פוליטיקה

סדק במסכה או קריצה לבוחרים: מה עובר על פוטין? מאת פזית רבינא

הרמיזה של הנשיא הרוסי בריאיון למייגן קלי האמריקנית, שלפיה אולי היהודים התערבו בבחירות לנשיאות ארה”ב, מצטרפת להודעת הכנסייה הרוסית בחודש נובמבר שייחסה את מות הצאר הרוסי רומנוב ל”רצח פולחני”. האם מדובר בפליטת פה אנטישמית או בחשש מהפתעה בבחירות?

אם גם אתם הרגשתם תחושת אי נוחות בעקבות דבריו של נשיא רוסיה כנראה אתם רחוקים מלהיות היחידים. בריאיון עם מייגן קלי מרשת NBC נשאל ולדימיר פוטין, על מעורבות אזרחים רוסים בבחירות לנשיאות בארה”ב. “לא מעניין אותי אם אזרחי רוסיה ניסו להתערב בבחירות”, השיב פוטין, “משום שמי שעומדים אחרי ההתערבות אינם קשורים לקרמלין. אז מה אם היו רוסים. יש 146 מיליון רוסים. למה החלטתם שהרשויות ברוסיה, כולל אותי, נתנו למישהו רשות לעשות זאת? יתכן שמי שביצעו את המעשים כלל אינם רוסים. אולי הם אוקראינים, טטרים, יהודים – רק עם אזרחות רוסית. אולי יש להם אזרחות כפולה, או אפילו גרין קארד, אולי האמריקנים שילמו להם כדי שיעשו את זה. איך את יודעת? אני לא יודע”.

ניכר היה בפוטין שהשאלה מאתגרת אותו ומוציאה אותו מאזור הנוחות והוא ענה למראיינת קלי בסרקסטיות, אך כזו שחשפה אולי סדק במסכה. איך נכנסו היהודים משוואה? לא ברור. אבל את מה שיצא מפיו לא ניתן להשיב.

ולדימיר פוטין בריאיון עם מייגן קלי. צילום: AP

בישראל מחשיבים ובצדק את רוסיה כמדינה חשובה וכמעצמה. היחסים הקרובים בין נתניהו לפוטין הם אלמנט חשוב במדיניות החוץ והביטחון של מדינת ישראל. אבל הפעם קשה להתעלם מאזכור היהודים בדבריו של פוטין, למרות שעד כה מדינת ישראל בחרה להתעלם ממוטיבים אנטישמיים מובהקים במסע הבחירות של הנשיא הרוסי.

המקרה הבולט ביותר הוא הודעה רשמית שהוציאה הכנסייה הרוסית האורתודוקסית בנובמבר האחרון, שלפיה תוצאות הבדיקה של ועדת חקירה של הכנסייה לרצח רצח הצאר, אשתו וילדיו בני משפחת רומנוב, היה רצח פולחני. מאחורי צמד המילים “רצח פולחני”, אין לטעות, הכוונה היא כי מבצעי הרצח היו יהודים. במילים פשוטות, מדובר בעלילת דם עכשווית. אפשר היה לפטור את הדברים בעוד אמירה של איש שוליים מן הימין הרוסי הקיקיוני. אבל לא. את הדברים אמר הכומר המוודה של פוטין, יועצו הרוחני ואחד הפרויקטורים החשובים שלו.

התחושה היא שמאחורי הפאסדה של הקרירות והציניות ולמרות הפופולריות שלו, נשיא רוסיה חושש כי לבחירות הפעם עלולה להיות דינמיקה לא צפויה. לכן, המטרה שלו הפעם היא להזיז את ישבנם של קהל בוחרים פוטנציאלי שלו, שמרני, שוביניסטי, עם חיבור לכנסייה ושנאה לכל מה שאינו רוסי. זה כולל כאמור גם אוקראינים, טאטרים ויהודים. פוטין חסך ממייגן קלי את הביטוי הרוסי השגור “צ’רנוז’ופה”, כלומר, “שחורי ישבן”, שהם כינוי כולל לעמי מרכז אסיה והקווקז, שהיו חלק מברית המועצות לשעבר.

ולדימיר פוטין בריאיון עם מייגן קלי. צילום: AP

באווירה הזו, אין פלא שבשבוע שעבר, השיק מפעל ליצור גלידה ברוסיה טילון בעטיפה  כחול לבן עם מגן דוד והכיתוב “יהודי עני”. באתר הבית שלה ברשת החברתית הרוסית VKontakte, הסבירה היצרנית “סלביצה” כי מדובר בגלידת שוקולד מועשרת בליקר שזיפים ולכן “היהודי העני” בעצם אינו כל כך עני. פרשת הגלידה הגיעה לכותרות הראשיות ברוסיה לאחר שליאוניד שטיינברג, ראש הקהילה היהודית, בעיר נברז’ניה צ’לני בטאטרסטן, שם מיוצרת הגלידה, אמר כי הוא מזועזע. “איפה הם בכלל ראו יהודי עני”, אמר שטיינברג. “הם בכלל מבינים מה זה. מי הרשה להם לפגוע כך ברגשות הלאומיים”. הוא הגדיר את שם המותג כגזעני ודרש לעצור את הייצור.

זו לא הפעם הראשונה שמפעל הגלידה מגיע לכותרות. בפעם הקודמת זו היה חטיף גלידת שוקולד שקיבל את השם “אובמקה” עם ציור של ילד שחור בסגנון קולוניאלי מוכר מספרות ילדים ישנה, בלתי תקינה פוליטית בעליל עם שימוש במילים כמו ‘כושי’ ו’סמבו’. אבל בסלביצה לא משתעשעים רק במשחקים אנטישמיים וגזעניים, אלא גם בשנאה תרבותית ואתנית. גלידת בננה מנטה בצבעי צהוב ותכלת, כצבעי הדגל האוקראיני מותגה כ”חוחול” שם גנאי רוסי לאוקראיני.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*