חדשות

מסתמן: צבא ארה”ב יישאר בסוריה

לאחר שהביסו את דאעש והיו בדרך לצאת מסוריה, הממשל האמריקני משנה גישה • היעד: יציאת הכוחות האיראנים מסוריה

כוחות אמריקנים על אדמת סוריה // צילום: AP

הנשיא טראמפ, שרק לפני כחמישה חודשים אמר כי הוא רוצה לצאת מסוריה ולהשיב את הכוחות האמריקנים הביתה, עובר לאסטרטגיה חדשה שמרחיבה את המאמץ הצבאי במדינה של אסד, כך על פי פקידים בכירים במחלקת המדינה ששוחחו עם ה”וושינגטון פוסט”.

אף על פי שהמערכה הצבאית נגד המדינה האסלאמית כמעט הושלמה, הממשל הגדיר מחדש את מטרותיו וכעת הוא כולל בהן את יציאת כל הכוחות הצבאיים האיראניים מסוריה, ואת הקמתה של ממשלה יציבה ולא מאיימת בדמשק, המקובלת על כל הסורים והקהילה הבינלאומית.

על פי הדיווח, השינוי במדיניות הנשיא נובע מספקות גוברים והולכים לגבי השאלה אם רוסיה מסוגלת ומעוניינת להוציא את איראן מסוריה, זאת על רקע העובדה כי רוסיה ואיראן היו השותפות העיקריות של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, במלחמת האזרחים במדינה ולסיכול כוונות ארגוני המורדים להדיח את המנהיג הסורי.

שינוי הגישה בבית הלבן מהווה הצלחה משמעותית לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, המצהיר פעם אחר פעם כי ישראל לא תאפשר התבססות איראנית בסוריה. השבוע אישרה ישראל כי סיכלה את ניסיונות איראן להתבסס בסוריה בשלוש השנים האחרונות, באמצעות למעלה מ-200 תקיפות אוויריות במדינה.

ג’יימס ג’פרי, קצין בכיר בשירות החוץ בדימוס, אשר בחודש שעבר מונה לנציגו של מזכיר המדינה מייק פומפאו לנושא המעורבות בסוריה, אמר כי הכוחות האמריקניים יישארו במדינה כדי להבטיח את יציאתה של איראן ואת התבוסה של המדינה האסלאמית.

“זה אומר שאנחנו לא ממהרים לצאת”, אמר ג’פרי. בתשובה לשאלה האם טראמפ חתם על מה שהוא כינה “גישה פעילה יותר בסוריה”, אמר ג’פרי, “אני משוכנע שהנשיא תומך בכך”.

מעל 2,200 חיילים של צבא ארה”ב משרתים בסוריה, כאשר כמעט כולם מוקדשים למלחמה נגד המדינה האסלאמית באזור המזרחי של המדינה, קרוב לגבול עם עיראק.

במשך שנים נשמעה ביקורת במערכת הפוליטית בוושינגטון על כך שהממשל הזה, כמו גם קודמו, מתמקד אך ורק בקרב מול המדינה האסלאמית בסוריה אך לא מתערב ולא נוקט יוזמה בכל הנוגע למלחמת האזרחים במדינה, כל זאת בעת שרוסיה ואיראן הגבירו את השפעתן במדינה.

ג’פרי והגנרל בדימוס ג’ואל רייבורן, הצטרפו למחלקת המדינה של המועצה לביטחון לאומי בחודש שעבר כדי להפוך לשליח מיוחד לסוריה. השניים הובאו כדי לנסות ליצור תכנית קוהרנטית שתמנע חזרה על מה שהממשל רואה בשגיאות שנעשו בעיראק – שבה נסיגה אמריקנית השאירה את השדה פתוח לאיראן, ולתקומתם של מחבלים סונים שהולידו את המדינה האסלאמית.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*