חדשות

על הגדרות: בצה”ל נערכים להפגנה הגדולה ביום הנכבה מאת יוחאי עופר

אחרי הפרות הסדר ההמוניות על גבול הרצועה שבהם נהרגו עשרות מתפרעים פלסטינים, צה”ל מתגבר כוחות בקרבת עזה וההערכה היא שחמאס חדור מוטיבציה לנחול הישג. בכירים בפיקוד הדרום: “יש לנו מידע חד־משמעי על כוונה לפרוץ את הגדר ולנסות לחטוף חיילים, לא ניתן לזה לקרות”

רגע לפני שמתחילים בנסיעה דרך השטחים החקלאיים מיישובי עוטף עזה לעבר גדר הגבול עם הרצועה, אפשר להתרשם כי הכול שגרתי. אבל בפועל, ממש לא. אמנם השדות ירוקים ופורחים והממטרות מתיזות מים לכל עבר, אבל בהתקדמות לעומק השטח מקבלים תמונת מצב אמיתית על המתיחות האדירה מול עזה בחודשים האחרונים.

לצד איומי הנקמה האיראניים, גזרת עזה מטרידה לא פחות. מאז הצהרת נשיא ארה”ב דונלד טראמפ על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים העסק פה התחמם. בששת השבועות האחרונים, מאז ליל הסדר, הגיעה המתיחות הזו לדרגה חדשה, ששיאה היה היום כאשר על פי ננערכות קרוב ל-40 אלף פלסטינים הפרו את הסדר בכמה מוקדים בגבול הרצועה, עשרות נהרגו ומאות נפצעו בעימותים עם כוחות צה”ל. לצד זאת, עדיין לא ברור עד לאן זה יידרדר’ לאחר שבחמאס הכריזו כי ההפגנות על הגדר יימשכו עד ל-5 ביוני – יום הנכסה.

מתפרעים וכוחות צה”ל בגבול רצועת עזה. צילום: AFPלוחמי צה”ל בגבול הרצועה. צילום: AFP

בפאתי חאן־יונס ניצבות סוללות עפר מול ציר המערכת בצד הישראלי. קיר הבטון נגד המנהרות יוקם גם כאן, אבל בינתיים אמורות הסוללות להגן על החקלאים ולאפשר להם לעבוד בשקט. מלבד עשן סמיך של צמיגים בוערים ומעט קולות וקריאות בערבית, הסוללות מונעות מאיתנו לראות מה קורה בצד השני, ועד שלא מטפסים עליהן ורואים בעיניים לא מבינים את גודל האירוע המתרחש שם. 300 מטרים מהגדר נבנה מרחב שלם להפנינג של חמאס: אוהלים, מקום לתפילה ודרשה ואפילו “גזלנים”.

חמישה מוקדים יש להפגנות על הגדר – שלושה בגזרה הדרומית ושניים בגזרה הצפונית – מוקד הפגנות בכל חטיבת חמאס. פעילי ארגון הטרור הם שאחראים לכל מה שקורה בכל אחד מאותם מרחבים, מארגון לוגיסטי ועד שילוח אנשים להתעמת עם כוחות צה”ל. סג’עייה מול נחל־עוז ומעבר קרני, ג’בליה מול כפר־עזה, מחנות המרכז מול כיסופים, חרבת ח’זעה וחאן־יונס מול עין־השלושה, ניר־עוז ונירים, ורפיח מול אזור כרם־שלום.

הכול כאן בחסות חמאס ובאחריותו. עמדות צבאיות של הארגון ושל הג’יהאד האסלאמי נראות אף הן באופק, ומעבר לגדר נראה כי האירוע מאורגן לפרטי פרטים. משדות נחל־עוז המראות דומים. באופק אפשר לזהות את גושי המפגינים בסג’עייה, וליד פריחת החוחובה בצד הישראלי את קהל העיתונאים, בעיקר מרשתות זרות וערביות, שבאו לסקר מקרוב את הנעשה בגבול. פעילים של ‘ישראל ביתנו’ שהצליחו להגיע לנקודת הכינוס של כלי התקשורת, הניפו שלט עם הכיתוב: “רק ליברמן מבין ערבית – אל תתעסקו איתנו”. רגע לפני שהם התבקשו לעזוב את האזור, שהוכרז שטח צבאי סגור, הם זכו לתיעוד במצלמות העיתונאים.

