יהדות

מחקר: שיא פשיעה אנטישמית בבריטניה מאת ארז פריש

על פי יו”ר הקמפיין נגד אנטישמיות, המחדל הממשלתי ב־2016 “גובל בבגידה” • התביעה בבריטניה: “הנתונים שגויים, פועלים בכל המישורים למגר את האנטישמיות”

חלון בית כנסת מנופץ בלונדון, 2015 // צילום ארכיון: אי.אף.פי

מחקר חדש של ארגון יהודי בבריטניה טוען שרמת פשעי השנאה והאנטישמיות כלפי הקהילה היהודית בממלכה הגיעה לרמת שיא בשנת 2016, השנה השלישית ברציפות.

מאידך, מספר התביעות המשטרתיות כנגד המפגעים מגיע רק לעשירית ממספר התלונות, ולכן עולות בקהילה היהודית בבריטניה טענות קשות בדבר “רמה בלתי סבירה של שתיקה כלפי פגיעות אלימות אנטי־יהודיות”.

גדעון פלטר, יו”ר הקמפיין כנגד אנטישמיות, שאיגד את הנתונים, אמר: “המחדל של כוחות השיטור והתובעים הממשלתיים גובל בבגידה בקהילה היהודית בבריטניה. הפתרונות לבעיה מוכרים וידועים ולמרות שהיו מספר הבטחות בנושא, בפועל שום דבר לא התקדם ויהודי בריטניה ממשיכים לסבול מרמה בלתי סבירה של אלימות ופשעי שנאה”.

מאידך, רישומים רשמיים מצביעים על 105 תקריות אלימות כנגד יהודים בשנת 2016, ירידה של 44 אחוזים בהשוואה לאשתקד, כשמתוכם 89 מקרים (8.3%) הסתיימו באישומים. פלטר חולק על נתונים אלה וטוען כי “רק 15 כתבי אישום הוגשו והתפרסמו בציבור, כך שלא ברור מהיכן מגיעים הנתונים המסולפים”. בסופו של דבר, טוען פלטר, החל מאמצע שנת 2014 ועד היום התחושה בקרב היהודים בבריטניה היא שהם צריכים להשלים עם פשעי שנאה ואנטישמיות גואה, “וזה מאוד מקומם”.

נציגי התביעה בבריטניה טוענים שממצאי הדו”ח של פלטר שגויים, ושפשעים על רקע אנטישמי נלקחים ברצינות המירבית. “הצלחנו לאתר במהלך השנה החולפת יותר מ־15 אלף גורמים מסיתים ופוגעים במדינה”, אמר אמש דובר התובע הכללי והוסיף שממשלת בריטניה מכירה בהשלכות הציבוריות החמורות שיש לפשעי שנאה. “לכל אזרחי הממלכה יש הזכות לחיות בבטחה ולהיות מוגנים מאלימות ורדיפות”, הודיעה שרת הפנים אמבר רוד, והוסיפה: “אנחנו פועלים בכל המישורים האפשריים למגר את תופעת האנטישמיות ולהגן על כל האזרחים באשר הם”.

בתוך כך, במהלך השבת האחרונה נעצר אדם אשר נשא שני סכיני מטבח גדולים בסמוך לבית הכנסת “תורת חיים” שבלונדון. שני מתנדבים מטעם ארגון משמר הקהילה זיהו את החשוד, לאחר שהאחרון רץ לעבר שערי בית הכנסת, והוא נעצר והובא להארכת מעצר. החשד הוא שהאיש סובל ממחלה נפשית. “הוא צרח שהוא רוצה לפגוע בילדים”, סיפרה ל”ישראל היום” ג’יי, עדה לאירוע, שאמרה כי השומרים הצמידו את החשוד לגדר הסמוכה, בעוד המתפללים מסתגרים בבית הכנסת.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*