חדשות

פונו פלשתינים מקרקע בגוש עציון מאת יורי ילון

בג”ץ הכריע: קרקע הממוקמת בנקודת שטח אסטרטגית המחברת בין גוש עציון לירושלים תוחזר לבעלות יהודית

  

ביהמ”ש העליון הכריע את הכף. פינוי הקרקע בגוש עציון

לאחר סאגה משפטית שנמשכה 15 שנים פינו כוחות הביטחון היום (שני) פלשתינים מבית לחם שהשתלטו באופן בלתי חוקי על קרקע בבעלות יהודית פרטית בגוש עציון. מדובר בקרקע שרכשה חברת הימנותא כבר בשנת 1969 בנחל חלץ, תא שטח אסטרטגי המחבר בין גוש עציון לירושלים.

באזור המדובר נרכשו קרקעות רבות על ידי קק”ל, הן לפני קום המדינה והן לאחר מלחמת ששת הימים. בשנים האחרונות ישנה השתלטות פלשתינית מאסיבית על אדמות נחל חלץ, במטרה לנתק את הפרוזדור הטבעי שבין גוש עציון לירושלים. משפחת קיסיה השתלטה על השטח המדובר בשנת 2005, בנתה בו בתי מגורים, חווה חקלאית, גן אירועים ומסעדה. בעבר הרס המנהל האזרחי חלק מהמבנים במקום, אך הפולשים הקימו אותם מחדש.

בפסק הדין שניתן לאחרונה בעתירה שהגישו העבריינים כנגד הכוונה לאכוף שם את החוק, כתבו שופטי בג”ץ: “דינה של העתירה להידחות, מחמת חוסר ניקיון כפיים של העותרים. עסקינן במבנה שהוקם שלא כדין, ללא היתר בנייה, על קרקע בבעלות פרטית, תוך שהעותרים הפרו את הצווים שניתנו בעניינם. זהו חוסר ניקיון כפיים בולט וניכר, ובנסיבות אלו לא ניתן להעתר לעתירה”.

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, התייחס להחלטה: ״אנו מחזקים את מערכת המשפט והמנהל האזרחי שדחו את העתירות ומממשים את האכיפה, אך בד בבד מודעים שמדובר במקרה של ‘טיפה בים’. אנו מצפים מכל אותן מערכות שיטפלו ביד קשה בכל הפלישות וגזל הקרקעות שנעשים באין מפריע על ידי ערביי האזור בחסות הרשות הפלשתינית ובמימון אירופי״.

עד היום רק כ-30% מקרקעות יהודה ושומרון עברו רישום והסדרה. מציאות זו מהווה קרקע פוריה לתעשיית זיופים, בנייה בלתי חוקית והשתלטות על אדמות, ומשחקת לידיה של הרשות הפלשתינית שמקדמת באין מפריע רישום מקרקעין משלה, גם על קרקעות הנמצאות באזורים שבשליטה ישראלית, בהם אין לה שום סמכות חוקית לכך.

“במקרה הזו חלפו 15 שנים מהפלישה ועד פסק הדין הסופי”, אומרים בתנועת רגבים. “זוהי דוגמה מובהקת לצורך הבוער של ישראל להשלים את רישום הקרקעות ביהודה ושומרון – צעד ראשון והכרחי בבלימת ההשתלטות המסיבית של פלשתינים על אדמות ביהודה ושומרון״.

Your Comment/התגובה שלך