור הדתי בגל”צ. מאפשרים לו לעשות זאת, במידת מה. הוא הלך להשמיע את הקול של החברה. אם במדינת ישראל יש 80 אחוזים מסורתיים ו־80 אחוזים מאנשי גל”צ אוכלים חמץ בפסח, אז יש חוסר התאמה בין הציבור לגל”צ.

“גל”צ היא חילונית ברובה. תפתח תוכניות של גל”צ מבוקר ועד ערב – כולם אנשי שמאל. רינו צרור, רזי ברקאי, ועוד ועוד. השמאל הוא לא 100 אחוז מהחברה הישראלית. היה אדם אחד בגלי צה”ל שהוא לא איש שמאל, והוא עף כי הרגיש את הקרקע בוערת תחת רגליו. חבל”.

  • • •

הרב שמואל אליהו (61) נולד בירושלים. הוא למד בישיבת ירושלים לצעירים ולאחר מכן בישיבת מרכז הרב. כבר בגיל 23 הוסמך לרבנות, והוא אחד מוותיקיה של מועצת הרבנות הראשית לישראל. כיהן כרב העיר שלומי, ולאחר מכן עבר להתגורר בצפת, שם הוא משמש רב העיר זה 28 שנה.

הוא נשוי לטובה, מנהלת מדרשה, ואב לשבעה – חמישה בנים ושתי בנות. הגדול קרוב לגיל 40, והקטן קרוב לגיל 20.

פעילותו הציבורית ענפה. הוא הקים עשרות גרעינים תורניים, קידם את תחום תרומת האיברים ונלחם בהטרדות מיניות בציבור הדתי. אחד הנושאים הגדולים שבהם טיפל כרב של צפת היה פרשת עזרא שיינברג, מי שכונה “הרב מהצפון” – שאותה חשף הרב אליהו. שיינברג נחשד באונס נשים ובהטרדות מיניות של נשים בקהילתו, ולפני כחודשיים הורשע בעבירות של תקיפה מינית בשמונה נשים במסגרת הסדר טיעון. הוא נידון לשבע וחצי שנות מאסר.

“ציפינו לעונש כבד יותר, אבל זה בסדר”, אומר אליהו. “נכון שסעיפי האינוס ירדו, אבל זה לא אומר שלא היה אינוס. פשוט, הפרקליטות לא רצתה למשוך את ההליך יותר משנתיים. מדובר בפושע, שבע שנים וחצי זה מספיק כדי להכתים אותו כפושע וכדי לומר לכל מי שחושב כמוהו שאף אחד לא יסלח לו. אנחנו, כציבור, נילחם בו.

“זה נכון עליו וזה נכון על ברלנד. החברה החרדית נלחמת בניסיון של ברלנד לחזור ללגיטימיות, והמלחמה הזו מתקדמת לטובה. שיינברג וברלנד הם לא רבנים, אין להם צלם אנוש. הם ניצלו את כוחם לנצל נשים. הנשים היו צריכות הרבה כוח ואומץ לעמוד מולם, וצריך להצדיע להן”.

ניסו להאשים אותך בחיסול חשבונות איתו, בקרב בין חצרות בצפת.

“הוא הודה בכל המעשים החמורים, וטוען שלא היה אונס. בית המשפט, שנתן לו שבע שנים וחצי, לא קיבל את גרסתו. בכל מקרה הוא שרוף מבחינה ציבורית. אין ספק שמדובר בנבל”.

יש עוד מקרים כאלה, שאנחנו לא יודעים עליהם?

“יש. הם מיעוט קטן. אבל כל אחד הוא אסון. בכל מערכת שיש בה שררה, יש סכנה. בצבא, במשטרה, באוניברסיטאות ובעיתונות, אצל עורכים בכירים. אפילו בעיתון ‘הארץ’ יש אחד בשם יצחק לאור, אחד הכותבים הבכירים, שכבר פורסם שיש עליו קופת שרצים. זה קיים בכל מקום שיש בו שררה”.

קמפיין MeToo# נותן רוח גבית לעניין.

“נכון. בעיניי הקמפיין הזה הוא חלק מתיקון העולם. לנשים יש אומץ לעצור ולומר, ‘אני לא מוכנה שתפגע בי'”.

  • • •

אחת ההתבטאויות הזכורות של הרב אליהו, שעוררו סערה, היתה הקריאה לא להשכיר דירות לערבים בצפת. גם היום, הוא לא חוזר בו.

“ההלכה לא השתנתה מזמן מתן תורה ועד היום. זה עדיין איסור הלכתי. לערבים יש 22 מדינות, אז מותר שתהיה מדינה יהודית אחת. צריך להגיד לכל ערבי שהוא יכול לחיות פה, בתנאי שהוא מבין שזו מדינה יהודית ולא מנסה לערער על יסודותיה. אם ערבי תומך בטרור ורוצה להפוך את המדינה לערבית, ניתן לו בעיטה ונעיף אותו לעזה.

“ראינו, רבני צפת, איך הערבים השתלטו על חלק מעכו, והרגשנו שיש ניסיון לעשות את זה גם אצלנו. חשבנו שצריך לעצור את זה. קמנו ואמרנו: לא להשכיר דירות, ומאז באמת לא משכירים דירות לערבים. צפת נשארת עיר יהודית, ערבי יכול לחיות בכפר שלו”.

