חדשות

צפון ארה”ב קופאת: קור של פעם בדור מאת אלי לאון

הלילה האחרון בפילדלפיה היה הקר ביותר ב־24 השנים האחרונות • שלגים כבדים גם באירופה

מכונית תחת ערימה של שלג

גל הקור הקיצוני הפוקד את החוף המזרחי בצפון ארה”ב נמשך גם בסוף השבוע, ועל פי התחזיות, הלילה האחרון היה “הקר ביותר בדור האחרון” באזורים מסוימים. בסך הכל גבתה הסופה עד כה את חייהם של 19 בני אדם לפחות.

הרשויות קראו לתושבים שלא לצאת מהבתים מחשש לפגיעות נוספות בנפש. על פי הערכות, הטמפרטורות שהביאה איתה “סופת הציקלון” יצנחו היום בעיר פילדלפיה למינוס 18 מעלות, לראשונה זה 24 שנים. קור ארקטי זה יהווה את שיאו של גל קור שצפוי להימשך כ־60 שעות ויאופיין גם ברוחות עזות. רוחות אלה יגבירו את אווירת הקיפאון בפילדלפיה ויגרמו לתחושה שהטמפרטורה הידרדרה למינוס 24 מעלות. על פי תחזית זאת, גל הקור יישבר היום בשעות אחר הצהריים (שעון מזרח ארה”ב).

גם במדינת פלורידה שבדרום־ מזרח ארה”ב, הנחשבת בדרך כלל למפלט של מזג אוויר חמים, גל הקור הקיצוני הורגש וגרם ל”גשם” של איגואנות ירוקות. זאת בשל העובדה שהזוחלים, הרגילים למזג אוויר טרופי, התקשו להתמודד עם הטמפרטורות החריגות ופשוט נפלו מהעצים.

במדינת מסצ’וסטס בצפון־ מזרח ארה”ב תועדו מחזות קפואים במיוחד. תושבי עיר החוף רוויר, מצפון לבוסטון, התעוררו ביום שישי האחרון וגילו שהרחובות הוצפו, אלא שבגלל הטמפרטורות הנמוכות המים קפאו ולכדו את הרכבים שחנו באזור במלכודת קרח בלתי צפויה.

נהר שקפא בארה”ב // צילום: EPA

גם ברחבי אירופה הורגשה נחת זרועו של הטבע, כאשר הסופה “אלינור” הביאה עימה שלגים וגשמים כבדים שגרמו לשיטפונות באזורים נרחבים ביבשת. בצפון איטליה נמדדו יותר משני מטרים של שלג במהלך כמה שעות בסוף השבוע. כמויות אלה גרמו למפולות שלגים שהובילו למותן של אם ובתה מגרמניה. בגרמניה עצמה התרחשו הצפות בכמה ערים. גם בפריז התרחשו הצפות לאחר שנהר הסן עלה על גדותיו. דווקא בפולין נרשם מזג אוויר חם מהרגיל שגרם לפריחה מוקדמת.

בתוך כך, הרשויות באוסטרליה נכנסו גם הן לכוננות עקב גל חום בדרום־מזרח המדינה, שכבר גרם לכמה שריפות.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*