פוליטיקה

קושנר עם נעילת ועידת בחריין: “ניתן ליישם את התוכנית מאת אריאל כהנא”

“סדנת העבודה” בה הוצג הנדבך הכלכלי של “עסקת המאה” של הנשיא טראמפ הגיעה לסיכומה בבירת בחריין מנאמה • קושנר: “אין לנו כוונה להעניש את הפלשתינים על החרם, אנחנו לא בענייני אגו” • שר האוצר הסעודי: “נתמוך בכל דבר שיביא שגשוג לאזור”

   

בלייר וקושנר בוועידה // צילום: AFP

בבית המלון של מלך בחריין, חמד אבן עיסא אל ח’ליפה, ננעלה אמש “סדנת בחריין”, בה הוצג הנדבך הכלכלי של “עסקת המאה” – תכנית ממשל טראמפ להשכנת שלום בין ישראל לפלסטינים. הספקנות שאפיינה את “סדנת העבודה”, כפי שהקפידו נציגי הממשל להגדיר את הכינוס בתחילת הדרך, התחלפה לקראת סיום המפגש באופטימיות זהירה.

“מאז הצגת התכנית הכלכלית, היו חצי מיליון הורדות שלה מאתר הבית הלבן. זה הרבה יותר ממה שציפינו”, אמר חתנו של הנשיא ג’ארד קושנר, הרוח החיה מאחורי התכנית, בדברי הסיום. “דיברתי עם הרבה אנשים ביומיים האחרונים. הם חושבים שניתן ליישם את התכנית, אם יבשילו התנאים הנכונים”, הוסיף חתנו של הנשיא. “היו לנו רעיונות כיצד להתקדם מכאן והלאה בכל הנוגע לפיתוח הכלכלי. נבחן אותם בימים הקרובים”, הוסיף קושנר. הוא הדגיש כי יצא מהוועידה יותר אופטימי מאשר נכנס אליה. ומה לגבי החרם הפלסטיני? “אין לנו כוונה להעניש אותם על כך. אנחנו לא בענייני אגו. המטרה שלנו הייתה לעשות טוב וכבר היו הרבה כישלונות לפנינו”.

אבל משמעותית עוד יותר הייתה הרוח החיובית של שלושת שרי האוצר שהגיעו ממדינות האזור. למרות החרם הפלסטיני. “נתמוך בכל דבר שיביא שגשוג לאזור”, אמר מוחמד אל ג׳אדן, שר האוצר של ערב הסעודית. הוא לא ביקר את הרשות הפלסטינית אבל הבהיר שהסרבנות של אבו מאזן, לא תעצור אותו. “אני מאוד אופטימי. אנו נעשה מה שהפלסטינים יסכימו. אנו התומכים הראשונים של פלסטין ורואים מחויבות בינלאומית להביא לה שגשוג. צריך מחויבות פוליטית וממשלה ראויה”.

עמיתו מאיחוד האמירויות, עובייד בן חמד אל טאייר, היה ברור עוד יותר. “צריך לתת צ’אנס ליזומה הזו. כדי שהיא תצליח צריך מוסדות בינלאומיים. אם זו היוזמה היחידה על השולחן צריך לתת לה צ’אנס. תמכנו בפלסטינים ב-15 השנים האחרונות, כדי להשאיר את הסוגיה על השולחן. אבל עכשיו צריך להתקדם”, זרק רמז עבה למחמוד עבאס.

הפיתרון לא יכול לבוא רק מלמעלה”

שר האוצר של בחריין, שמארח את הפסגה באופן רשמי, הוסיף שהמגזר העסקי יכול לקדם את התכנית האמריקנית. שר האוצר של ארה”ב, סטיב מנוצ’ין שאירח את השלושה על הבמה, הדגיש שזו בדיוק הכוונה. “מה שמאחד את היושבים בחדר הזה הוא שתושבי האזור הזה יקבלו את מה שהם ראויים לו. וזה לא יכול להיות רק מלמעלה למטה (הכוונה מהממשלות לשטח, א”כ) אלא זה צריך לבוא מהמגזר העסקי. ארבעה מיליארד דולר בחמש השנים הקרובות זה סכום שניתן לעמוד בו”, הוסיף מנוצ’ין, בעצמו איש עסקים מצליח שנקרא על ידי טראמפ לתפקיד.

בזמן שהם ואחרים דיברו באולם הכנסים, אנשי עסקים ישראלים וערבים רקמו קשרים. חלקם כבר פעילים באזור שנים, אחרים עושים כעת את צעדיהם הראשונים. גם הישראלים, גם הערבים, ברחו מאור הזרקורים. “סלח לי, אני לא רשאי לדבר עם עיתונאים”, הסביר לי בעל זקן נחמד מלבנון. כמוהו הגיבו לפניותינו הרוב המכריע של המשתתפים, בכללם הישראלים.

מי שכן הסכים לדבר הוא אריק טל מנכ”ל נוקיה ישראל והאזור. “נוקיה לא עושה טלפונים אלא מספקת תשתיות תקשורת. 50 אחוז מתעבורת הנתונים בישראל ו-75 מהתעבורה אצל הפלסטינים, נעשית דרך תשתיות שלנו”. מה הקשר לפלסטינים? ובכן כבר שנה וחצי שנוקיה ישראל מעסיקה 20 עובדים ברמאללה, שאחראים בין היתר לרשת סלולר דור שלישי שנפרסה באזורים הפלסטינים רק לאחרונה.

“היו אלינו פניות לסייע מגורמים בינלאומיים. במשך שנים הצדדים (הישראלים והפלסטינים, א”כ) לא הצליחו להתגבר על המחלוקות לגבי פריסת הרשת. בעקבות הפנייה קראנו להם למשרד שלנו בכפר סבא והצלחנו לספק פתרונות שאפשרו פריסה של הרשת החיונית הזו. במקביל פתחנו שלוחה ברמאללה וזה עובד. למעשה, את מה שאנו עושים כבר שנה וחצי בקטן, התכנית של קושנר וגרינבלט עושה בגדול. הם רוצים לקחת חברות עסקיות שיגייסו עובדים פלסטינים, ישלמו להם שכר ראוי ויותר מכך, וישפרו את רמת החיים והרווחה. אני לא איש פוליטי אבל צעדים כאלה תורמים לכולם ומועילים לכולם”, אומר טל, שבין היתר הציג את הרעיונות שלו לחליד אל רומיי, נשיא הכלכלה הבחריינית, המארח את הוועידה.

אז מה ייצא מסדנת בחריין? קושנר בדברי הסיכום שב ואמר לעיתונאים כי “החלק הכלכלי תלוי בחלק המדיני. בלי זה אין את זה”. ואולם, משיחות עם משתתפי הוועידה נראה כי גם אם לא ניתן יהיה ליישם את כל  143 העמודים של התכנית, הרי שהרוח הגבית שקיבלה כאן תביא לפחות ליישום חלקי שלה. את מה שלא תעשה הפוליטיקה יעשו האינטרסים והעסקים.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*