Uncategorized

נשיא מצרים: שיתוף הפעולה עם ישראל נגד דאעש הוא ההדוק אי פעם

סיסי אישר בראיון ל-CBS את קיומו של שיתוף הפעולה עם ישראל במלחמה נגד דאעש בסיני, שאותו הגדיר כ”נרחב”. דבריו מצטרפים לדיווחים שהתפרסמו בעבר על כך שקהיר מאפשרת לישראל לתקוף בשטחה, כחלק מההתקרבות בין המדינות האויבות לשעבר

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי אמר אמש (חמישי) בראיון ל-CBS שמצרים משתפת פעולה עם ישראל במלחמה בארגון “המדינה האסלאמית” (דאעש) בסיני. כשנשאל אם שיתוף הפעולה בין שתי המדינות האויבות לשעבר הוא ההדוק ביותר שהיה אי פעם, סיסי השיב בחיוב. “יש לנו שיתוף פעולה נרחב עם הישראלים”, הוסיף.

בכך סיסי אישר את קיומו של שיתוף הפעולה עם ישראל בלחימה נגד דאעש, אף כי בעבר התפרסמו על כך דיווחים. בחודש פברואר פרסם ה”ניו יורק טיימס” תחקיר מקיף על שיתוף הפעולה חסר התקדים שנוצר בין שתי המדינות בלחימה נגד הארגון. על פי התחקיר, כלי טיס ישראליים תקפו בשנתיים האחרונות יותר ממאה פעמים בשטח מצרים במטרה לסייע למשטרו של סיסי.

פגישתם של נתניהו וסיסי בספטמבר (צילום: אבי אוחיון, לע”מ)

הדיווח של “הניו יורק טיימס” מתבסס על שבעה גורמים אמריקניים ובריטיים בעבר ובהווה שהיו מעורבים בנעשה באזור ובחרו לשמור על עילום שם. על פי הדיווח, הסיוע הישראלי למצרים החל אחרי הפלת המטוס הרוסי בדרום סיני באוקטובר 2015, שהיה השיא במתקפות של דאעש בחצי האי סיני. התקיפות, כך דווח, אירעו לעתים בקצב של יותר מפעם אחת בשבוע, כולן באישורו של א-סיסי.

נשיא מצרים, לשעבר מפקד הצבא, הוא חלק מאליטת הגנרלים שהידקה את יחסיה עם בכירי צה”ל מאז הסכם השלום ב-1979. עלייתו לשלטון בהפיכה צבאית הייתה בשורה משמחת עבור ישראל, שחששה מהשלכות שלטונו של מוחמד מורסי, איש “האחים המוסלמים”, שניצח בבחירות ב-2012. מורסי סולק ונכלא, ולפי הניו יורק טיימס, ישראל לחצה על ארצות הברית – אז תחת ממשלו של ברק אובמה – להכיר במשטר הצבאי החדש. היחסים בין אובמה לא-סיסי היו מתוחים בשל הדיכוי האלים של מתנגדי המשטר ותומכי “האחים המוסלמים”, אך אלו לא הפריעו לירושלים ולקהיר להתקרב.

במצרים מנסים למנוע את שידור הראיון, שאמור להתפרסם במלואו ביום ראשון הקרוב, אך זאת בעיקר בגלל השאלות שסיסי נשאל על הטבח במתנגדי המשטר ועל דיכוי האופוזיציה. בין היתר, משטרו של סיסי נאשם בטבח בכמעט אלף תומכי “האחים המוסלמים” בהפגנה שהתקיימה ב-2013. בנוסף לכך, על פי הערכת משמר זכויות האדם, במצרים מוחזקים 60 אלף אסירים פוליטיים. סיסי השיב לטענה זאת בראיון ל-CBS: “אני לא יודע מאיפה הם קיבלו את המספר הזה. אין אסירים פוליטיים במצרים. בכל מקום שבו יש מיעוט שמנסה לכפות את האידיאולוגיה הקיצונית שלו עלינו להתערב, לא משנה בכמה אנשים מדובר”.

לוחמי דאעש בסיני (צילום מסך)

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, אמר הלילה כי ישראל ומדינות ערב משתפות פעולה ו-“פועלות יחד במספר חזיתות”. בראיון לרשת פוקס ניוז, אמר פומפאו כי “עשינו שינויים משמעותיים במדיניות החוץ של ארצות הברית. הממשל הקודם החליט שהמדינה אשר מממנת הכי הרבה טרור בעולם, איראן, היא שותפה במזרח התיכון”.

לדבריו, “אנחנו הפכנו זאת לגמרי, אנחנו יודעים שזה איום אמיתי לעולם ולכן אנחנו פיתחנו יחסים עם מדינות ערב וישראל והבאנו אותם יחד לפתח קואליציה שתשמור את האמריקנים בטוחים מהדברים שקורים במזרח התיכון. יצרנו תנאים במזרח התיכון שבהם המדינות הללו פועלות יחד במספר חזיתות”.

הוא התייחס גם לנסיגה הצפויה של צבא ארצות הברית מסוריה, ואמר כי “עדיין נוכל להילחם בדאע”ש בצורה אפקטיבית בלי שיהיו לנו 2000 חיילים על הקרקע. לא שינינו את המדיניות שלנו נגד דאע”ש, פשוט נעשה את זה בצורה חכמה יותר וטובה יותר הודות לבריתות שהנשיא טראמפ בנה”.

הוא התייחס לשאלת המגעים בין ארצות הברית וצפון קוריאה ואמר כי פסגה נוספת בין המנהיגים נמצאת שוב על הפרק: “יש עוד הרבה מה לעשות אבל אני בטוח שבזמן הקרוב טראמפ וקים יוכלו להיפגש שוב וליצור אמריקה בטוחה יותר, לא רק מבחינת נשק גרעיני אלא גם מבחינת תפוצה גרעינית. אני לא רוצה לומר מה הטקטיקה של המשא ומתן שלנו, אבל יצרנו תנאים שבהם נוכל ליצור התקדמות אם השניים ייפשו באופן שיפחית את האיום לארצות הברית ולעולם”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*