קהילה

רשת החירום שתסייע לקהילות יהודיות עם הקורונה

משבר הקורונה שמכה בעוצמה בכל העולם, לא פסח גם על הקהילות היהודיות. יוזמה חדשה של הסוכנות היהודית תסייע להן בהתמודדות עם השלכותיו

הסוכנות היהודית תשיק היום (ב’) את רשת החירום היהודית JReady שתסייע לקהילות היהודיות בהתמודדות עם ההשלכות הקשות של משבר הקורונה ובמוכנות למצבי חירום ושיקום. ההשקה תיערך במעמד מאות מנהיגי קהילות יהודיות, במסגרת חבר הנאמנים הנערך השבוע באופן וירטואלי בצל הקורונה.

המיזם הבינלאומי הוצג גם בפני הפורום הגלובלי להתמודדות עם הקורונה בראשות שרת התפוצות עומר ינקלביץ ויו״ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. במסגרת היוזמה מושקת פלטפורמה דיגיטלית ראשונה מסוגה שתאפשר לקהילות היהודיות להיעזר בידע ובניסיון הנצבר בישראל ובעולם למצבי משבר וחירום. סל הכלים כולל: מיטב השיטות (best practices), קורסים ייעודיים למנהלי חירום בקהילות, הנעת מתנדבים והכשרות עם אנשי מקצוע, זירת צ’אט עם מומחים מישראל ומהעולם וחשיפה למחקרים ולטכנולוגיות מתקדמות כמו האפליקציה הישראלית לחלוקת מזון לנזקקים ומתודולוגיה בלגית להפגת הבדידות של קשישים, שבעולם כבר נעזרים בהן במשבר הקורונה.

חלוקת מזון בקייפטאון בסיוע המיזם של הסוכנות היהודית JReady. צילום: הסוכנות היהודית

רשת החירום היהודית מסייעת כבר לקהילות במשבר הקורונה – בהן איטליה, דרום אפריקה ופרו שהמשבר היכה בהן בעוצמה – והיא תסייע במשברים עתידיים באמצעות שיתוף מידע, ניסיון ויכולות טכנולוגיות שנצברו בעולם ובישראל. במקביל, JReady תבנה תשתיות חוסן לעתיד, באמצעות הכשרת ראשי ארגונים וגורמי מקצוע בתוך הקהילות, כדי לשפר את המוכנות למצבי חירום, טראומה ושיקום.

את JReady תלווה ועדה ציבורית ומקצועית שבראשה תעמוד ח”כ לשעבר איילת נחמיאס ורבין. למיזם חבר יו”ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס, והצטרפו אליו אנשי מקצוע וגופים מרכזיים להתמודדות עם מצבי משבר וחירום.

יו”ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז’י) הרצוג אמר לקראת ההשקה: “‘כל ישראל ערבים זה בזה’, נאמר על ידי חז”ל. הסוכנות היהודית רותמת את הידע, הניסיון והמומחיות הישראלית כדי לממש את הערך היהודי החשוב הזה, כדי להבטיח את בטחונם ושלומם של הקהילות היהודית בתפוצות. רשת החירום היהודית של הסוכנות היהודית מעניקה שכבה נוספת במערך הביטחון של הסוכנות היהודית, שפועל מזה שנים ארוכות בתוככי הקהילות היהודיות ברחבי העולם במגוון מצבי חירום”.

צביקה קליין, מקור ראשון

Your Comment/התגובה שלך