פוליטיקה

שבתות ופשרות מאת מתי טוכפלד ו גדעון אלון

בלי קיזוזים, עם “מרד” פנימי ובעיקר עם המון אמוציות • חוק המרכולים יעלה הערב לקריאה שנייה ושלישית – והכנסת רותחת • יוזמי החוק לא מוכנים לשום תוצאה פרט לניצחון, והסכימו לריכוך החוק • בין הפשרות: החוק לא יחול על חנויות נוחות וערים בהן המרכולים פתוחים

סניף “טיב טעם” בתל אביב // צילום: יהושוע יוסף

הכנסת צפויה להצביע היום על חוק המרכולים שיקשה פתיחת מרכולים בשבתות בערי ישראל, וזאת לאחר הסיכום אתמול בין ראשי מפלגות הקואליציה כי החוק לא יכלול את חנויות הנוחות בתחנות הדלק, וכן לא יכלול את מרכולי העיר אילת שיישארו אף הם פתוחים בשבתות.

באופוזיציה מתנגדים לחוק גם לאחר התיקון שייעשה בו, אולם ההערכה היא כי הגורמים המתנגדים לחוק בליכוד ובכולנו יצביעו בעדו בעקבות השינויים שעליהם סוכם. ההסתייגות תקבע כי כל חנות נוחות שיש לה קופה משותפת עם תחנת דלק לא תיכלל בחוק לאיסור פתיחת מרכולים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שהוביל את ריכוך החוק, זאת בעקבות התבטאות של כמה מבכירי הליכוד שאמרו כי הם לא אוהבים את החוק במתכונתו הנוכחית. אותם בכירים, ובהם השרים אופיר אקוניס, גילה גמליאל ואחרים, אמרו כי על הליכוד לפעול לתקן את החוק כך שלא יכלול חנויות נוחות בתחנות דלק.

החוק קובע למעשה כי הסטטוס קוו לגבי המרכולים בשבת יישמר, כאשר ערים שבהן חוק העזר העירוני קובע כי המרכולים יהיו סגורים, יישארו סגורים ואילו באלו שהחוק העירוני מתיר את פתיחתם, הם יישארו פתוחים גם לאחר אישור החוק בקריאה סופית.

בין השאר יישארו פתוחים המרכולים בתל אביב, בהתאם לחוק העזר העירוני שאושר על ידי בג”ץ. מנגד, הערים שבהן עד כה המרכולים היו סגורים, אולם ניצלו את משך הזמן לחקיקה עירונית, לא יוכלו לפתוח את המרכולים עד לאישור שר הפנים, שהודיע כי לא יאפשר זאת. גם החנויות הפתוחות כיום בקיבוצים דוגמת מתחם הקניות בשפיים, יישארו פתוחים.

הסתייגות נוספת שתאשר הקואליציה, בהתאם לסיכום מאתמול, היא כאמור זו שתתיר את פתיחת כל המרכולים בעיר אילת. שר התיירות, יריב לוין, אמר כי האופי התיירותי של העיר מחייב לדעתו את פתיחתם.

מכל מקום, בכיר בקואליציה העריך אמש כי צפוי רוב דחוק בהצבעה. בחישובים שנעשו הגיעו בקואליציה למסקנה שמובטחת תמיכה של 60 ח”כים לפחות, ולעומת זאת מספר המתנגדים יגיע ל־57 ח”כים בלבד.

ההערכה מבוססת על כך שהח”כים השותפים בקואליציה יתמכו באישור החוק למעט סיעת ישראל ביתנו, שהח”כים שלה יצביעו נגד (למעט השרה סופה לנדבר שתימנע או תיעדר).

להצבעה צפויים להגיע שר הדתות דוד אזולאי מש”ס שהיה מאושפז בבי”ח, וח”כ יהודה גליק מהליכוד שקם מהשבעה על מות רעייתו. בחישוב הובא גם בחשבון שח”כ שרן השכל תממש את איומה ותימנע מהצבעה (ראו למטה).

כמו כן, חישבו בקואליציה שנגד החוק יצביעו לא יותר מ־57 ח”כים משום שח”כ יוסי יונה (מחנ”צ) נמצא באבל על מות אחיו והשרה לנדבר וח”כ השכל לא יצביעו נגד.

עם זאת, חוששים בקואליציה שעלולות להיות הפתעות בהצבעות על מאות ההסתייגויות שהגישו סיעות האופוזיציה לחוק. יו”ר סיעת המחנה הציוני בכנסת, ח”כ יואל חסון, אמר כי “נמשיך לפעול לפרק את התמיכה בחוק בתוך הקואליציה. אני אופטימי ביכולת שלנו למנוע את אישור החוק”.

אגב, בתוך כך, תובא היום לאישור מליאת הכנסת הצעת חוק שנועדה לאפשר את צירופו של יעקב ליצמן כסגן שר הבריאות.

חוק שערורייתי

יו”ר האופוזיציה, ח”כ יצחק הרצוג, אמר כי “הסדק בחומת הקואליציה הפך לבולען. המשבר הפנימי גדל, ובסוף־בסוף דינם של חוקים מיותרים שלא משרתים את הציבור בכלום, כמו חוק עונש מוות וחוק המרכולים, שהם יביאו להתמוטטות הקואליציה”.

יו”ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי “לבעל הפיצוצייה ולמי שלא מחזיק רכב אין לוביסטים בכנסת, ולכן הליכוד לא סופר אותם. רה”מ מציע להעביר את החוק השערורייתי אבל לאפשר לחנויות הנוחות בתחנות הדלק כן לפעול בשבת. כן, החנויות האלה שפחית קולה עולה בהן 8 שקלים. נהדר, אז במקום מכה אחת החוק יביא כמה וכמה מכות קשות: פגיעה באורח חייהם של מיליונים, פגיעה בזכותה של כל קהילה לעצב את אופי השבת שלה, פגיעה בעסקים קטנים, פגיעה בכל מי שלא מחזיק ברכב ועוד”.

בהכנת הידיעה השתתפה רונית זילברשטיין

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*