במבצע ‘צוק איתן’ ספגה חטיבת גולני אבדות קשות בשטח הפלסטיני מול נחל־עוז. גדוד המחבלים בסג’עייה נערך לקרבות והנחית על צה”ל מהלומות, והיום, ארבע שנים אחרי, הניח ארגון הטרור בצד את המנהרות וכלי הנשק, ובוחר לשגר עפיפוני תבערה. אלה הצליחו לחולל נזק כבד לאחד משדות החיטה באזור שממנו אנו משקיפים על הנעשה מעבר לגדר.

כבר חודש וחצי מבלים מפקדי הצבא את סופי השבוע שלהם על הסוללות, מול אלפי מפגינים פלסטינים. ביום שישי שעבר עמדו אלוף פיקוד הדרום אייל זמיר, מפקד החטיבה הדרומית אל”מ קובי הלר ומג”ד 51 בגולני סא”ל עדי גנון בפאתי חאן־יונס. “זה המוקד הגדול ביותר ברצועה”, אמר קצין בכיר בפיקוד הדרום על נקודת ההפגנה שמולו. לצד אזור סג’עייה מול קרני, אלו הם מוקדי ההפגנות האלימים ביותר.

המפקדים רואים מול עיניהם הבוחנות סככות הצללה וזרקורים שהוצבו בשטח. קצינים בכירים שולטים מקרוב על האירועים כדי שלא יצאו משליטה. בצה”ל העריכו כי בשבוע הקרוב יגיעו ההפגנות לשיא, ונערכים לעלייה ברף האלימות על הגדר- במשך השבוע כולו ועד יום שישי הבא. האירועים שעתידים ‘לתדלק’ את השטח הם העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, היום, וכמובן יום הנכבה ביום שלישי.

מתפרעים וכוחות צה”ל בגבול רצועת עזה. צילום: AFP

מדי שבוע מגיע הנה, אל הגדר מול חאן־יונס, מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סנוואר. הוא גר באזור ומנצל את הבמה להסית את הפלסטינים ולהלהיבם נגד ישראל והכיבוש הציוני. במקביל לו נואם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה באזור רפיח.

בארגון הטרור בונים כבר שבועות ארוכים את המתח בקרב תושבי הרצועה לקראת הדבר האמיתי – ההפגנה הגדולה של “יום הנכבה”. ההצגה הזו כוללת אמבולנסים, אופנועים, וסדרנים. ביום שישי שעבר הונחו תלמידי התיכונים להישאר בבתי הספר כדי להיבחן במבחני הבגרות ולא להגיע למוקד ההפגנות, היום כבר לא יהיו שחרורים. “זה אירוע מנוהל היטב”, תיאר הקצין הבכיר. “בשבועות האחרונים פעילים צבאיים מובילים את ראש החץ של הפרות הסדר ורצים לתוך הגדר. האתגר הוא לעצור אותם לפני שיגיעו לגדר ויפרצו אותה, ואז זה יהיה בלתי נשלט”.

בפיקוד הדרום השתמשו עד היום באמצעים לפיזור הפגנות ובירי צלפים נגד המפגינים. עד קו הגדר נמנעו הצלפים משימוש בירי חי, ורק במקרי קיצון ירו לעבר מי שבאו לפגוע בגדר. בשבוע הקרוב עשויות התגובות להיות חריפות הרבה יותר. “מה הפעלנו עד היום? רק צלפים. אני מעריך שסביב אירועי יום הנכבה נצטרך להפעיל פה מדרגות יותר משמעותיות, וזה כולל מסוק קרב, טנק וכל הכוחות שפה”, הסביר אותו קצין.

