חדשות

תגלית: האב הקדמון של כל היונקים התקיים מוקדם משחשבו מאת אסף גולן

מתי התחילה האבולוציה שהסתיימה בנו? • עד כה היה נהוג לחשוב שהאב הראשון של היונקים חי לפני 60 מיליון שנה • כעת התגלו בוודאות שירידים שלו מלפני 145 מיליון שנה • האם הוא דומה לנו? אבינו הקדמון היה סוג של עכברוש

האב הראשון של האנושות היה סוג של עכברוש גדול // איור מתוך יוטיוב

ממתי אנחנו יכולים לשחזר אחורה את הקו שממנו ניתן לשחזר את הופעת האדם בעולם? עד לאחרונה הקו הזה עמד על 60 מיליון שנה, אולם כעת נראה כי ניתן לשחזר את הקו הרבה יותר אחורה. זאת בעקבות תגלית בה נמצאו שיניים של יונק קדמון מלפני 145 מיליון שנה. אל תצפו ליונק מפותח או יפה, האב הראשון של האנושות היה סוג של עכברוש גדול. כאמור מדובר באחד היונקים שממנו יצאו כל בעלי החיים אותם אנחנו מכירים כולל האדם הקדמון עצמו. השיניים התגלו לאחרונה באזור המורשת העולמי דורסט בבריטניה.

אזור דורסט, שמצוי בו החוף הנקרא “חוף היורה”, הוא אתר בו מוצאים החוקרים בדרך כלל עצמות רבות של דינוזאורים. אולם הפעם החוקרים הצליחו לזהות שיניים של יונק קדום שהוא ה”אבא” של המין האנושי כמו של כל המינים הידועים לאדם. מנקודת מבט ביוכימית, אנטומית, פיזיולוגית וגנטית האדם אינו נבדל באופן עקרוני מכל שאר המינים החיים על פני כדור הארץ. הוא חולק עמם המון מולקולות משותפות ורצף גנטי דומה. לכן על פי הדמיון ברצף הדנ”א בגנום ניתן כיום לשרטט בדיוק רב את שושלת המינים החיים ובתוכם האדם. כמובן מדובר בתהליך איטי ממנו הגיעה ההתמיינות והשינויים מהם התפתחו כל בעלי החיים בעולם כולל האדם.

האב הקדמון שלנו פעל בעיקר בלילות

השיניים שנמצאו הן של שני יצורים ליליים דמויי עכברוש שחיו באותה תקופה ופעלו בעיקר בלילות בצילם של הדינוזאורים ששלטו עד אז בעולם ללא מצרים. השמחה הרבה על התגלית נובעת מהעובדה שבעולם המדע משוכנעים שהם יודעים לייצר את הקו הישיר בין היונקים הקדומים האלו לאדם המודרני וזאת תוך כדי תהליך אבולוציוני ארוך.

שיניים בעלות יכולת מתקדמת מאד לחיתוך ולמחיצת מזון // צילום מתוך יוטיוב

ד”ר סטיב סוויטמאן מאוניברסיטת פורטסמות’ שסטודנט שלו זיהה את השיניים המאובנות מספר כי “ברגע הראשון הרגשתי שהלסת שלי נופלת מתדהמה בגלל הממצא הנדיר והשמור היטב. מה שמשמח עוד יותר זו העובדה שעד היום מצאנו שרידים של היונקים האלו רק מלפני 60 מילון שנה ובעולם המחקר התקיים ויכוח עז על השאלה מתי הופיעו היונקים הראשוניים האלו. הוויכוח הסתובב סביב ממצא דומה ולא מאומת מספיק שנמצא בסין ותוארך ללפני 165 מיליון שנה. בכל מקרה כעת יש לנו ממצא שלא נתון בוויכוח בכלל והוא קובע כי היונקים האלו חיו בעולם לפני 145 מיליון שנה ויותר. זה הממצא המתוארך הראשון שאין עליו כלל ויכוח ולכן הוא הממצא הוודאי הראשון בכל הנוגע ליונקים מהם יצא גם האדם” הוא אומר.

בכתב העת המדעי,  Acta Palaeontologica Polonica, מציין ד”ר סוויטמאן: “מדובר בשני יונקים קטנים כשהראשון ככל הנראה התקיים על ציד חרקים ואילו השני שהיה יותר גדול התקיים על אכילת עלים וצמחים שונים. מדובר בשיניים בעלות יכולת מתקדמת מאד לחיתוך ולמחיצת מזון. הן גם שחוקות יחסית מה שמלמד כי היונקים האלו זכו לאריכות ימים. מדובר בהישג גדול מאד כשאתה חולק את בית הגידול שלך עם דינוזאורים שחלקם טורפים”. שני בעלי החיים הללו, שאחד נקרא Durlstotherium newmani והשני נקרא  Durlstodon Ensomi,  נחשבים לאבות הקדומים של כל היונקים כולל בני האדם והלוויתן הכחול הגדול.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*