Uncategorized

נישואין חד מיניים – מהפך?

בית המשפט העליון של קליפורניה, סרב ביום שלישי, (אתמול), לבטל את החלטתו של השופט וואהן ווקר, שהכריז על ההצעה 8, זו המכריזה על נישואין כקשר בלעדי בין גבר ואשה, כנוגדת את חוקת ארה”ב. העתירה הוגשה בנימוק שהשופט ווקר הינו הומוסקסואל ולפיכך היה צריך לפסול את עצמו, או לחילופין להיפסל מלדון בעניין.

השופט המחוזי הפדרלי, ג’יימס ווייאר, קבע בהחלטתו שהאוריינטציה המינית של ווקר, אינה מהווה סיבה לביטול או שינוי החלטתו. “העובדה שלשופט יש נגיעה אישית לנושא בו הוא דן, העלולה להשפיע על החלטתו, אינה בסיס לפסילה עצמית, או פסילה, על פי סעיף 455(ב)(4) של החוקה.

החלטתו של ווקר, מנומקת היטב ב135 דפים והיא קובעת שההצעה מספר 8, נוגדת את חוקת ארה”ב, משום שהיא מפרה את סעיף שוויון הזכויות לכל. חדשים ספורים אחרי פרסום ההחלטה, הצהיר ווקר לתקשורת על היותו הומוסקסואל הנמצא בזוגיות עם גבר, רופא, מזה עשר שנים.

תומכי הצעה 8, “קפצו” על הצהרתו ומיהרו לטעון שאסור היה לווקר לקבל על עצמו את התיק, שכן ההחלטה בו יכולה להשפיע על מצבו האישי.

כאמור, לא מצא השופט וויאר סיבות לבטל את ההחלטה על בסיס ההוכחות שהוצגו בפניו על ידי המבקשים. “מתבונן מלומד וחושב”, אומר וויאר, ” יבחין בעובדה ששופט הנמצא במערכת יחסים עם גבר או עם אישה, אינו יכול לקבל החלטה משום שהיא עשויה להשפיע על מצבו האישי, אינה מקובלת על שופטים פדרליים”. וויאר חולק על הטענה שווקר היה חייב להצהיר על עובדת היותו הומוסקסואל לפני שקיבל את החלטתו: “חובתו היחידה של ווקר”, כותב וויאר, “הייתה לשמר את היושרה של בית המשפט והוא צדק כששמר את המידע על מצבו האישי לעצמו… … אילו היה ווקר, במהלך של זהירות יצר, מספק פרטים על חייו האישיים, הוא היה קובע בכך תקדים משפטי שהיה משפיע על התהליך המשפטי העתידי. שופטים היו נאלצים לספק מידע מפורט על ענייניהם הפרטיים, למשל על כך שכילדים הם חוו התעללות מינית, מידע שאינו רלבנטי ושגוזל את זמנו של בית המשפט”.

בעברית פשוטה, מה שאומר השופט וויאר זה שאי אפשר לתאר את המערכת המשפטית כששופטת שהיא אישה, לא תוכל לשפוט נשים, שופט שחור, לא יוכל לשפוט שחורים, שופט שמן לא יוכל לשפוט רזים (או שמנים) וכך הלאה.

צ’אד גריפין, נשיא הקרן האמריקאית לשוויון זכויות”, הארגון שהגיש את התביעה המאתגרת את הצעה 8, הלל את החלטת השופט כ”החלטה היסטורית לצדק ולנישואין חד מיניים… … החלטתו של וויאר”, מוסיף גריפין, “מבהירה שאין מקום לשנאה ולצרות אופקים במערכת המשפטית… …החופש להינשא הינו זכות חוקתית לכל האמריקאים והארגון לא ינוח ולא ישקוט עד שיושג שוויון זכויות מלא לכל האזרחים”.

למרות ההחלטה, הצהירו יוזמי הצעה 8, שמבחינתם, המאבק לא הסתיים. “הצוות המשפטי שלנו יערער על ההחלטה, וימשיך להלחם ללא לאות במגמה להגן על רצון הבוחרים, לשמר את זכות הנישואין כזכות בלעדית של גבר ואישה”.

במדינת ניו יורק, הוגשה על ידי המפלגה הדמוקרטית, הצעה לאשר נישואין חד מיניים, הצעה שנכשלה בשנת 2009,  בעקבות התנגדותם של שלשה סנטורים דמוקרטים, שבינתיים שינו את דעתם, בצאתו מפגישה עם המושל מריו קומו, המצדד בנושא, הודיע הסנטור הרפובליקני ג’יימס אלסי, שבמידה וההצעה תועלה להצבעה, הוא יצביע בעדה ובכך להכריע את הכף לזכותה. “ב2009, קיבלתי ביסורי נפש, החלטה שהתבססה על המצב הפוליטי דאז… …כעת, אזור הבחירה שלי תומך בנישואין חד מיניים ואשמח להצביע בהתאם”. החלטתו של אלסי הינה רבת משמעות, שכן היא מאפשרת רוב בהצבעה ומאפשרת לסנטורים רפובליקנים נוספים, לחרוג מהמשמעת הסיעתית ולהצביע על פי מצפונם.

“אין כל בטחון אמנם שההצבעה תעלה על סדר היום”, אומר יו”ר הסנט, הסנטור הרפובליקני דין סקלוס, “למרות הלחץ של המושל קומו להעלותה לפני העשרים ליוני, מועד סיום מושב החורף”.

ש. אבי אור

קוראים יקרים!

נשמח לקרוא את דעתכם בנושא. אנא הגיבו. אינכם צריכים לחשוף את זהותכם או את כתובת המייל שלכם, בשעה שאתם מחליטים שיש לכם מה להגיד. האתר הזה הוא שלכם ובשבילכם. זה המקום להשמיע את קולכם בכל נושא שמעסיק אתכם.

Your Comment/התגובה שלך