חדשות

סופו של עידן? נשיא כורדיסטן מסעוד ברזני פרש מאת פזית רבינא

הוא נלחם עשרות שנים בשורות הפשמרגה, ונבחר לנשיא האוטונומיה הכורדית לאחר פלישת האמריקאים לעיראק. משאל העם לעצמאות אמור היה להיות גולת הכותרת שלו, אולם ההימור על התמיכה הבינלאומית – כשל

מסעוד ברזני, נשיא כורדיסטן המיתולוגי, שלח היום מכתב לפרלמנט הכורדי בו הודיע כי החל מהראשון לנובמבר לא ישמש עוד כנשיא, וישוב להיות חייל פשמרגה מן השורה. בעוד ארבעה ימים  אמור לפוג תוקף כהונתו של ברזני כנשיא, והכוונה הייתה לערוך בחירות לנשיאות ולפרלמנט הכורדי. אולם הבחירות נדחו לזמן בלתי מוגדר, עקב מצב החירום שנוצר בעקבות הסלמת הסכסוך עם ממשלת עיראק.

ב-25 בספטמבר נערך בכורדיסטן משאל עם לעצמאות כורדיסטן. למעלה מ-90 אחוז מהנשאלים הצביעו בעד.  למרות הצלחתו של משאל העם, מצאו עצמם הכורדים ובראשם ברזני בבידוד  צבאי ומדיני, לאחר שארה”ב סירבה לתמוך בהם, בעוד איראן וטורקיה עושות יד אחת עם ממשלת עיראק למנוע הקמת מדינה כורדית עצמאית. כוחות של הצבא העיראקי בשילוב עם המיליציות השיעיות יצאו למבצע צבאי בו נכבשו השטחים שבסכסוך עם הכורדים, ובראשם עיר הנפט כירכוכ.

יישאר בשירות הפשמרגה. ברזני בביקור באזור כרכוך צילום: אי-אף-פי

בהוראתו של הנשיא ברזני נסוגו כוחות הפשמרגה הכורדים ללא קרב, לאחר שהתברר להם כי נבגדו על ידי פלג כורדי יריב לברזני, שעשה יד אחת עם המיליציות השיעיות. עם אובדן כירכוכ אבדו הכורדים את ההכנסות מנפט, שאמורות היו להיות הבסיס הכלכלי של כורדיסטן העצמאית.

בעקבות הנסיגה ואובדן כירכוכ התרבו הקולות הקוראים להתפטרותו של ברזני מן הנשיאות. ברזני אמנם הודיע עוד לפני משאל העם כי לא יתמודד שוב לבחירות לנשיאות, אולם רבים לא האמינו כי יפרוש.

ברזני, 71, נולד זמן קצר לאחר שאביו, מולה מוסטפה ברזני, דמות מיתולוגית בפני עצמה הקים את המפלגה לשחרור כורדיסטן, והחל להילחם למען זכויות העם הכורדי. במשך עשרות שנים נלחם בשורות הפשמרגה, והפך לדמות מובילה בהקמת האוטונומיה הכורדית. שנתיים לאחר הפלישה האמריקאית לעיראק והפלת סדאם חוסיין, הוא נבחר לנשיא. משאל העם לעצמאות כורדיסטן אמור היה להיות שיאה של הקריירה הארוכה של ברזני כנשיא.

עד לפני מספר שנים היו ביחסים תקינים. ברזני ושר החוץ של איראן ג’באד זריף AFP

באמצעות משאל העם, ביקש ברזני לממש את הקרדיט הרב שניתן לכורדים ולכוחות פשמרגה כשותפים נאמנים של ארה”ב והקואליציה הבינלאומית למלחמה בדעאש. ההימור היה כי למרות ההתנגדות הבינלאומית הגורפת, תרומתם העצומה של הכורדים למלחמה בדעאש וההוכחה כי ביכולתם לקיים אי של דמוקרטיה ושלטון יציב בלב אזור מסוכסך ועתיר מלחמות, יגברו הקולות לטובתם. הנחה זו התבדתה.

עם פרישתו והיעדר בחירות קרובות לנשיאות באופק, ביקש ברזני לחלק את סמכויותיו בין הממשלה, הפרלמנט ומערכת המשפט. עם זאת, קשה להניח כי ברזני, המכונה אריה בחורף,  יפרוש לחלוטין מן החיים הציבוריים. לדברי מקורות כורדיים, יתכן כי הוא יעמוד בראש מועצה לאומית לביטחון, משם יפעיל את השפעתו.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*