דיעות

על אמת ועל שקר(ים) \ אלידע

כולנו משקרים בשלב כזה או אחר של חיינו. אנחנו משקרים להורינו, לחברינו, לאנשים שאנחנו עושים אתם עסקים. שקר זה חלק מהחיים, ומי שחושב אחרת, מרמה קודם כל את עצמו.

לא תמיד האמת הינה הדבר הנכון לומר או לעשות. יש מקרים שדווקא שקר יכול להביא לתוצאה חיובית, והתועלת שהוא מביא עולה על הנזק. אבל כשהשקר הופך להיות הדרך הבלעדית והיחידה להשיג את מטרות המשקר, זאת ללא ספק בעיה. כשהשקרן מצליח לשכנע בשקריו ציבור גדול של אנשים, ובזכות השקרים האלה להפוך למנהיגם, הנזק של השקרים שלו כמעט בלתי ניתן להערכה ולמדידה.

בואו ולא נלך סחור סחור ונשים את האצבע על התופעה שקוראים לה דונלד טראמפ. האדם הזה הצליח לרכוש את אהדתם של מספיק בוחרים בזכות שקריו, ועל פי שיטת הבחירות האמריקאית יוצאת הדופן, הוא הפך לנשיא.

לא נחזור כאן על ההבטחות שהמועמד טראמפ פיזר בעת שביקש את קול הבוחרים, ולא נפרט כאן את הכחשותיו הנמרצות כאילו לא אמר דברים שהוקלטו וחזרו שוב ושוב ושודרו. הדברים ידועים ומקובלים, למעט על אלה הגרועים מכל: אלה שמוכנים לרמות את עצמם.

אלה שמוכנים לרמות את עצמם, אלה שמאמינים בשקרים שלהם, אלה שלא מניחים לעובדות לקעקע את אמונתם המוחלטת בשקרים, מביאים בסופו של דבר אסון בעיקר על עצמם. אבל כשמדובר בנשיא אמריקאי, אי אפשר להעריך את גודל האסון שהוא ממיט על החברה שאותה הוא אמור להנהיג.

למרבה הצער, מסתבר שלנשיא האמריקאי יש אפשרות להמשיך ולשקר בעת שבתו בבית הלבן, וכל עוד השקרים שלו משרתים את האינטרסים של הראשות המחוקקת, (הקונגרס והסנט), המחוקקים יעניקו לו את מלוא הגיבוי ויתעלמו מתרבות השקר והזלזול בחוק מצד הנשיא. באמצעות מניפולציות ושקרים שבאים לכסות על השקרים הקודמים, הם ימשיכו לתמוך בנשיא שלהם, ולו רק כדי שלא יסרב לחתום על החוקים שאותם הם מעוניינים להעביר.

זהו מקרה ברור של “יד רוחצת יד”: “אתה”, כך הם אומרים לו, “תחתום על כל מה שאנחנו דורשים ממך, ואנחנו מצידינו נאפשר לך להמשיך לשקר כאוות נפשך”.

המחוקק, כך על פי השיטה האמריקאית, מגיש דין וחשבון לבוחר בכל שנתיים. מה נותר לו למחוקק שמרגיש או יודע שהסיכוי שלו לחזור ולהבחר במועד הבחירות הקרוב קלוש או לא קיים? הוא יכול רק לנסות ולהשיג לעצמו כמה שיותר הטבות שהוא יכול בזמן שנותר לו. הוא יכול להשיל מעליו את כל המסיכות, האיפור והשקרים, ולחשוף את ה”אני” האמתי שלו.

זה בדיוק מה שעושה עכשיו המפלגה הרפובליקנית שמחזיקה ברוב המוחלט בשני בתי המחוקקים. היא יודעת שהנשיא שלה הוא שקרן ורמאי מהסוג הגרוע ביותר, אם לא פושע פלילי שעלול לגמור את הקריירה שלו בכלא. היא בוחרת ללא בושה לחיות בשלום עם שקריו ופשעיו, ובלבד שהוא ישרת את מטרות המפלגה. אני מניח שהלך הרוח במפלגה הרפובליקנית של היום הוא בבחינת: “תמות נפשנו עם פלשתים”, וכשזהו הלך הרוח, הכל כנראה מותר.

