יהדות

פרשת השבוע: "נח" / הרב רון גוהרי

כל אחד מאיתנו, בשלבים מסויימים בחייו, מוצא את עצמו שואל את השאלות הקיומיות: “למה ה’ עושה לי את זה? במה חטאתי ובמה פשעתי? איך אני צריך להבין את מה שקורה לי?ולמה בכלל אני קיים?

לפעמים אנחנו מוצאים את עצמנו “מוצפים” בבעיות, אם בתחום מערכות יחסים, בעיות בריאות, ובעיות כספיות. אין סוף לבעיות ולמיכשולים שאנו נתקלים בהם במהלך חיינו. אין אנו יכולים אלא לתהות באשר לסיבת הצרות הנוחתות עלינו ואיך בכלל נוכל להתמודד אתן.

קורה גם שאיננו יכולים להפסיק להתפעל מכל היופי וגודש הברכות בהן בורכנו. תחושת הכרת התודה שלנו עולה על גדותיה ויש לנו צורך עז להוקיר ולהודות על מתנת החיים הנפלאה שקבלנו.

התורה מלמדת אותנו השבוע איך לגשת לשאלות אלה: נח עומד להתנסות בכוח הרס, שהאדם איננו מסוגל לדמיין ולתפוס. הוא מקבל על עצמו אחרויות להמשך קיומו של המין האנושי ולהגשמת התכנית האלוהית הגדולה. התורה מספרת לנו, (בראשית ן – 7),: “ויבוא נח ובניו ואשתו ונשי בניו אתו אל התיבה מפני מי המבול”. חכמנו ז”ל, לימדו אותנו שהמושג “תיבה”, מתייחס למעשה לכל אתר שיש בו ארון קודש שספר תורה בתוכו, (כך “עובר” שליח הציבור מול ה”תיבה”). מה שהתורה מבקשת לומר לנו זה שבכל פעם שאנחנו חשים מוצפים בבעיות, או כשעצמת השמחה והאושר שלנו עולה על גדותיה, אנו יכולים לבוא ולהתייצב מול התיבה. התורה שבתוכה נמצאת שם כדי ללמדנו את המשמעות של כל מה שעובר עלינו, והיא הינה המקור המושלם לכל הברכות שבהן בורכנו.

שיהיה לכם הכל טוב
הרב רון גוהרי

 

[table “33” not found /]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*