הסלפי טיפשי אך משמעותי

את ההפגנות בחמשת המוקדים מרכז חמאס סביב “ציר ההתרסה”, כפי שהוא מכונה באוגדת עזה. זהו ציר הפטרול שבנה ארגון הטרור אחרי מבצע ‘צוק איתן’, ואף בנה בו עמדות. על הציר נעים כוחות הארגון ואנשיו, מפקחים על הגדר ומונעים כביכול מגורמים ברצועה להיכנס אל מרחב ה”פרימטר” ולבצע בו טרור. מדובר בכל השטח שמהגדר ועד 300 מטרים ממנה, שהוא אמנם בשטח עזה, אבל הכניסה אליו אסורה והוא משמש מעין רצועת ביטחון.

בשגרה, כל תנועה ב”פרימטר” חשודה, ובמהלך ‘הפגנות השיבה’ ניצבים במרחב הזה אלפי פלסטינים. כוחות הצבא קוראים מדי כמה דקות בכריזה בערבית ומזהירים מפני התקרבות לגדר או פגיעה בה. “לוּ בחמאס היו עושים את ‘צעדת השיבה’ במאפיינים לא אלימים והיו מארגנים פה אירוע משמעותי מעבר לציר ההתרסה, היינו כנראה מפריחים יונים והכול היה בסדר. ממש לא היה אכפת לנו. אבל כל האירוע מתנקז לכיוון הגדר, בהסתערויות המוניות בהובלת פעילים צבאיים”, אמר הקצין הבכיר.

לוחמי גדוד 51 של גולני לא זזים מהגדר מול חאן־יונס. בתחילת השבוע שעבר הם סיכלו פיגוע חדירה של חוליית מחבלים לשטח הארץ. שלושה מחבלים נהרגו מירי הלוחמים, ועל גופו של אחד מהם נמצאו מצלמה, גרזן, קאטר, מסכת חמצן וכפפות. ליד גופה נוספת נמצאו שני בקבוקי בנזין. “ההישג הכי גדול, שאנחנו לא מצליחים לספר לעם ישראל, לשושנה בחדרה ולסימונה מדימונה – הוא שהכול קורה על הגדר ולא מעבר לה”, אמר הקצין.

לדבריו, צה”ל סופג ביקורת על צילומי הסלפי שעושים פלסטינים על הגדר, אבל בפועל הכוחות שולטים באירועים, גם אם בטלוויזיה זה לא נראה כך. “צילום כזה הוא אירוע מטופש ודבילי, אבל יש לו משמעות תודעתית. עם זאת, אנחנו לא יורים על כל אחד. בחודש האחרון התמודדנו עם מספר אירועים מקביל למה שקורה בשנה שלמה בחטיבה הדרומית, ואנחנו מצליחים לשלוט על ההתרחשויות”.

לאורך הגדר אפשר לראות את ההכנות של פיקוד הדרום לקראת ההפגנות. בשטח נעים כל העת כלי הנדסה, משטחים סוללת עפר אחת ומקימים אחרת. כל הזמן משנים את השטח, את מיקום הסוללות והכוחות, ומציבים את הצלפים בעמדות ובזוויות אחרות. מול המפגינים מופעלים לעתים אמצעים לפיזור הפגנות, אבל הפעילות היעילה ביותר היא ירי הצלפים. “כל האמצעים לפיזור הפגנות מגיעים במקרה הטוב עד 80 מטר ובחלק מהמקומות הם לא רלוונטיים. צלף הוא הדבר האפקטיבי ביותר שיש לנו פה”.

באוויר ניתן לשמוע את זמזום הרחפנים, ומול הגדר רואים את התורן הגבוה של אחד מאמצעי האיסוף הקרביים של צה”ל. מלבד איסוף מודיעין, תמונת המצב כאן מתועדת בצילומים, כדי לשגר אותם אל כלי תקשורת בארץ ובעולם. בזכות התיעוד הישראלי נראו על הגדר בשבועות האחרונים צלם עיתונות שדחף לגדר נכה בכיסא גלגלים כדי להרוויח תמונה טובה מאחת ההפגנות וגם ילד בן שלוש שנשלח אל הגדר, ככל הנראה כדי שייפגע ויעורר רעש ומהומה בעולם.