הציבור אולי טפש, אבל לא לחלוטין. כשהוא מרגיש ש”עובדים עליו”, מתעוררת אצלו תגובת נגד, והוא מנקה את האורוות ומאפשר לסוסים חדשים להתחיל ללכלך אותם מחדש וחוזר חלילה, וכאן אנחנו נכנסים שוב אל שלטון השקר.

מה יעשו ה”סוסים” הדמוקרטים החדשים שיכנסו לאורווה, כשאין להם עגלון שירתום אותם לעגלתו ויוביל אותם למחוז חפצם? מה יעשו הדמוקרטים עם רוב בבתי המחוקקים, כשאין להם נשיא שתומך בסדר היום שלהם ומוכן לחתום על החוקים שהם מעבירים בבתי המחוקקים?

למי שלא יודע, חוק לא יכול להכנס לתוקף ללא חתימתו של הנשיא. כדי להכריח את הנשיא לחתום על חוקים שהוא אינו רוצה בהם, יש צורך ברוב של שני שליש בשני בתי המחוקקים. רוב כזה הינו נדיר ביותר ולא בטוח שהושג אי פעם על ידי אחת המפלגות, בשיטה הדו מפלגתית הנהוגה בארה”ב.

מה יעשה רוב דמוקרטי עתידי מול נשיא לעומתי? לתשובה הזאת יש שתי תשובות עיקריות אפשריות: א. הוא לא יעשה כלום חוץ מלהתעצבן ולצבור תסכולים, ולמעשה יעברו שנתיים של שיתוק מוחלט, שבהם אמריקה תמשיך להתקיים על פי החוקים שהעבירו הרפובליקנים בקדנציה האחרונה שלהם, לטוב או לרע. ב. הם יכריחו את הנשיא לפעול כפי שרצוי להם באמצעות סחיטה.

“סחיטה”? אתם שואלים ומצקצקים בלשונכם, “למה ואיך – סחיטה”?

ובכן זה פשוט. מעל ראשו של הנשיא המכהן והמקורבים לו ביותר, מתהפכת כידוע חרב מלובנת של חקירות פליליות, שעלולות להביא לסיום דרכו כנשיא אם יהיה רוב דמוקרטי בבתי המחוקקים, ואולי אף גרוע מזה גם לו וגם לקרוביו הקרובים ביותר.

ארכימדס היה זה שאמר: “תנו לי נקודת משען ואזיז את כדור הארץ ממקומו”. “נקודת המשען” של הרוב הדמוקרטי בבתי המחוקקים, זאת שתאפשר לו לקדם את סדר היום הדמוקרטי הינה אחת ויחידה: הצורך המיידי של טראמפ בהסרת החרב המתהפכת המלובנת התלויה מעל ראשו. טראמפ לא יהסס לשרת את הדמוקרטים בכל צורה שהם ידרשו ממנו, בתמורה להסרת החרב הזאת, או לפחות תמורת הרחקתה למרחק נסבל מבחינתו.

הרוב הדמוקרטי בבתי המחוקקים לא יהסס כלל לרמות את הציבור שבחר בו מתוך אמונה ותקווה שהנשיא יודח סוף סוף על ידו, והוא יתן לטראמפ כמעט את כל מה שהוא רוצה, תמורת שיתוף פעולה מלא מצד הבית הלבן.

והנה איך שקר יכול להביא לתוצאות חיוביות. טראמפ יהיה זה שיחתום על כל החוקים והצווים, המבטלים את החוקים והצווים עליהם חתם בעת שהרפובליקנים היוו את הרוב בבתי המחוקקים, ושהציבו מסך בין האמת לבין שקריו. הדמוקרטים מצדם יתעלמו מכל פשעיו ועוונותיו של הנשיא, לנגד עיניו המשתאות של הציבור שבחר בהם בדיוק כפי שעשו הרפובליקנים לפניהם, אבל הציבור האמריקאי לפחות ירוויח מזה משהו. ואם שקרים כאלה הם המחיר שצריך לשלם עבור החזרת השפיות לאמריקה, אז אני בעד!!!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*