יהדות

שמחת תורה בירושלים – הקפות במוקדים ברחבי העיר מאת שלומי הלר

אירוע ההקפות המרכזי יתקיים ביום שני בכותל עם למעלה מ-100 ספרי תורה; הקפות משותפות לנשים ולגברים ייערכו במתחם התחנה; אירוע גדול נוסף יתקיים בהר חומה – צירים בשכונה ייסגרו

החגים עוד רגע מסתיימים, אבל לפני כן ישנה עוד חגיגה אחת גדולה – שמחת תורה ובעיקר ההקפות השניות, שייערכו מחר, שני (21.10), בצאת החג (החל מהשעה 22:00). אירוע ההקפות המרכזי יתקיים בכותל המערבי עם למעלה מ-100 ספרי תורה, תזמורת שירה חגיגית ואלפי משתתפים.

מהקרן למורשת הכותל המערבי, שאמונה על קיום ההקפות, נמסר כי “ביום שמחת תורה נהוג בכל קהילות ישראל לערוך בבית הכנסת ‘הקפות’ – ריקודים יחד עם ספר התורה. שמחה זו מציינת את סיום המחזור השנתי של קריאת התורה הנהוגה מדי שבת. בכל שנה אנו מסיימים מחזור של קריאה בתורה, מתחילת ספר ‘בראשית’ עד סוף ספר ‘דברים’. אנו מביעים את שמחתנו על כך שזכינו לסיים מחזור נוסף של לימוד התורה בקריאת פרשת ‘וזאת הברכה’, ועל הזכות להתחיל מיד מחזור חדש של קריאה שנתית בתורה – קריאת פרשת ‘בראשית'”.

הקפות שניות בכותל בשנה שעברה (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

בקרן מוסיפים ומציינים כי “הציבור מתבקש להישמע להוראות המשטרה, אנשי האבטחה וסדרני הכותל המערבי על מנת לשמור על בטיחות הבאים וקדושת המקום. משטרת ירושלים הקצתה מאות שוטרים לאבטח את באי הכותל המערבי במהלך ימי החג. הציבור מתבקש להשתמש בתחבורה ציבורית”.

כמו כן, גם השנה יתקיימו הקפות שניות שוויוניות במתחם התחנה הראשונה – נשים וגברים רוקדים יחד עם התורה, ללא מחיצות והפרדה. מדובר באירוע של חברי וחברות הקהילה הרפורמית בירושלים, שמדי שנה מגיעים אליה תושבים ותושבות מרחבי העיר וחוגגים עם התורה. כולם מוזמנים.

מהתחנה הראשונה נמסר כי “האירועים השנה צפויים להיות מרובי משתתפים, אף יותר משנה שעברה. יחד עם משטרת ישראל ובתיאום מולה אנו ממליצים להגיע מוקדם יותר מהרגיל ולתפוס מקום באחד מחניוני התחנה הראשונה הפועלים לרשות התושבים והאורחים השונים”..

חגיגת הקפות שניות גדולה נוספת תתקיים בישיבת הר המור שבשכונת הר חומה. במסגרת אירוע ההקפות יבוצעו הסדרי תנועה מיוחדים. החל מהשעה 22:00 ועד לסיום האירוע בשעות הבוקר המוקדמות כביש מעלה נחל דרגה יהיה סגור לתנועת כלי רכב ממנזר מר אליאס ועד לצומת הכניסה לשכונה בשני הכיוונים, זאת על מנת לאפשר לשאטלים (שייצאו מחניון טדי ובחזרה כל 5 דקות) לנוע בחופשיות על הציר זה.

בנוסף, קטע הכביש שבין צומת שד’ שמואל מאיר פינת אריה ורשבסקי ועד לרח’ מנחם בראש רועי יהיה סגור לתנועת כלי רכב. כמו כן, יצוין כי שד’ שמואל מאיר מדרך חברון ועד לצומת הכניסה לשכונה יהיו פתוחים לתנועת כלי רכב בשני הכיוונים לתושבי השכונה בלבד.

הקפות שניות בכותל בשנה שעברה (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

Your Comment/התגובה שלך