אנשים

תמונות הדיג של פוטין מעוררות ספקות/ אליק לון, גרדיאן

הקרמלין מרבה לפרסם תמונות של הנשיא צד נמרים, יורה בלווייתנים או צולל למעמקים, אך טענתו שלכד דג במשקל 21 ק”ג גרמה לגולשים רבים לגחך.

 

, זאת לא הפעם הראשונה שנשיא רוסיה פוטין השתמש בתמונות בהן הוא דג, צד או צולל לצרכי תעמולה. הפעם בלוגרים  מפקפקים באמינות התמונה. מסע הדיג המתוקשר עורר דיון סוער ברשת, כאשר הגולשים הביעו ספק כי הדג אכן שוקל 21 ק”ג, כפי שנמסר מהקרמלין. בסדרת התמונות, שצולמו בטיול דיג נראה פוטין דג, מלטף אייל ושט בסירה באזורקרסנויארסק בדרום סיביר. הקרמלין אף הפיץ סרטון בו פוטין דג את הפיקרל הצפוני מהאגם.

סגן ראש הממשלה לשעבר וחובב דיג מושבע, אלפרד קוך, העריך בפייסבוק כי הדג “שוקל 12 עד 13 ק”ג לכל היותר”. דייגים מרחבי המדינה החלו להעלות לרשת תמונות של פיקרלים שדומים בגודלם לדג של פוטין אך שוקלים הרבה פחות.

 Slider (48)

העיתונאי ומתנגד השלטון אולג קאשין צייץ “דג פיקרל כה כבד לא היה יכול לשחות. הדג היה שוקע לתחתית האגם! זהו פיקרל מגרניט”. אולם, הקרמלין לא נכנע: “אני הייתי נוכח בשקילה. ברצינות, הדג שוקל יותר מ-20 קילו”, אמר דמיטרי פסקוב, דובר הקרמלין.

חלק מהמבקרים אף הביעו ספק בכך שהטיול אכן התרחש בסוף השבוע. העיתון “נובויה גאזטה” ציין כי הקרמלין לא הזמין צלמים להתלוות לטיול וכי התמונות התפרסמו רק מספר ימים אחרי הטיול. כמו כן, הטיול לא הוזכר ביומן הרשמי של הקרמלין. העיתונאי אנדרי מלגין השווה את התמונות שפורסמו לתמונות שמסע ציד של פוטין בסיביר ב-2007 ו-2009. גם בתמונות הישנות, נראה פוטין לובש מכנסיים צבאיים ועונד צלב, עם שעון ולפעמים גם משקפי שמש דומים.

“מעניין מי שתל את הדג הזה בשביל פוטין”, נכתב מתחת לשתי תמונות ברשת, כשבאחת מהן רואים את פוטין והדג, ובשנייה את ראש הממשלה, דמיטרי מדבדב נראה מרוצה כשהוא יוצא מהאגם, כך דווח בדיילי מייל. בשנים האחרונות הקרמלין פרסם תמונות רבות שנועדו להציג את פוטין כמנהיג גברי וחובב טיולים. בין הנושאים המועדפים בתמונות – צילומים של פוטין עם סוסים, איילים ונמרי שלג. תמונות בהן נראה הנשיא משתמש בנשק, כמו התמונה בה נראה הנשיא יורה מרובה קשת בלוויתן אפור כדי לאסוף דגימות עור של היונק, הן עוד נושא פופולרי.

פוטין והדג. התמונה שגרמה לגולשים ברוסיה לגחךצילום: אי-אף-פי

החודש פורסמו תמונות של פוטין צולל לקרקעית המפרץ הפיני בצוללת קטנה כדי לצפות בשברי ספינה שקועה מהמאה ה-19. ב-2011 פרסם הקרמלין תמונות בהן פוטין מציג אמפורה עתיקה שמצא כשצלל בים השחור. בעקבות הביקורת, בקרמלין נאלצו להודות כי הם שתלו את הכד העתיק במקום מבעוד מועד.

לכתבה המלאה הקישו

 

Your Comment/התגובה שלך