חדשות

מסתמן: תיפסל ההחלטה לפתוח פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל מאת נועם (דבול) גביר

הסיבה: ניגוד עניינים לכאורה של אחת מחברות הוועדה לתכנון ולתקצוב • האוניברסיטה: “חברת הוועדה אינה חברת סגל” • משרד המשפטים: “החלטה סופית תתקבל במועד קרוב” • הפקולטה אמורה להתחיל לפעול באוקטובר ולסייע לפתור את המחסור ברופאים בישראל

אוניברסיטת אריאל // צילום: יהושע יוסף

מסתמן כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, תפסול את ההחלטה על הקמתפקולטה לרפואה באריאל בשל ניגוד עניינים לכאורה של אחת מחברות הוות”ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב הפועלת במסגרת המועצה להשכלה גבוהה), שהצביעה בעד ההחלטה.

לאחרונה התקיימה פגישה של אנשי המל”ג (המועצה להשכלה גבוהה) עם זילבר. הפגישה עסקה בכך שאחת מחברות הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות”ת) של המל”ג, ד”ר רבקה ודמני־שאומן, הצביעה בזמנו בעד הקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל – למרות העובדה שהיתה מועמדת ללמד במוסד בתוכנית להכשרת מורים ואף לקבל תואר פרופסור – שאושר לה עקרונית על ידי האוניברסיטה אך ייכנס לתוקפו אם וכאשר תקבל מינוי אקדמי במוסד. בחודש יולי האחרון אישרה ות”ת את הקמת הפקולטה לרפואה ברוב של ארבעה תומכים מול שני מתנגדים ואחד שנמנע.

תפסו מקום בפרויקט המגורים בפלורנטין!

הנהלים קובעים כי על חברי הוועדה להימנע מלהשתתף בקבלת החלטות הנוגעות למוסד שבו הם עובדים, מחשש לניגוד עניינים. מהמפגש עם המשנה ליועץ דינה זילבר עלה כי ככל הנראה יש לפסול את ההחלטה על הקמת פקולטה לרפואה באריאל ולהצביע עליה בשנית, דבר שהופך מורכב לנוכח ההודעה אתמול על מועד הבחירות.

הקמת הפקולטה לרפואה באריאל, שישית במספר בארץ, היתה נתונה במחלוקת. הפקולטה שנחנכה בחודש אוגוסט האחרון אמורה להתחיל לפעול כבר באוקטובר 2019. שר החינוךנפתלי בנט קידם את אישורה ואת הקמתה של הפקולטה וטען כי כי יש צורך מיידי בהגדלת מספר הסטודנטים לרפואה, וכי יהיה זה סופו של קרטל האוניברסיטאות הוותיקות. מנגד, טענו בוועד ראשי האוניברסיטאות כי הפקולטה הוקמה בנוהל חפוז, חרף אזהרות אנשי המקצוע ובשל שיקולים פוליטיים.

בסביבת שר החינוך נפתלי בנט ציינו כי ילמדו את הדברים ויפעלו בהתאם.

מאוניברסיטת אריאל שבשומרון נמסר בתגובה: “ד”ר רבקה ודמני איננה חברת סגל באוניברסיטת אריאל והיא אינה מלמדת אצלנו ואינה שייכת לשום מחלקה אקדמית. תיקה נדון בוועדת המינויים לצורך קביעת דרגה, ונקבעה לה דרגת פרופסור חבר מומחה. דרגה זו תיכנס לתוקף אם וכאשר ד”ר ודמני תקבל מינוי אקדמי באוניברסיטה”.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: “אתמול נערכה פגישה בין דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי־מנהלי) וצוותה לבין ראשי המל”ג, בנוגע לשאלת קיומו של ניגוד עניינים אם לאו בהצבעה של אחת מחברות הות”ת, ושאלת נפקותו של ניגוד עניינים זה (ככל שיוכרע שהתקיים) על ההצבעה לאישורה של הפקולטה לרפואה באריאל. “החלטה סופית בשאלות אלו צפויה במועד קרוב”.

    

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*