חדשות, קהילה

תושבי ונצואלה בורחים לקולומביה: “התשתיות קורסות מאת אריאל ויטמן”

כ־30 אלף בני אדם רעבים חוצים מדי יום את גשר סימון בוליבר, שמחבר בין המדינות, בגלל המשבר הכלכלי • “משטר ריכוזי פופוליסטי חנק את היוזמה הפרטית”

גשר סימון בוליבר
ונצואלה, שהיתה בעבר אחת המדינות העשירות בדרום אמריקה, מתמודדת עכשיו עם משבר האינפלציה החמור בעולם. על פי תחזיות קרן המטבע הבינלאומית, שיעור האינפלציה בה יגיע השנה ל־13,000% והכלכלה תצטמק ב־15%. שכר המינימום במדינה הוא 797,510 בוליבר לחודש, סכום השווה לשני ליש”ט בשוק השחור במדינה הסוציאליסטית. לנוכח הקושי, אלפים מתושבי המדינה חוצים את הגבול לקולומביה השכנה כדי למצוא עבודה.
לפי ה”ניו יורק טיימס”, כ־30 אלף בני אדם מתקהלים מדי יום בגשר סימון בוליבר, שמחבר בין ונצואלה לקולומביה, ודרכו הם עוברים את הגבול. בסקר שנערך לאחרונה במדינה בקרב 6,500 משפחות, 65% מהמשיבים דיווחו שהם לא יכולים להרשות לעצמם ביטוח רפואי ו־93% מהם אמרו שהם לא יכולים לקנות אוכל. אלה שהגיעו למצב העגום ביותר החלו לחפש אוכל בפחי האשפה.
ה”וושינגטון פוסט” דיווח לאחרונה כי יותר ויותר הורים נאלצים לוותר על ילדיהם ושולחים אותם לבתי יתומים. ה”ניו יורק טיימס” דיווח שלשום שבששת החודשים האחרונים של השנה האחרונה 210 אלף מאזרחי המדינה עברו לגור בקולומביה העשירה יחסית, ומספרם רק הולך וגודל – גם במדינות אחרות.

ד”ר אשר מאיר // צילום: פורום קהלת

בברזיל, כותב העיתון, מספרם הגדול של הפליטים הוונצואלים גרם לכך שתשתיות הערים הגובלות במדינה הסוציאליסטית קורסות. בבואה־ויסטה, עיר הבירה של רוריימה, מחוז של ברזיל הגובל בוונצואלה, מספרים כי מערכת הבריאות של העיר מתוחה עד דק והדבר גרם לצבא ברזיל להעלות כוננות סביב הגבול עם ונצואלה.
ראש המחלקה הכלכלית של פורום קהלת, ד”ר אשר מאיר, אמר ל”ישראל היום” כי “משאבי הנפט של ונצואלה מציבים אותה בין היצרניות המובילות בעולם. אך משטר ריכוזי פופוליסטי חנק את היוזמה הפרטית ואת ההתפתחות, כך שברגע שקרסו מחירי הנפט, המשק והממשל התפוררו מיד. בהמשך, המשטר שיתק את יכולת ההתאוששות של המשק על ידי פיקוח מחירים הדוק שיוצר מחסור חמור של מוצרים ושירותים חיוניים”. תושבי ונצואלה הרעבים צדים חיות בניסיון להשביע את רעבונם, כולל חיות בית, ואף יוצאים לשדות כדי לחפש מזון.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*