חדשות

ניו יורק במחאה נגד האנטישמיות והשנאה \ בן אלידע

ביום ראשון האחרון בבוקר, מילאו כ 25,000 איש ואישה את רחובות מנהטן בניו יורק והציפו את הגשר לברוקלין בדרכם לכיכר קדמן בברוקלין למשך שעות, כשהם קוראים קריאות כמו: “לא לשנאה ולא לפחד”.

מעל במה בכיכר, נשמעו נאומים מפי דוברים שונים שקראו להרמת ראשה של הקהילה היהודית ולאיחוד כוחות מול גילויי האנטישמיות המתגברים. מאחרי ההפגנה הזאת עמדו ארגונים כמו הליגה נגד השמצה, הועד היהודי האמריקאי, איגוד הרבנים של ניו יורק, הפדרציה היהודית של ניו יורק ועוד

בין היתר, דברו מעל הבמה מושל ניו יורק אנדרו קומו, ומנהיג הדמוקרטים בסנט צ’אק שומר, מול קהל שנשא שלטי מחאה ופצח בשירה ספונטאנית. “בעת שאנחנו מתכנסים כאן היום ברוח האחדות והאהבה”, אמר קומו, “הממשל חייב לעשות יותר מאשר להציע השתתפות בצער ותפילה למען הנפגעים. הממשל חייב לעשות מעשה”. אריק גולדסטיין, מנכ”ל הפדרציה היהודית של ניו יורק דבר גם הוא ואמר: “היום אנחנו לא מסתפקים בצעדה מעל הגשר, אנו מתחילים לבנות גשרים בין הפלגים היהודיים השונים כמו גם בין יהודים ללא יהודים. הכוונה בבניית גשרים הינה סיום וביטול כל מה שמבדיל אותנו אלה מאלה בדת או בנטיות הפוליטיות – וגינוי משותף של כל צורה של אנטישמיות וכל צורה של שנאה בכל מקום שהיא נראית לעין. מטרת המצעד היום הינה להכריז שמתקפה על יהודי אורתודוקס הינה התקפה על כל יהודי באשר הוא, על כל אדם בניו יורק, ועל כל אדם שיש לו רצון טוב”.

אל ההפגנה הזאת הגיעו יהודים ולא יהודים מניו יורק, ניו ג’רסי, קליבלנד, קונטיקט, מצ’סוצטס, בוסטון פילדלפיה ווושינגטון. כמו כן הגיעו להפגנה משלחות ממונטריאול וטורונטו שבקנדה, ומ 15 סניפים של הפדרציה היהודית ברחבי ארה”ב

“התגברות האנטישמיות לאחרונה”, אמרה אישה בשם שרון פרייד, “מטרידה מאוד, ואם לא נרים את קולנו, זה ימשיך לקרות. אנחנו חייבים לזעוק בהמוננו. הסבא שלי ברח לכאן מרוסיה מאימת הפרעות בימי הצאר. אני לא רוצה שיהודים יאלצו לברוח גם מכאן. אנחנו חייביםלהשמיע את קולנו וכולנו חייבים להשתתף במחאה”.יעקב אייזנקוט, סטודנט מברוקלין, יצא עם משפחתו ברכבת התחתית בדרכם למצעד סיפר: “בדרכנו הנה ירדנו מהרכבת ומישהו דחף אותי בכח. אני בטוח שזה בגלל הכיפה שעל ראשי”.

הרב אוריאל ויגלר, מנהל מרכז “חב”ד ישראל”, באפר איסט סייד של מנהטן אמר שהוא שמח לראות יהודים מכל תחומי החיים מתכנסים יחדיו באירוע, אבל לדעתו זה לא מספיק: “אנחנו חייבים לעשות משהו, אנחנו חייבים להיות יהודים גאים… …אלה הם זמנים חסרי תקדים באמריקה. כשאני הולך ברחוב באפר איסט סייד, אני חייב להיות מודע למתרחש סביבי כל הזמן. אני צריך לשים לב לאן אני הולך ומי נמצא סביבי. אני מקווה שהמציאות הזאת היא זמנית ושהיא לא תמשך הרבה זמן”.

הרב אייזאה רוטסטיין, רב הארגון “חזון”, הוביל את הקהל בשירת “התקווה” כשהוא מלווה את השירה בגיטרה. גם הזמר המפורסם מתיסיהו, יחד עם הלהקה החסידית “המכבים”, השתתפו באירוע. וכך אמר רוטסטיין בדבריו מעל הבמה: ” אנחנו לא רק מפגינים כאן את אחדותנו ואת עוצמתינו. מה שיותר חשוב זה שאנחנו כאן משפיעים זה על זה. האנרגיה המשותפת שלנו. השירה האדירה כשאנחנו צועדים ברחובות מנהטן, ההאזנה לדוברים… וההכרה שהקהל כאן איננו מורכב רק מיהודים, אלא מבני אדם מכל הדתות שהחליטו להתייצב מול השנאה, עושה את המעמד הזה למשהו מיוחד”.

גרג לוין מקליבלנד, ביטל תכניות מוקדמות שהיו לו ועלה על אוטובוס לניו יורק אמר: “זאת

היא אחת ההזדמנויות הנדירות לבנות גשרים ולהלחם בשנאה. אני חושב שנשתמש בזמנים החשוכים האלה כדי להאיר את האפלה וכדי להראות שאנחנו יכולים להתאחד לקהילה אחת – לא רק קהילה של יהודים, אלא של כל אלה שסובלים מאפליה ולאמר ביחד שלא נסבול את זה יותר. אנחנו חייבים לעמוד כתף אל כתף ולהלחם בשנאה הזאת”.

גם לרויקה אקטר, נשיאה משותפת של ארגון סלאם – שלום, סניף קווינס היה מה לומר: “הדבר החשוב ביותר מבחינתי זה לעמוד ליד אחי ואחיותי היהודים. אהבה הרבה יותר חזקה משנאה”.

וכה אמר האח ג’וזף בך שהשתתף באירוע במסגרת  קבוצה של אחים פרנציסקנים מברוקלין שבקשה להביע סולידריות עם הקהילה היהודית: “אנחנו כולנו בצד אחד במלחמתנו בשנאה. על כל בני האנוש לעמוד יחדיו ולהתמקד במה שמאחד אותנו – להיות בני אנוש”.

רשימת הדוברים הייתה ארוכה, והקהל רק הלך וגדל בעוד יותר ויותר משתתפים חצו את גשר ברוקלין בדרכם לכיכר. לא נוכל להביא כאן את דברי כולם, לכן נסיים בדבריה של מינדי ברייטנר, שהגיע אל האירוע עם בעלה ובתה בת השנתיים: “עד היום צעדתי עבור כל קבוצה שמחתה נגד אפליה, וכעת הגיע הזמן לעשות את זה עבור אנשי שלי. כולנו קשורם זה בזה כאחד”.

Your Comment/התגובה שלך