אתה לא חושש שיאשימו אותך בגזענות?

“רק לאחרונה ראינו שראש המועצה של כפר ורדים עצר מכרז לקניית דירות, כי חצי ממנו היו ערבים. הוא אמר שהם רוצים לשמור על אופי חילוני יהודי. זה בדיוק אותו הדבר. מי שתקף אותי בעבר ולא תקף אותו, צריך לבקש ממני סליחה ולעשות תשובה”.

אתה חושב ללכת לפוליטיקה?

“אני חושב שההשפעה הציבורית של רב היא משמעותית יותר. אני שמח במקום הזה. החברה הישראלית משתנה דרך בתי המדרש. שם נבנית הרוח שמגיעה לכל מקום – לצבא, לתעשייה, לכלכלה, להתיישבות. ראיתי בספסלים לידי איך ההתיישבות קמה מתוך בית המדרש”.

היתה לך התנגשות עם נפתלי בנט. הוא קרא לך “חצוף” בעקבות ההתבטאויות נגד הרמטכ”ל.

“הוא חזר בו. לגיטימי שאני אומר את דעתי והוא את דעתו. יש התנגשויות מדי פעם, לא מתים מזה”.

סוגיה נפיצה לא פחות היא סוגיית הלהט”בים. בעבר התבטא הרב בחריפות נגד הקהילה הגאה, כינה אותם “חולים” ודיבר על “טרור של להט”בים”, שלא מאפשרים לו למתוח עליהם ביקורת. “היום יש לרבנים יותר אומץ להתבטא נגד התופעה”, הוא אומר. “לא נגד האנשים, את האנשים אנחנו אוהבים, אנחנו מסייעים להם. יש לי עכשיו התכתבות עם אדם שמתמודד עם זה, ואני עוזר לו, הפניתי אותו לטיפולים פסיכולוגיים. היו אנשים מצפת שעזרתי להם והם יצאו מזה והקימו משפחה בריאה”.

זה מה שמכעיס את הלהט”בים, שאתה יוצא מנקודת הנחה שצריך לעזור להם, לשנות אותם.

“זו גישה של הקצה הצעקני, שאומר ‘זה בריא להיות ככה’. הם נלחמים על זה שאף אחד לא יאמר דעה אחרת. עשינו בעבר כנס רבנים כדי ללמוד על התופעה, הם באו לפוצץ לנו את הכנס. לדעתם אסור לנו לדבר? מה עם חופש דיבור?”

הם מבקשים שיקבלו אותם, לא שיעזרו להם להשתנות.

“מי שלא צריך עזרה, שלא יבוא. אני מכיר מאות גברים שכן רוצים עזרה, שכן רוצים להקים משפחה עם אישה, שרוצים ילדים שלהם, שרוצים בית נורמלי. לא רוצים לחיות בצורה עקומה. בעזרת טיפולים בריאים הם יחזרו למקום הבריא”.

אתה קורא לזה “טיפולים בריאים” במקום להגיד את האמת – עושים להם המרה.

“אתה מושפע מהם אם אתה אומר שחיזוק גבריות של גבר זו המרה. המרה זה שלוקחים גבר שהגוף שלו הוא גוף של גבר, מנתחים אותו ונותנים לו סטרואידים והופכים אותו לאישה. משהו פה עקום. המרה זה שלוקחים אישה ומשתילים לה כל מיני תותבים. זאת המרה שצריך לאסור. מה שאנחנו עושים זה לחזק את הגבריות של גבר ואת הנשיות של אישה. זה ריפוי בריא וזה חוקי ולגיטימי.

“זכותי לומר את זה, ואף אחד לא יעצור אותי או את הרבנים. הציבור בריא. עובדה שיש רק קומץ קטן של אנשים שחושב שהומו זו דרך בריאה לחיות בה. אנחנו חושבים אחרת, רוב הציבור חושב אחרת.

“אחוז ההומוסקסואלים בחברה הישראלית הוא פחות מאחוז החסימה. לא ייתכן שהם היחידים שיוכלו להשמיע את דבריהם. רוב הציבור מאמין שיש לזה ריפוי, שאפשר להתרפא, לחזור לחיים נורמליים. ואנחנו מברכים על כך”.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה: ״המסמך המוזכר בכתבה לא נמצא בשימוש בצה”ל. הפקודה המחייבת היא פקודת השירות המשותף בלבד. צה״ל פועל תחת תפיסת צבא־עם ממלכתי, שלפיה המשרתים בצה״ל הם חיילים בני כל המינים, הדתות והעדות, ובראייה ממלכתית המושתתת על ערכי כבוד האדם ורוח צה״ל. מדיניות שירות נשים בצה״ל מבוססת אך ורק על שיקולים מבצעיים וענייניים, ומתוך רצון למצות באופן איכותי את יכולות המתגייסים והמתגייסות. צה״ל גם מביא לידי ביטוי את השונות הפיזיולוגית בין נשים לגברים – למשל, בסרגל מאמצים רלוונטי לתפקידי לחימה, סרגל מגדרי המותאם על פי צורך פיזיולוגי״.

[email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*