יהדות

מניין ראשון אחרי עשור: צפו בטקס המרגש ברומניה מאת יאיר קראוס

טקס חגיגי והמוני נערך בעיר אוראדיה לכבוד הרב רפאל שפר, שנכנס לתפקיד אחרי שלא אויש מאז 2011. השתתפו ח”כ יאיר לפיד, יו”ר קק”ל ורבים נוספים, בניסיון לחבר את הקהילה המידלדלת ליהדותה

יותר מאלף איש חגגו אמש (מוצאי שבת) בעיר אוראדיה שברומניה את טקס הכתרת הרב הראשי החדש של המדינה, הרב רפאל שפר. הוא נכנס לנעליו של הרב מנחם הכהן, שכיהן בתפקיד עד לשנת 2011. טקס ההכתרה המרגש נערך במסגרת אירועי הזיכרון ביום השנה למותו של זוכה פרס נובל וניצול השואה אלי ויזל ז”ל, שאותו ארגן ארגון Limmud FSU יחד עם ‘מצעד החיים’. לאחר עשור שבית הכנסת ‘ציון’ הגדול והמרכזי באוראדיה היה סגור לשיפוצים, הוא נחנך אתמול ובשבת קראו בו בתורה וקיימו בו תפילה במניין.

קהילות יהודי רומניה מנתה ערב מלחמת העולם השנייה, לפני כשבעים שנה, עשרות אלפי יהודים. בעיר אוראדיה, עיר בת כ-220 אלף תושבים על גבול הונגריה, חיו כ-40 אלף יהודים. רבים מהם נשלחו למחנות ההשמדה בפולין ולא שרדו. כיום הקהילה היהודית בעיר מונה כ-600 יהודים בלבד וברומניה כולה חיים כ-7,000 יהודים. רבים מהם הולכים ומתבוללים, ולכן גורמים רבים כמו הג’וינט, לימוד, ויצ”ו ועוד פועלים לחיבור ולחיזוק הזהות היהודית של הקהילה ברומניה.

“יהדות רומניה היא נס. אין היום לא כאן וגם לא בבוקרשט הבירה אדם אחד שיודע מה שהיה כאן לפני המלחמה”, סיפר הרב הראשי הטרי רפאל שפר ל-360. הוא אמר שעולם היהדות כמעט והושמד לחלוטין בשואה, וכעת מנסים לחבר ליהדותם את שארית הפליטה שלא עלו לישראל.

“אנשים מתקרבים, מגלים סקרנות, רוצים לדעת ומחפשים את הזהות, מתעניינים בתורה וצמאים לדעת. צריך למצוא את השפה שבה ניתן יהיה להעביר להם את ערכי היהדות הנצחיים. התפקיד שלי כאן הוא לתת לאנשים את שירותי הדת וצרכי הקהילה שהם זקוקים להם, שידעו על הזהות שלהם”, הוסיף הרב שפר.

הרב שריה קו, רב הקהילה היהודית בעיר אוראדיה, אמר בטקס ההכתרה כי “האתגר הגדול של הרב שפר וכולנו כאן הוא להביא כמה שיותר יהודים לקהילה היהודית ולקשור בין היהודים לקהילה שלהם. אחד האתגרים החשובים הוא לקחת את כל היהודים למחצה ולעזור להם להתגייר, כי הם רוצים עם כל הלב להיות יהודים וחשוב מאוד להכניס אותם לקהילה”.

הכתרת הרב הראשי ברומניה צילום: יאיר קראוס

בין הנוכחים שהגיעו לאירוע מישראל היה גם דני עטר, יו”ר הקרן הקיימת לישראל. עטר התייחס בדבריו למשבר ההתבוללות בקרב יהודי התפוצות ולמלחמה שיש לעשות על כל בן או בת השייכים לעם היהודי: “לפי המחקרים, עד לשנת 2025 כ-750 אלף יהודים בעולם יאבדו את היהדות שלהם”, אמר. “לעם קטן כמו שלנו זו קטסטרופה, ולכן הפעולה הזאת כאן כשכולנו מתחברים ומתכנסים פה במוצאי השבת היא פעולה חשובה, שאנחנו צריכים לקיים אותה בכל מקום כדי לשמור על העם שלנו”.

“אני חושב שזה רגע מאוד מאוד חשוב שאנחנו צריכים לקחת אותו ולזכור”, הוסיף עטר. “צריכים לחזק את הזיקה לעם היהודי ואת הקשר למדינת ישראל. אלה הדברים שמניעים אותנו בקק”ל וזה מה שעושים בארגון ‘לימוד’, ולכן אנחנו תומכים בהם בכל כוחנו”.

לשורת האירועים הצטרפו גם ח”כ יאיר לפיד, יו”ר מפלגת ‘יש עתיד’, צבי צויבל, מנכ”ל מפעלות הציונות הדתית, הרב אברהם קריגר, ראש מכון שם עולם לחקר השואה ואישים נוספים.

לא ראו פה הרבה שנים כזאת שמחה” צילום: יאיר קראוס

טניה ברג-רפאלי, סגנית שגריר ישראל ברומניה, ציינה כי האירוע מהווה את שיא הפעילות לחיבור היהודים לעמם: “זה יום חגיגי בעבור הקהילה היהודית ברומניה. חוגגים פה בבית כנסת מלא בעיר אוראדיה. לא ראו פה הרבה שנים כזאת שמחה”.

במסגרת אירועי הזיכרון הנוספים לאלי ויזל יתקיים הערב מצעד המוני בהשתתפות אלפי מקומיים בעיר הולדתו סיגט בצפון רומניה. זאת ביוזמת “לימוד FSU”, ועדת התביעות ומצעד החיים, תחת הסיסמה “אנטישמיות מובילה לאושוויץ”. האירוע ישמש תשובהלאירועי האנטישמיות שנראו לאחרונה בארה”ב ומדינות אירופה.

המצעד ההמוני יחל בביתו של אלי ויזל, וימשיך ברחבי העיר עד להגעה לתחנת הרכבת שממנה נשלחו ויזל, בני
חיים צ’סלר, מנכ”ל ארגון ‘לימוד’, אמר: “אלי ויזל היה המנטור של ‘לימוד’, ואני חושב שסוף השבוע שעשינו כאן באוראדיה והאירועים המתלווים לו, כמו ההכתרה הערב, זהים למסר ולערכים של אלי על המשכיות היהדות. אחרי שסיים הרב מנחם הכהן את כהונתו כאן, רומניה מתחדשת ומכתירה את הרב החדש, הרב רפאל שפר”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*