בצה”ל סבורים כי ההישג היחידי של חמאס בששת השבועות האחרונים הוא העפיפונים הבוערים, שפגעו בשדות והסבו נזקים לא מבוטלים. מעבר לכך לא הצליח הארגון, שמחזיק במנהרות טרור, אמצעי לחימה מתקדמים ולוחמים מיומנים, להגיע עד עתה להישג משמעותי כלשהו, וגם לא הצליח לעורר את השטח ביהודה ושומרון ולסחוף אחריו פלסטינים שיביעו הזדהות עם ההפגנות הללו. גם השאיפה של המארגנים להשיג תמונות שיעוררו את העולם נגד ישראל לא זוכה להצלחה נכון לעכשיו.

מתפרעים וכוחות צה”ל בגבול רצועת עזה. צילום: AFP

הפתעה נגד העפיפונים

מאחורי סוללת העפר שהוקמה מול חאן־יונס, ממתינים בקו ההגנה השני נמ”ר (נגמ”ש מרכבה, כלי רכב משוריין, י”ע) וטנק, כדי שאפשר יהיה להפעילם במקרה הצורך. קו ההגנה השלישי הוא כבר ביישובי העוטף עצמם, שם הוצבו בשבועות האחרונים כוחות תגבור גדולים. בשגרה מחזיקה החטיבה הדרומית מספר גדודים, ולקראת ההפגנות של חמאס ו”צעדת השיבה” המתוכננת נשלחו עוד גדודים. מהיום, לקראת שבוע הנכבה הקרוב, יגדל עוד יותר מספר הגדודים בשטח.

“בקרב חלק מהתושבים יש תחושה לא טובה ועם תחושות אני לא מתווכח, אבל התושב הממוצע בעוטף לא הרגיש כלום בששת השבועות האלה”, הסביר הקצין הבכיר.

שיחת טלפון אחת מלמדת, לטעמו, עד כמה התושבים מנותקים מהמהומה על הגדר. באחד מימי שישי האחרונים, הסוער ביותר שהיה עד כה על הגדר, צלצל אחד מראשי המועצות בעוטף עזה אל קצין בכיר באוגדה ושאל אותו אם שקט. “אם זה מה שאתה חושב אני רגוע”, השיב לו הקצין, “כי אנחנו בטירוף על הגדר, ואם אתם מבינים שאין כלום אז אנחנו בסדר”.

בשבוע שעבר כבר הותקפה מהאוויר עמדה של חמאס שממנה שוגר עפיפון תבערה, ובהנחה שרגע השיא של ההפגנות אכן יהיה במהלך השבוע הזה, בצה”ל מכינים למפגינים כמה הפתעות נוספות. בין השאר נערכו בשבועות האחרונים ניסויים באמצעים שאמורים לנטרל את העפיפונים הממולכדים בעודם באוויר, למשל באמצעות רחפן. בפיקוד הדרום סבורים כי יצליחו לנטרל את איום העפיפונים, שיטת הצתה שחרף היותה פרימיטיבית הסבה נזקים גדולים לחקלאים בשבועות האחרונים. “נכסח גם את הדבר הזה”, הבטיח הקצין.

מול הגדר מתארגנים כמה מאות פלסטינים שסיימו את תפילת הצהריים. אחרי הדרשה אפשר לשמוע את הקריאות בערבית במגפונים ואת שירי העם הפלסטיניים המבטיחים נקמה ביהודים בשם המלחמה על ירושלים ואל־אקצה. על יד המפגינים ניצבים כמה גברים בחלוקים לבנים – כביכול אנשי רפואה. בשבועות הקודמים הם רצו כמה פעמים לכיוון הגדר, ובזכות מצלמות הצבא התברר כי הם ניסו לביים אירוע של מתן סיוע רפואי.

