דיעות

מצפון תיפתח הרעה מאת מאת: אליהו קאופמן – רב אורתודוכסי

מלחמת התנועה האסלאמית הצפונית, שהוצאה מחוץ לחוק, על הר הבית, דומה למלחמות “העדה החרדית” על מתחמים דתיים בישראל, והיא נותרה חוקית

בנובמבר 2017 צהלה הממשלה: התנועה האסלאמית הצפונית הוצאה מחוץ לחוק. השב”כ לא תמך בהחלטה. נתניהו חגג, כשבגבו נשפו הפופוליסטים ממפלגתו. השר אלקין הבטיח שה”טרור ייעצר סופית”.

בתולדות המדינה הוצאו עד כה מחוץ לחוק רק 2 תנועות – “אל ארד”, של ערבים ישראלים קיצוניים, ב-1965; ו”כך”, של הרב מאיר כהנא, ב-1988 – בנימוקים שדובר בתנועות שאינן מכירות בקיום המדינה ו/או בתנועות שמשווקות פעילי טרור. במקרים של תנועות דומות שלאהוצאו מחוץ לחוק, נומק שהוצאתן מחוץ לחוק תחליש את הפיקוח עליהן. אם כן, מדוע דווקא התנועה האסלאמית הצפונית מצאה את עצמה מחוץ לחוק? התנועה האסלאמית הצפונית איננה יותר קיצונית מהגורמים הערבים והשמאליים שדוגלים במדינה לא-ציונית בין הים לירדן. ראיד סלאח, מנהיג התנועה, תומך ב-2 מדינות. גם הניסיון להשוותו לחמאס רחוק מהאמת. לכן לא תמכו גורמי הביטחון בהוצאתו מחוץ לחוק.

אבל בעידן ה”אסלאמופוביה” קל יותר להוציא מחוץ לחוק תנועה אסלאמית קיצונית פחות מקבוצות לאומניות קיצוניות שהן “חומת המערב” נגד האסלאם במזרח התיכון. מעולם לא נתפס סוכן בתנועה האסלאמית הצפונית בפעולות ריגול או טרור. בימים שתנועה זו שלטה בעיר אום אל-פחם היא פיתחה את העיר והסתדרה עם השלטונות, ויוכיחו שרי הפנים לשעבר. לפני כ-3 שנים נכבשה “אגודת הסטודנטים הערבית” באוניברסיטת חיפה על-ידי התנועה האסלאמית הצפונית. איתם הסתדרו ראשי האוניברסיטה טוב יותר מאשר עם ראשי חד”ש ובל”ד.

מלחמתו של ראאד סלאח על המקומות הקדושים לאסלאם, ובראשם מסגד אל-אקצה בהר הבית, היא זו שקוממה את השלטון הישראלי. זאת, למרות שקריאתו של סלאח לא להשתתף בבחירות כלשהן שירתה את האינטרס הישראלי. כדי להפוך את מתחם הר הבית לאתר תיירות ישראלי היה צריך להוציא את הגורם המוסלמי הזה מחוץ לחוק. הממשלה הבינה שבעידן המלחמה בדאע”ש ארה”ב ומדינות אירופה ימחאו להוצאה כפיים. המלחמה באסלאם מקדשת התעלמות מלאומנות קיצונית יותר מבריתות עם ניאו-נאצים.

 על הבורות ה”אסלמופובית” בישראל אפשר להביא מהשר בנט. בנט תלש את דגל האסלאם במשולש הדרומי, בלי להבין שדגל זה אינו פוליטי, ושהוא בכלל הוצב שם בידי התנועה האסלאמית הדרומית, המתונה.

מלחמתו של ראאד סלאח על הצד הדתי של הר הבית, ושל מקומות אחרים שקדושים לאסלאם, דומה למלחמות “העדה החרדית” ו”נטורי קרתא” על מתחמים דתיים בישראל, כדי שלא יהפכו לאתרי תיירות (כהר מירון, למשל). האסלאמים הצפוניים ו”העדה החרדית” אינם מכירים בציונות כריבון בארץ ישראל, מחרימים כל בחירות וקשובים רק לדתם. אבל הוצאת חרדים יהודים אנטי-ציונים מחוץ לחוק הישראלי לא תתקבל בשמחה בחו”ל, אצל נכרים ויהודים גם יחד, כשישראל טוענת להיותה מדינה יהודית…

גורמי הביטחון לא היה שלמים עם החוק להוצאת סלאח ותנועתו מחוץ לחוק, ואשר יגורו בא.למרות כול מחאותיו של סלאח נגד הנעשה בהר הבית, כל-עוד דרך המחאה הייתה קיימת לו בחוק – דרך הדמים לא הייתה דרכם של תומכיו. בשנתיים האחרונות החלה אום אל-פחם לתסוס. רבים מתומכי האסלאמים הצפוניים חשים רפיון בתגובה הפוליטית שלהם, והקרקע הייתה נוחה להקצנה ולפעולות טרור. ראאד סלאח וראשי תנועתו אינם יכולים עוד למנוע הקצנה של יחידים ושל קבוצות. שלישיית רוצחי השוטרים שיצאה מאום אל-פחם היא תמונת מצג לאזרחי ואדי ערה –שבטוחים שישראל הוציאה את התנועה האסלאמית הצפונית כדי להחריב את המקומות הקדושים לאסלאם.

אם נתניהו וגורמי הביטחון חכמים דיים להבין שטעו בהוצאת התנועה הזו מחוץ לחוק, וכי העתיד טומן רק רע – הם ימצאו דרך שח”כים מהמרכז יבטלו את ההוצאה מחוץ לחוק. זהו גם “אור אדום” לכל הח”כים בליכוד וב”הבית היהודי” למה שעלול לקרות אם הם יישמו את התוכניות ה”דמוקראטיות” שלהם לגבי בל”ד בפרט ו”הרשימה המשותפת” בכלל…

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*