יהדות

מאת שמעון יעיש”אנחנו נגד מדורו, אבל לא אומרים זאת בפומבי

בקהילה היהודית הקטנה בוונצואלה חוששים שהשלטון ילבה את הרוחות נגד היהודים בשל המצב • “יש בלבול וכאוס ברחובות, אנחנו רק מתפללים שהשקט יחזור

הפגנות נגד הנשיא מדורו בקראקס, ונצואלה // צילום: אי.פי.איי

בקהילה היהודית בוונצואלה מודאגים מהמאורעות האחרונים, בעקבות הפגנות הענק והניסיון להדיח את הנשיא המכהן ניקולס מדורו.

הקהילה היהודית בוונצואלה מונה נכון להיום כ-5,000 איש בלבד, לאחר שבעשור האחרון עזבו כ-20 אלף יהודים בשל המצב הקשה במדינה, הן מבחינה כלכלית והן מבחינת היחס הקשה כלפיהם מצד הממשל, שמתנגד למדיניות ישראל כלפי הפלשתינים.

נקודת המפנה שהחמירה את היחס כלפי הקהילה היהודית בוונצואלה, הייתה ב-2009, בזמן מבצע עופרת יצוקה. נשיא ונצואלה דאז הוגו צ’אבס, החליט לנתק לחלוטין את הקשר עם ישראל וגירש את כל הנציגים הישראליים מהמדינה, בטענה כי “ישראל מבצעת שואה בעזה”. מאז ועד אין נציגות ישראלית בוונצואלה.

נשיא הקהילה היהודית בוונצואלה אליאס פראשה, מתאר את האווירה בעקבות המאורעות. “המצב כאן מאוד מבלבל, על סף מהפכה, ולא רק בקהילה היהודית, אלא בכלל בקרב התושבים”, הוא אומר. “אנחנו מחכים לראות מה יקרה בימים הקרובים בתקווה שהמשבר הפוליטי ייגמר.

“אנחנו כקהילה לא מביעים תמיכה באופן רשמי באף אחד מהצדדים, ורק מקווים ומתפללים שישרור שלום ללא אלימות”, הוא מוסיף. “נכון לעכשיו המצב כלפי היהודים סביר יחסית, הממשלה משתדלת לכבד אותנו ולהעניק לנו את חופש הדת. יש כאן בתי כנסת, מסעדות כשרות ובתי ספר, כך שקיימים כל השירותים הנדרשים לקהילה היהודית, אבל מאוד מפריע לנו שאין יחסים דיפלומטיים רשמיים עם ישראל”, הוא אומר.

נמנעים מהתערבות בפוליטיקה

גם חואן קרלוס לופז המתגורר בוונצואלה מתאר את המצב השורר ברחובות כבלבול וכאוס. “כרגע יש למדינה שני נשיאים, שני בתי משפט עליון, שני בתי נבחרים, וזה יוצר מצב מאוד מבלבל ויש שקט מאוד מתוח ברחובות”, הוא מספר.

“האזרחים מנסים להמשיך בשגרת חייהם, אבל ברור שהבלגן הפוליטי משפיע על כולם, ולכן אנשים נזהרים, מחשש להפעלת כוח מצד הממשל של מדורו, שלצדו עומד גם הצבא וגם קבוצות קומנדו אלימות, של אזרחים המקבלים תשלום עבור פעילותם נגד תומכי גוואידו. עד כה, ממה שנודע לנו, יש לפחות 16 הרוגים מירי של תומכי הנשיא מדורו”.

חואן שמעורב בחיי הקהילה היהודית, חושש לגורלה. “בשל הממשל האנטי ציוני אנחנו סובלים מגילויי אנטישמיות, ולא מעט יהודים עזבו את המדינה בגלל הקריסה הכלכלית בשנים האחרונות. אם אתה לא משתמש במשכורת שלך מיד עם קבלתה, אתה מאבד לפחות 10 אחוזים משוויה ב-24 שעות”, הוא מספר.

חואן מספר כי הרב הספרדי הראשי של המדינה, יצחק כהן, נפגש עם הנשיא מדורו לפני כחודש וחצי, לפגישה בה דנו על מצבה הביטחוני של הקהילה היהודית. “אנחנו בכוונה נמנעים ממעורבות פוליטית, כדי לשמור על השקט מבלי להסתבך, למרות שלרובנו יש דעה מאוד מוצקה ואנחנו מתנגדים להתנהלות של הנשיא המכהן מדורו”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*