לפתע, ברגע אחד, רצים לכיוון הגדר כמה מאות פלסטינים ומנסים לבדוק את הגבולות ולמתוח את הקצוות מול הכוחות הפרוסים מולם. במקרה הזה – וכמוהו יש מדי יום – הם סבו על עקביהם, במקרים אחרים הם מסולקים באמצעים לפיזור הפגנות. ההנחה היא כי במהלך ‘שבוע הנכבה’ המספרים יהיו גדולים יותר. אנשי חמאס מבטיחים כי יצליחו לחדור את הגדר ולהיכנס לשטח ישראל. “חמאס רוצה הישג תודעתי, כמה שיותר פצועים והרוגים וכמה שיותר רעש בזירה הבינלאומית, ושולח נשים וילדים לגדר”, הסביר הקצין הבכיר. גם כעת, בחמאס סבורים כי העובדה שאלפים מגיעים מדי שבוע להפגנות בחמשת המוקדים על הגדר היא הצלחה גדולה בפני עצמה.

מפקד פיקודם דרום האלוף אייל זמיר עם הרמטכ”ל איזנקוט.  צילום: דו”צ

בצה”ל מעריכים כי בארגון הטרור לא רוצים לחצות את הקווים האדומים מחשש לתגובה ישראלית חריפה, ועל כן מעוניינים לשלוט באירועים. במקביל מאשימים במערכת הביטחון את חמאס כי בחסות ההפגנות הוא מנסה להוציא לפועל טרור. דוגמה אחת היא אותו פיגוע שסיכלו לוחמי גולני, ודוגמה נוספת היא האירוע מלפני כחודש וחצי שבו נפגעו ארבעה לוחמי צה”ל כשניסו להסיר דגל שהונח על הגדר. בקצה הדגל הוטמן מטען, וכאשר נגעו בו הלוחמים הוא הופעל נגדם.

לפני כשבוע וחצי אמר הרמטכ”ל גדי איזנקוט כי בצבא מזהים ניסיונות לבצע פיגועי חטיפה על הגדר. “יש לנו מידע מודיעיני על כוונה לחטוף חיילים, חד־משמעית”, אישר הקצין הבכיר את הרמיזות של הרמטכ”ל. “לא צריך אלף אנשים ולא מאה אלף. די באירוע שבו 200 אנשים חוצים את הגדר, מקיפים כוח של צלפים, וזה לינץ’ שמתפתח לחטיפה. אנחנו יודעים שהם רוצים לעשות את זה בכל מחיר. לכן לא ניתן להם להגיע לגדר”.

מדוע חמאס מתעסק בכלל בהפגנות הללו? לדברי הקצין, בארגון הטרור מבינים כי אין להם מה להפסיד והם מנסים לזעוק אל העולם. בארגון החליטו לרכז את עיקר המאמץ במחאה העממית, ולא לנקוט לפי שעה צעדים אלימים יותר. “כרגע חמאס לא מפעיל צלפים, לדוגמה. הארגון החליט להשתמש בכוח מאופק מאוד ולא באמצעים האסטרטגיים שלו, והמחאה העממית היא דפוס הפעולה שהוא רוצה לאמץ”.

ומה עלול להוביל לעימות צבאי רחב? למשל, אולי פיגוע משמעותי דוגמת יציאת מחבלים ממנהרת טרור. “אחרי דבר כזה ניכנס למלחמה. הקווים האדומים ברורים מאוד גם לאויב. הוא יודע שברגע שהוא לוחץ על Enter של יציאה ממנהרה – צה”ל יוצא למלחמה”, אמר הקצין. בפיקוד הדרום מניחים כי חמאס “מורתע מאוד”, אך הנחה כזו שררה גם לפני מבצע ‘צוק איתן’, שבמהלכו פעל צה”ל ברצועת עזה במשך 50 ימים.

“כרגע לפחות נראה שאין לחמאס אינטרס לעימות צבאי. העובדה שאין אירועים על הגדר ושהזרוע הצבאית מחליטה אסטרטגית לא לירות, מלמדת שהם פוחדים להיכנס לעימות”. עד שיבוא עימות כזה, אם יבוא, גם את הימים הקרובים יבלו מפקדי הצבא בעיקר על הסוללות מול מוקדי ההפגנות. “אנחנו מעריכים שזה לא ייגמר ביום שלישי, אלא ילווה אותנו עוד שבועות אחרי כן”, מעריך הקצין.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*