חדשות

מדוע ארצות הברית אינה שבעת-רצון מעסקת שחרור שליט? / מאיר דורון

יוזמה של 36 צירים בבית הנבחרים בוושינגטון, שדורשים ממזכירת המדינה הילרי קלינטון ומראש האפ.בי.איי רוברט מולר להכניס את  1,027 הפלשתינים שהשתחררו מבתי-כלא בישראל תמורת החזרת גלעד שליט לרשימת הטרוריסטים המבוקשים, מעידה על היחס האמריקני האמביוולנטי לעסקה.

“אנחנו קוראים לפעול בכל קהילת המודיעין האמריקנית ולהבטיח שהאנשים האלה ייכללו בכל מאגר נתונים של טרוריסטים. כל אחד מהפלשתינים המשוחררים הורשע בטרור, וצריך להתייחס אליהם כאל מחבלים”, כתבו חברי בית הנבחרים, כולם אוהדי ישראל מוכרים. בפירוט, הם דורשים להכניס את שמות המשוחררים לכל מאגרי המידע האמריקניים ולמנוע לכל חייהם את כניסתם לארצות הברית.

“כצירים בבית הנבחרים שתמכו במשך זמן רב בשחרורו של שליט, אנו שותפים לשמחת משפחתו, חבריו ועם ישראל כולו לנוכח העובדה שהוא שב לביתו בשלום. ממשלת ישראל נאלצה לשלם מחיר גבוה כדי לשים קץ לסיוט הלאומי הזה, ואנו רוחשים רק בוז לפשעים שביצעו הפלשתינים המשוחררים”, נכתב בפנייה למשרד החוץ האמריקני ולאפ.בי.איי.

אמנם על פני השטח הממשל בוושינגטון הביע שביעות רצון משחרורו של שליט. אך מעבר להיבט ההומניטרי, מתברר עתה כי בארה”ב לא מרוצים כלל וכלל מעסקת שחרור החייל הישראלי החטוף.

סיבה אחת היא משום שחלק מקורבנותיהם של כמה מהמשוחררים היו בעלי אזרחות אמריקנית. אחד מדוברי הסטייט דיפרטמנט, מרק טונר, הסביר את עמדתה של קלינטון: “ארצות הברית מתנגדת באופן עקרוני לשחרור מחבלים שביצעו פשעים נגד אמריקנים, והבענו את עמדתנו בפני ממשלת ישראל אחרי שנודע לנו על שמות מסוימים שהשתחררו בעסקה”, ציין טונר. ואכן, האמריקנים אינם מנהלים מו”מ עם ה’טליבאן’, למשל, שמחזיק בשבי חייל אמריקני בשם בו ברגדאל מזה למעלה משנתיים.

עוד סיבה לחוסר שביעות הרצון בארצות הברית מהעסקה היא משום שיצרה ‘מצב בשטח’ של התחזקות החמאס והיחלשות הרשות הפלשתינית בראשות אבו-מאזן. האמריקנים אינם מותחים ביקורת בפומבי על המשא ומתן שהביא לעסקה, אבל מדגישים שהמדיניות האמריקנית לא השתנתה: הם אינם מנהלים מו”מ עם חמאס, כל עוד הוא אינו מכיר בישראל, מתנער מהטרור ומכבד את ההסכמים שנחתמו בין ישראל לפלשתינים.

מורת רוח רבה הובעה בוושינגטון גם מקבלת הפנים שלה זכו המשוחררים בעזה, אשר כללה אירוח בכמה מהבתים המפוארים בעזה, שחיה בברכות פרטיות וארוחות שחיתות בבתי מלון מפוארים.

לתזכורת, אלו כמה מהטירוריסטים הכבדים ביותר ששחררה ישראל בעסקת שליט?

* רוצחיהם של החיילים הישראליים נחשון וקסמן, אילן סספורטס ואילן סעדון.

* מבצע ההתקפה על אוטובוס 405 בירושלים ב-1989.

* ה’מוח’ שתכנן את הפיגוע ההמוני במלון ‘פארק’ בנתניה  בליל הסדר.

* מבצעי הלינץ’ בחיילים הישראליים ברמאללה ב-2000.

* הטרוריסט שהרג 10 ישראלים בוואדי חארמיה מצפון לרמאללה ב-2002.

 

Your Comment/התגובה שלך