פוליטיקה

נשיא הפיליפינים: “לעולם לא אבקר בארה”ב, היא מעפנה”

אחרי שקרא לאובמה “בן זונה”, סיפק רודריגו דוטרטה עוד ציטוט חריף נגד המעצמה, ודחה את הזמנתו של טראמפ. בתגובה לשימוע בקונגרס שבו תקפו את מלחמתו בסמים אמר: “למה שאגיע לשם?”

נשיא הפילינים רודריגו דוטרטה סיפק לאחרונה עוד ציטוט יוצא דופן לאוסף ההולך וגדל שלו, והבטיח שלעולם לא יבקר בארצות הברית “המעפנה” כלשונו. זאת למרות שהוא הוזמן לביקור בידי הנשיא דונלד טראמפ.

נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה צילום: AFP

דוטרטה הביע כעס על ועידת זכויות האדם של הקונגרס האמריקאי, שערכה שימוע שבמהלכו השמיעו ארגונים רבים ביקורת חריפה על מלחמתו של המנהיג הפיליפיני בסמים. כמו כן טען חבר הקונגרס בשימוע ג’יימס גאברן שאסור היה להזמין אותו לבקר בארה”ב, ושהוא ייזום הפגנות נגדו אם יגיע.

האמירות הכעיסו את דוטרטה, שאמר לכתבים: “לעולם לא יהיה זמן בתקופת כהונתי שבו אגיע לאמריקה, או לאחר מכן. ראיתי את אמריקה והיא מעפנה. מה גורם לאדם הזה לחשוב שאני אגיע לאמריקה?”.

“יש שם הרבה הפרות זכויות אדם”, הוסיף, כשהוא מתכוון לכוחות ארה”ב המעורבים בלחימה במזרח התיכון.

דונלד טראמפ צילום: EPA

דוטרטה הכריז בעבר כי יצמצם את הקשרים עם ארה”ב אחרי שהנשיא דאז ברק אובמה תקף אותו על המלחמה רוויית הדם שלו בתופעת הסחר בסמים בפיליפינים. אולם טראמפ התקשר אליו באפריל ובירך אותו על המבצע שהוא מנהל. הוא גם הזמין את דוטרטה לבקר בבית הלבן. אז אמר דוטרטה שהוא לא יכול להבטיח שיגיע בגלל אילוצי לו”ז.

דוטרטה חד הלשון נהנה מפופולריות רבה בעם למרות ההרג הרב שנגרם ממלחמתו בסמים, ולמרות – או אולי בגלל – אמירותיו הבוטות. בשנה האחרונה הוא קרא לנשיא ארה”ב הקודם ברק אובמה “בן זונה”, אך עד עתה הפגין ידידות כלפי טראמפ.

 

Your Comment/התגובה שלך