דיעות

על טקטיקה ואסטרטגיה \ בן אלידע

הדמוקרטים בקונגרס עשו ביום שני בבוקר את הצעד הראשון בשני קרבות משפטיים – חוקתיים. האחד נוגע לדוח של מולר, והשני נוגע לדוחות מס ההכנסה של טראמפ. בשני המקרים, הדמוקרטים של הקונגרס דרשו את הסדרת המסמכים הנ”ל לידיהם, ובשני המקרים, שר האוצר ושר המשפטים הראו להם אצבע משולשת.

וועדת החוקה של הקונגרס החליטה להצביע ביום רביעי בבוקר על אפשרות הרשעת שר המשפטים בבזיון הקונגרס, (הרשעה מקבילה לבזיון בית הדין), בגלל סירובו לספק לקונגרס את הדוח המלא והלא מצונזר של מסקנותיו של מולר, כולל את כל ההוכחות שהוא אסף, שחלקם הועלמו מהקונגרס על ידי בר.

עוד נושא שצף ועלה ביום שני בבוקר, הינו המכתב של שר האוצר, סטיב מנוצ’ין, שבו הוא מודיע לקונגרס שאין לו כל כוונה להסגיר את דוחות המס של טראמפ, למרות הדרישה הרשמית של ראש וועדת הכספים של הקונגרס ריצ’רד ניל, בתוקף חוק שמאפשר לו לדרוש את דוחות המס האלה.

במכתב הסירוב שלו לניל אומר מנוצ’ין: “החלטתי שבקשת הועדה איננה מבוססת על החוק אלא על מניעים פוליטיים, ולפיכך האוצר לא מוסמך לחשוף את דוחות המס המבוקשים או למסור כל מידע אחר בנושא לועדה”. תגובתו של ניל קצרה: “אני אתייעץ עם יועצי המשפטיים ואחליט על התגובה המתאימה”.

שתי ההתפתחויות האלה שמו את שתי הועדות על קו הזינוק של מאבק משפטי פדרלי במטרה לקבל לידיהן את המסמכים הנדרשים, בעוד ממשל טראמפ מסלים את המאבק שלו לחסום חקירות שונות בענייניו של הנשיא, אם בקונגרס, ואם חקירות אחרות שמתנהלות על ידי משרדי התובעים הכלליים בניו יורק, בג’ורג’יה ובמחוז קולומביה

הרפובליקנים בקונגרס, דוחים את מאמצי שתי הועדות שהדמוקרטים עומדים בראשן, במהלך פוליטי שמכוון לבסיס הבוחרים הדמוקרטי שטראמפ מתאמץ להעביר לצידו לקראת הבחירות לנשיאות המתקרבות.

“סירובו של משר המשפטים לציית עם הזימון שלנו… לא מותיר לנו כל ברירה מלבד הפעלת הליכי הרשעה בביזוי הקונגרס”, הודיע ג’רי נדלר, יו”ר ועדת החוקה, כששחרר

את כתב התביעה נגד בר והוסיף: “אם משרד המשפטים יציג לנו בתום לב הצעה שתאפשר גישה מלאה לדוח ולהוכחות הנלוות אליו, אני שומר לעצמי את הזכות לדחות את הדיון בביזוי הקונגרס”.

במידה והועדה של נדלר תצביע כפי שצפוי ביום רביעי, תעבור ההצבעה למליאת הקונגרס. אין ספק שהרוב הרפובליקני בקונגרס לא יאפשר להחלטת הועדה לנפול. אישור החלטת הועדה על ידי הקונגרס תביא לפתיחת הליכים משפטיים אזרחיים כנגד בר, מה שעשוי, או עלול, תלוי בנקודת ההשקפה, לגרום להטלת קנסות כבדים ואולי אפילו מאסר על בר, ותאלץ אותו למלא אחר דרישת הקונגרס. אין כל ספק שהחוק עומד לצד הועדה, ובר יודע את זה היטב. יש להניח שהוא לא ירצה להגיע למצב בו הוא נאלץ לעמוד על דוכן הנאשמים ולקחת על עצמו את האחריות למעשיו. לפיכך בסופו של משא ומתן שיתקיים בינו לבין נדלר, כל הצדדים יצאו מרוצים.

גם ניל ילחם עם מנוצ’ין על חשיפת דוחות המס הנדרשים על ידו. המאבק הזה שיתחולל בבתי המשפט וכנראה יגיע עד העליון, ימשך זמן רב, יתכן אפילו עד אחרי הבחירות. השלב הראשון של המאבק יהיה הוצאת צו הבאת מסמכים על ידי הקונגרס. הצו הזה לא יכובד כמובן על ידי האוצר, שיעדיף לגלגל את הנושא לבתי המשפט. יכול מאוד להיות שהפסד של טראמפ בבחירות המתקרבות והחלפת בעלי התפקידים בממשל, תגרום לכך שהחלטת בית המשפט כבר לא תהיה רלוונטית מאחר ושר דמוקרטי לא יהסס לשחרר את הדוחות לקונגרס. בסופו של דבר, הדוחות יגיעו לציבור בכל מקרה, או בגלל פסיקת בית המשפט, שלא יוכל להתעלם מהחוק הפשוט והברור שמחייב את שלטונות המס להגיש לקונגרס דוחות של אזרחים על פי דרישת הקונגרס, או על ידי שר אוצר דמוקרט שמכיר את החוק, (בדיוק כמו שמנוצ’ין מכיר אותו), ולא יהסס לציית לו.

 הטקטיקה של טראמפ ואנשיו ברורה: יש לדחות – עד כמה שאפשר את החקירות, ולעשות כל מה שניתן, חוקי או לא חוקי, כדי להגיע קרוב ככל האפשר לבחירות. טראמפ ימשיך לטעון שוב ושוב לחפותו המוחלטת, ולזרוק על הדמוקרטים האשמות של “ציד מכשפות” נגדו, מה שעשוי לשמור על נאמנות בסיס הבוחרים שלו, וביחד עם תעמולה מסיבית שתבשר לאומה על ההצלחות הכלכליות שלו, הוא יוכל לנצח במדינות הקובעות, לזכות במאבק על האלקטורים ולשבת ארבע שנם נוספות בבית הלבן. במהלך ארבע השנים האלה, תחול התיישנות על כל העברות שבגינן הוא ועסקיו נחקרים כרגע, ובא לציון גואל. הבעיה המרכזית בטקטיקה הזאת היא שלא עומדת לפניה אסטרטגיה, וכבר אמרו חכמים, שרק עם טקטיקה, אי אפשר לנצח

Your Comment/התגובה שלך