דיעות

מחדל בפרלמנט הבריטי: 100 “הרוגים” בתרגיל מאת ארז לין

תרגול אבטחה סודי באישון ליל חשף שורה של ליקויים באבטחת הפרלמנט בלונדון • “אם זה היה קורה באמת, הציבור היה בהלם” • המסקנות: תוספת אבטחה ומחסומים כבדים

הפרלמנט הבריטי. “ברווזים על כיסאות” /: GettyImages

לונדון מנסה להתכונן לטרור: בתרגולת אבטחה סודית שקיימו כוחות השיטור בבריטניה התגלה “מחדל חמור”, שבעטיו הצליחו המחבלים לגבור על השומרים במקום, לפרוץ לבניין הפרלמנט בסערה ו”לרצוח” יותר מ־100 חברי פרלמנט בפחות מחמש דקות.

התרגיל, שנערך בחצות הליל בזמן הפגרה הפרלמנטרית, כלל שוטרים מחופשים לטרוריסטים שהשתמשו בכלי שיט כדי להגיע לחצר האחורית של פרלמנט בווסטמינסטר, ולפלס את דרכם בנקל במסדרונות בית המחוקקים הבריטים עד שהגיעו לאולם המחוקקים המרכזי שבו התקיים “טבח” הדמה.

שלושה מקורות שונים הדליפו את תוצאות התרגיל לכלי התקשורת הבריטיים, ועל פי אחד מהם, מחדל האבטחה הוא כה חמור עד כי נטען שחברי הפרלמנט היו מטרות קלות המשולות ל”ברווזים ישובים על כיסאות”. “חשבתי לעצמי אלוהים אדירים… אם הגענו עד לכאן וזה מה שהיה עלול להתרחש, הציבור היה בהלם”, הודה אחד המקורות.

התרגיל נערך כחלק ממערך ביקורת חדש שנועד לשפר את רמת האבטחה סביב מוסדות הממשל המרכזיים בבריטניה, וזאת לאחר שבחודש מארס נדקר למוות שוטר ששמר על בניין הפרלמנט, וארבעה אזרחים נוספים נרצחו בפיגוע דריסה על גשר ווסטמינסטר.

מפקד כוחות השיטור של מחוז מרסיסייד בעבר הגיש את מסקנותיו החריפות לאחר הפיגוע האחרון, ודרש הקמת מחסומים כבדים על נהר התמזה, הוספת שומרים מזוינים כדי להגן על נקודות התורפה במערך האבטחה סביב הבניין והגבהת הגדר המקיפה כיום את הבניין שגובהה רק כמטר אחד. על פי פרסומים בכלי התקשורת הבריטית, יותר מ־15 אלף אישורי אבטחה יונפקו בקרוב לשומרים בפרלמנט, תוך שימת דגש על הולוגרמות חדשניות וקשות לזיוף.

בהודעה ל”ישראל היום” הודיע דובר בית המחוקקים כי “העדיפות היתה ונשארה ביטחון חברי הפרלמנט, עובדיו והמבקרים במקום. אנחנו עובדים כל הגורמים כדי לייעל את מערך האבטחה”.

בתוך כך, המשטרה עצרה חשוד שני בעקבות ניסיון הפיגוע ליד ארמון בקינגהאם ביום שישי.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*