יהדות

שירה פלאית נולדת מתוך כאב מאת ד”ר אבישי טייכר

 

 

לא במקרה פסוקי קינה זאת ממשיכים לבטא מצבי נפש לאומיים שלנו לאורך הדורות. מורכבות בתלי אפשרית של של הסתלקות וצמיחה

את הידיעה המרה על מות שאול ויהונתן מקבל דוד בצקלג, מפיו של בן איש גֵר עמלקי. בעדות אישית מצמררת מדווח הנער כיצד סייע לשאול למות, ועתה הוא מביא בידיו את נזר המלך משאול לדוד. בניגוד למה שצופה הנער, דוד קורע את בגדיו ומתאבל מרוֹת ואף מצווה להורגוֹ על חלקוֹ במות שאול “משיח ה'”. דוד ניגש אפוא לקינתוֹ האדירה על שאול ועל יהונתן כשהוא נמצא פיסית בישות זרה, במצב נפשי מורכב ביותר, כאשר הנזר שהובא לוֹ אינו יכול לעת עתה לעלות על ראשו. במידה מסוימת מושלם עתה המהלך שבוֹ שאול הלביש את דוד באביזריו לקראת המלחמה עם גלית. אלא שעתה שאול ויהונתן נפקדים ומלוכתו של דוד טרם ממומשת.

 

שירה פלאית אכן נולדת מתוך נפש מתרוצצת, שאין בה הכרעה אך יש בה כוחות איתנים. זמן שבו אבל, חרדה, תקווה, כעס וציפייה צועקים בתוך המוֹח. הוא מבקש לקונן על שאול ויהונתן כאנשים פרטיים, אך גם כמנהיגי ישראל. אסור שהאבל והצער יהיו לטרף קל לאויב ולמקור לשמחה לערלים. באותה מידה שהשניים האלה הם “גיבורים”, הרי הם גם “נאהבים ונעימים”. באותו זמן שיהונתן הוא בנו של המלך, הוא גם “אח” אהוב ופלאי לדוד. לא במקרה פסוקי קינה זאת ממשיכים לבטא מצבי נפש לאומיים שלנו לאורך הדורות. המורכבות ההכרחית והבלתי אפשרית באותה עת, של הסתלקות שאול וצמיחת דוד מזעזעת את הרגש לעולם. “הרי בגלבוע אל טל ואל מטר עליכם…” זהו פסוק ששנים המתין לפריצתו, עד שאורי צבי גרינברג השתמש בו בכאבו ובכעסוֹ המצמררים, כלפי מה שנראה בעיניו ככישלונם של חלק מאנשי ההתיישבות בהבנת העוינות הערבית וההתמודדות עִמה. שימוש שגרר באופן טבעי תגובות חריפות.

 

“איך נפלו גיבורים” משוחח כמובן עִם כל אותן שאלות של “איך” ו”איכה”, שאף ביודענו את דרך העולם אין אנו מסוגלים להבליג על משבר גדול לא עלינו. מלכותו של דוד אינה יכולה להתממש בלי הסתלקותו של שאול ודווקא יורש המלכות המיועד, יהונתן, הוא אהוב לִבו. את שירת אבלו שר דוד כנעים זמירות ישראל, המלך, המשורר, שאין כמעט שני דברים רחוקים יותר אלה מאלה, אך בלי הלחמתָם אין מלך בישראל.

 

מירון ח’ איזקסון הוא משורר ופרופ’ לספרות באוניברסיטת בר-אילן

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*