פוליטיקה

רוחאני: “סעודיה עשתה טעות אסטרטגית כשבחרה בישראל על פנינו”

נשיא איראן תקף את ערב הסעודית, ברקע החרפת המתיחות סביב המשברים בתימן ובלבנון. הוא הזהיר את ריאד מפני כוחה של טהראן. “אנשים חזקים יותר מכם לא הצליחו לעשות דבר נגד העם האיראני”

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (רביעי) כי ערב הסעודית שגתה “טעות אסטרטגית” כשבחרה בארצות הברית ובישראל כ”ידידותיה” ובאיראן כאויב. זאת ברקע החרפת המתיחות בין טהארן לריאד בימים האחרונים, סביב המשברים בתימן ובלבנון. “עליכם לדעת את כוחה של איראן”, הזהיר רוחאני. “גורמים חזקים יותר מכם לא הצליחו לעשות דבר נגד העם האיראני”.

רוחאני אמר כי שיגור הטיל של המורדים החות’ים אל עבר ריאד, שלטענת הממלכה היה צעד מלחמתי של איראן, היה תגובה ל”תוקפנות הסעודית”. בדברים שאמר נשיא איראן, וצוטטו על ידי סוכנות הידיעות תסנים, הוא תהה: “כיצד העם התימני יגיב להפצצות על המדינה שלהם? אסור להם להשתמש בנשק שלהם”.

מזהיר את סעודיה שלא לבחון את עוצמתה של איראן. רוחאני (צילום: רויטרס)

לדבריו, על ערב הסעודית להפסיק קודם את ההפצצות שהיא מנהלת נגד המורדים השיעים זה כמעט שלוש שנים, “ואז לראות אם התימנים עושים זאת גם”. טהראן תומכת בחות’ים, השולטים בצפון המדינה ובבירה צנעא, ואילו ריאד מובילה קואליציה אזורית המנסה להשיב את השליטה במדינה לידי הממשלה של הנשיא המודח עבד רבו מנסור האדי.

רוחאני התייחס גם למשבר בלבנון, עם התפטרותו של ראש הממשלה סעד אל-חרירי, שהודיע על פרישתו במהלך ביקורו בערב הסעודית, כשהוא מציין את מעורבות איראן וחיזבאללה. הוא אמר כי טהראן “לא תהסס” לעזור בשמירה על היציבות של לבנון, ואתמול הוא שוחח עם עמיתו מישל עאון. הוא אמר לי כי הוא משוכנע שהעם בלבנון יתגבר על “הפילוג” ולא יאפשר למדינה “להפוך לשדה קרב בין מעצמות זרות”.

בסעודיה כבת ברית, סעודיה אשר משנתה אינה שונה מאשר של דעאש, חליפות אחת במזרח התיכון, חוקי שריעה ומעט מאוד סבלנות למיעוטים אחרים, כרגע האיום על סעודיה היא איראן השיעית ובעיקר בשל תמיכת איראן במיעוטים השיעים המדוקאים בארצות ערב. סעודיה ממשיכה את דרכו של נאצר לפן ערביות אבל ממניע דתי לכן תורה של ישראל יגיע, כי אין אפשרות למוסלמי סלפי להסכים עם קיום מדינה יהודית באזור, לכן היה הגיוני שישראל תהיה בברית עם שאר המיעוטים באזור, הדרוזים, הנוצרים, העלווים וכן גם השיעים.

    • האידיאולוגיה הוואהבית במהותה היא איסלאם נוקשה ופט08.11.17

פטריכאלי, ובהחלט עד השנים האחרונות הייתי מסכים איתך לגבי מה שאמרת על סעודיה. יחד עם זאת, היא אחת המדינות המוסלמיות/ ערביות היחידות שמפגינה רצון להתקדם בנושא ולהפתח מבחינה תרבותית כלפי המערב. אחד הדברים הכי טובים שקרו באזור הזה הוא שהתגלה שם נפט, והרבה ממנו. הנפט הביא כסף, הכסף הביא חיים נוחים, והחיים הנוחים הביאו רצון לחיות חיים נוחים, בלי כל המלחמות של העולם המוסלמי, בלי הטירוף של אנשי דת קיצוניים, וכעת הם מבינים שהם גם צריכים להתקרב תרבותית למערב, ושהם לא יכולים להמשיך להחזיק במקל בשני קצותיו. ארה”ב גם דורשת את זה מהם, בדרכים כאלו ואחרות. והם נענים לכך. עוד רחוקה הדרך עד שנוכל להגיד שסעודיה היא מדינה מערבית מתקדמת מבחינה חברתית/ מעמדית, אבל הם בדרך לשם. וזה בניגוד למדינות ערביות ומוסלמיות אחרות. ולמקרה שאתה לא מודע לכך, יש לנו קשרים ביטחוניים ענפים מאוד עם סעודיה, הרחק מהרדאר של כולם. אבל כולם גם יודעים על כך. מפתיע שאתה לא. יש לנו הרבה אינטרסים משותפים איתם, ובכלל, הם היו מאוד שמחים לחתום איתנו על הסכם שלום כבר לפני הרבה שנים. יש להם בעיה אחרת – הם מחשיבים את עצמם כמנהיגי העולם הערבי (כמו מצרים אגב) וגם המוסלמי סוני, ולכן הם לא יכולים לחתום איתנו הסכם שלום כל עוד העניין הפלסטיני לא נפתר. הם לא יכולים לתת לזה “אישור” כביכול, שהם מסכימים למצב הזה. משם נגזר הרעיון של הסכם כלל אזורי שהוצע. וסעודיה עמדה בראשו.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*