יהדות

קורה בסוף כל פסח: הטקס שמוציא חלק מהדתיים מדעתם מאת איתן אלחדז

טקס שמתקיים בעין הוד כבר 24 שנה. “עגל הזהב” (צילום: איתן אלחדז)

טקס שנוי במחלוקת שמתרחש זה שנים בסוף חג הפסח בכפר האמנים עין הוד, מחזיר לחיים את חטא עגל הזהב ובו שורפים ישראלים את האגו ברוח ימי התנ”ך. “יש דתיים שחושבים שהשריפה בכרמל קרתה בגלל הטקס הזה”, אומרת אחת המארגנות. צפו בתיעוד

כל שנה במוצאי פסח עורכים תושבי כפר האמנים עין הוד את “טקס עגל הזהב”. במסורת היהודית סיפור עגל הזהב נדחק לפינה, אך סיפורם של האנשים שלא התאפקו ויצרו את העגל מקבל תפנית בדמות טקס מרהיב וססגוני שאותו החלו לקיים ביישוב לפני 24 שנים. “את הפרוייקט יזם האמן נדב בלוך שהלך לעולמו”, מספרת לי מי שהייתה בת זוגתו נחמה לבנדל. “אני זוכרת שבאותה תקופה חגגנו את חג הפסח עם עוד חברים בכפר ורצינו לסיים את החג בצורה אחרת. נדב מאוד אהב את סיפורי התנ”ך, והוא ניגש לספר ומאוד התחבר לסיפור עגל הזהב. ישבנו כל החברים ובנינו טקס שייאחד את כולם. טקס משמעותי שמעורב בו גם פסל, שבו כל שנה לוקח על עצמו אמן אחר לבנות את פסל עגל הזהב ולהציגו בפני הקהל”.

מה המשמעות שעומדת מאחורי הטקס?
נחמה: “קודם כל הטקסיות – יש בה משהו מאוד מאחד. שנית, לקיים את חטא העגל כדי לחזור ולשנן אותו כדי לא לסגוד לאלילים מודרנים שאותם אנו מנפצים. ויש עוד אלמנט חשוב שבו האמן בסופו של הטקס מנפץ ושורף את התוצרים שלו, והמשמעות העמוקה היא ניפוץ האגו .לא להיקשר לעבודה שאתה יוצר שלאמנים, בוא נודה, מאוד קשה”.

אילו תגובות אתם מקבלים?
נחמה: “התגובה הכי מטופשת שקיבלנו היתה של כמה דתיים, ביניהם הרב המחזיר בתשובה אמנון יצחק, שבגלל הטקס שאנו מקיימים אז פרצה השריפה הנוראית בכרמל”.

את הטקס השנה ערך דן חמיצר והוא עמד בסימן מאה שנות תנועת “הדאדא”, שהוקמה כהתרסה כלפי הזרמים האומנותיים ששלטו בתקופת מלחמת העולם הראשונה וגם כדי לצאת נגד האלימות.

 

Your Comment/התגובה שלך