אנשים

מחקר: לרוב היהודים הבוגרים בארצות הברית אין ילדים מאת צביקה קליין

פרופ’ סטיבן כהן ופרופ’ סילביה ברק-פישמן ערכו מחקר, שקבע כי ל-60 אחוז מיהודי ארה”ב שאינם חרדים אין כלל ילדים, וכשילכו לעולמם לא יהיה להם דור המשך. ד”ר שלמה פישר מ’המכון למדיניות העם היהודי’: “זה אסון”

המאבק בהתבוללות הגוברת בקרב יהודי ארצות הברית נראה נואש מתמיד לאור ממצאיו המדכדכים של מחקר חדש, ולפיו רוב היהודים הבוגרים בארצות הברית (בני 25 עד 54) אינם מביאים לעולם ילדים.

נתונים מדאיגים לגבי יהדות ארה”ב. תינוקות צילום: שאטרסטוק

המחקר נערך לאחרונה בידי פרופ’ סטיבן כהן ופרופ’ סילביה ברק-פישמן. הוא מעלה כי ל-60 אחוז מיהודי ארה”ב שאינם חרדים אין כלל ילדים, וכשילכו לעולמם לא יהיה להם דור המשך. השניים שאבו את הנתונים ממחקר הענק של מכון הסקרים ‘פיו’ משנת 2013. הם ניפו ממנו את היהודים החרדים, המקפידים להתחתן בתוך קהילותיהם בעיקר, וגילו שרק ל-40 אחוז מהמשפחות היהודיות שאינן חרדיות יש ילדים. מכיוון ששיעור החרדים באוכלוסיית ארצות הברית הוא 6.6 אחוזים בסך הכול, המסקנה היא שלרוב היהודים הבוגרים בארצות הברית אין צאצאים.

זאת ועוד, בין היהודים שהביאו ילדים לעולם רק 21 אחוז מעורבים בחיים יהודיים בצורה כזאת או אחרת. ל-8 אחוזים מהמשפחות יש ילדים שאינם יהודים לפי ההלכה. 11 אחוזים נוספים מגדירים את עצמם יהודים ללא דת, שלא ישלחו את ילדיהם למוסדות חינוך יהודיים וגם לא יגדלו אותם באורח חיים יהודי.

נתונים נוספים העולים מהמחקר: ל-50 אחוז מהיהודים שאינם חרדים אין כלל בן זוג או בת זוג, ול-29 אחוזים יש בן זוג או בת זוג שאינם יהודים. רק 21 אחוז מהם נשואים ליהודי או ליהודייה. בין הזוגות הנשואים, ב-58 אחוז מהמקרים אלה נישואים מעורבים.

אם אין ילדים, אין חינוך יהודי”. יהודי ארצות הברית צילום: EPA

“זה אסון”, אמר ד”ר שלמה פישר מ’המכון למדיניות העם היהודי‘. “משמעות הדבר היא שבדור הבא נראה מגמה חיובית כלפי העם היהודי רק בקרב חמישית מהמשפחות היהודיות. כדי שיהיה חינוך יהודי צריך ילדים. אם אין ילדים, אין חינוך יהודי. עם כל הכוונות הטובות שיש לכל הארגונים והנדבנים, זה פשוט לא יקרה. כל הדיבורים על חינוך יהודי לא שווים כלום אם אין מי לחנך. מנגד, אי אפשר להכריח אנשים להביא עוד ילדים”.

לדברי פישר, ילדים של יהודים המגדירים עצמם “חסרי דת” לא הולכים לאיבוד לחלוטין, אך הם רחוקים מאוד מהיהדות: “הם אולי יגיעו ל’תגלית’, אך יישארו במעגלים החיצוניים ביותר של הקהילה היהודית, ובוודאי לא ילמדו בבית ספר יהודי. הם לא ישמעו על ישראל ועל היהדות בבית”.

לפי אחת מהמסקנות שעלו במכון, יש לעודד הרחבה של החינוך היהודי לילדים בני העשרה. “רוב החינוך היהודי בארה”ב מוכוון לילדים עד גיל בר-מצווה”, הסביר פישר, “אם הילדים ימשיכו לקבל חינוך יהודי מאז ועד שיתחילו ללמוד באוניברסיטה, ויהיו להם חברה יהודית וסביבה יהודית, יש סיכוי טוב יותר שיינשאו בחתונה יהודית. הבעיה היא שהחינוך היהודי נגמר בבר-מצווה”.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*