דיעות

מי דואג לחיילים המשוחרררים? \ בן אלידע

ב 7 לנובמבר, מסרה הנהלת הוי.איי., (הגוף שמטפל בחיילים המשוחררים), הודעה לקונית האומרת: “בעקבות תקלות טכנולוגיות, מתעכב מימוש חוק הג’י.אי.”. למי שלא יודע מהו החוק הזה אבהיר שזהו חוק שהתקבל בשנת 1944 בהסכמה מלאה של כל הקונגרס והסנט, שהקנתה לחיילים שמשתחררים מהשרות הצבאי מגוון של הקלות וסיוע. בין יתר ההטבות שקבלו החיילים המשוחררים, היה סיוע בדיור ובשכר דירה, ומימון לימודים אקדמאיים. חוק הג’י.איי. הורחב בהסכמה גורפת של שני בתי הקונגרס בשנת 2017. במסגרת החוק החדש המכונה: “חוק הג’י.איי. לנצח”, והוא מרחיב את מעגל מקבלי הסיוע לכל המשוחררים, המשרתים בפועל, למשפחותיהם ולשאריהם

בהסתמך על ההודעות שקבלו הזכאים על זכאותם, הם נרשמו ללימודים ומצאו לעצמם פתרונות דיור בהתאם לתקציב שהועמד לרשותם. עד לפני כארבעה חודשים, הכל תפקד כראוי לשביעות הרצון המלאה של הזכאים, ואז הגיע המפנה, הצ’קים חדלו מלהגיע.

כשיו”ר ועדת עניניי החילים המשוחררים בסנט, הסנטור הרפובליקני מטנסי – פיל רואו נשאל לפשר ההודעה הסתומה של הוי.איי., בחר גם הוא לענות בקיצור נמרץ ואמר: “זאת היא רכבת שירדה מהפסים”.

אז על מה אנחנו מדברים בעצם? אנחנו מדברים על זה ש 82,000 שסטודנטים באוניברסיטאות שהם חילים משוחררים מקבלי הטבות, לא קבלו את כספי הסיוע לדיור להם הם זכאים, ונאלצו לפנות את דירותיהם או את חדריהם, שבועות ספורים לפני בחינות הסמסטר. בנוסף, מתעכב הסיוע למאות אלפי זכאים שאינם סטודנטים, שגם הם אינם יכולים לשלם את שכר הדירה, או את המשכנתאות שלהם. מדובר על עיכוב של שלשה חודשי סיוע, שאותם הזכאים לא קבלו.

בנוסף, חלק גדול של הסטודנטים, לא קבלו גם את כספי שכר הלימוד, וכתוצאה רבים מהם לא יוכלו לסיים את לימודיהם.

אלה מבין הזכאים שאין להם הורים תומכים, מוצאים את עצמם ברחובות. חיילת

משוחררת בשם שלי ראונדטרי שהתראיינה לרשת הטלויזיה אן.בי.סי., סיפרה בדמעות שהיא אבדה את כל רכושה, כולל את מכוניתה, מאחר ולא יכלה לעמוד בתשלומים. “אני לא רוצה להיות ההומלסית ברחוב מתחננת לנדבה, בגלל שכספי הסיוע שהובטחו לי, לא הגיעו”.

ראונדטרי פונתה מהדירה שבה התגוררה בשכר דירה, ובשלב זה היא מתארחת אצל אחותה וישנה על הספה. חפציה מאוכסנים במחסן, שגם את שכר הדירה עליו היא כבר לא יכולה לשלם.

ראונדטרי היא רק מקרה אחד מיני יותר מדי מקרים דומים.

“המערכת הממוחשבת שלנו עתיקה, והיא לא עומדת בלחץ”. כך בכל אופן מתרץ דובר הוי.איי. את התקלה, “נדרשים תקציבים נוספים כדי לעדכן אותה ולעשות בה שינויים”. אך חבר הקונגרס הרפובליקני ג’ים בנקס מאינדיאנה, המשרת בועדה לענייני החילים המשוחררים לא מקבל את התירוץ: “אנחנו נחקור ונגיע לאמת” הוא אומר, “נעשה כל מה שאפשר כדי לתקן את המעוות”, הוא מתעקש, “הוי.איי. היה מודע לטכנולוגיה המיושנת שלו, וידע שהיא זקוקה לעדכון דחוף עוד לפני שהרחבת החוק נכנסה לתוקף. האמת היא ששיחות בנושא התנהלו כבר ביולי 2016, והוי.איי. לא עשה כלום”.

מעבר לתגובה הזאת, אין שום חדש לדווח, אולי רק שהוועדות בקונגרס ובסנט לא יתכנסו כנראה לפני שהדמוקרטים יחליפו את הרפובליקנים בקונגרס בינואר 2019. עד לרגע כתיבת המאמר הזה, לא נקבעו מועדים לדיונים בנושא, לא בקונגרס ולא בהנהלת הוי.איי.

ובינתיים שהחיילים המשוחררים יסתדרו איכשהו בעצמם.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*