חדשות

צרפת תפעל להגן על הלוחמים הכורדים בסוריה

חשש כי נסיגת הכוחות האמריקאים תסלול את הדרך לארדואן, השואף לכבוש את השטחים שבשליטת המורדים • צרפת: “נתאמץ להבטיח את ביטחונם”

הלוחמים הכורדים לאחר ניצחונם על דאעש בסוריה // צילום: רויטרס

צרפת תנסה למלא את מקומה של ארה”ב בהגנה על הכוחות הכורדים שנמצאים בסוריה, כך דווח היום (שישי) בוושינגטון פוסט. “בשבועות הקרובים, צרפת תעשה מאמצים להבטיח את ביטחונן של כל בעלות בריתה של ארה”ב, כולל הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) מצבא סוריה החופשי”, אמרה דוברת שר החוץ הצרפתי אגנס פון דר מוהל.

ה-SDF, שמורכב בעיקר מהלוחמים הכורדים באזור צפון-מזרח של סוריה, ושלמעשה מספקים את רוב הכוח היבשתי היעיל ביותר בלחימה נגד דאעש, הצליחו להכעיס את נשיא טורקיה רג’יפ ארדואן, שמודאג מחבירתם לכורדים הטורקיים בניסיון להקים מדינה חדשה.

 החלטתו של טראמפ להסיג את כוחות הצבא האמריקאי מסוריה, מסכלת את האיום שממנו חושש ארדואן ומפנה לו את הדרך להשתלט על שטחים בסוריה – מה שגורם לחשש כבד בקרב הלוחמים הכורדים.

זו הסיבה שבימים הקרובים צפויים להגיע נציגי הכורדים בסוריה לפאריס, על מנת לבקש את תמיכתה של צרפת. יציאת הכוחות האמריקאים משטחה הצפוני-מזרחי (שהיה בשליטתם) מדאיגה אותם מאוד, לאחר שארדואן איים כי יתקוף את הטרוריסטים הכורדים בשטחים אלה. הכורדים מרגישים כי ננטשו על ידי בעלת בריתם, לאחר שהיוו גורם מכריע בלחימה נגד ארגוני הטרור של האיסלאם הגי’הדיסטי.

2,000 החיילים ששלחה ארה”ב לסוריה לא הביסו את ארגוני הטרור לבדם. הכורדים היוו את רוב כוח האדם במלחמה הארוכה והעקובה מדם, לאחר שלחמו למעלה מחמש שנים נגד דאעש והצליחו להנחיל לטרוריסטים תבוסה אחר תבוסה. למעלה מ-3,100 לוחמים ולוחמות כורדים קיפחו את חייהם בקרבות והצליחו להשתלט על רוב אזור צפון סוריה.

במהלך החודש האחרון, טורקיה שיגרה אלפי לוחמים טורקים ומורדים סורים-ערבים הפועלים תחת חסותה לאזור הגבול שלה עם סוריה וכעת היא מאיימת לפלוש משטחה לאזורים בצפון המדינה שנמצאים בשליטת הכורדים על-מנת לאבטח את גבולה.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*