חדשות

4 הרוגים במהומות בוושינגטון; התחדשה הישיבה לאישור תוצאות הבחירות

אלפי תומכי טראמפ, ביניהם חמושים, השתלטו על הקפיטול בעת כינוס הקונגרס שנועד לאשר את הצבעת האלקטורים ואת ניצחון ביידן

בועז ביסמוט, וושינגטון

לאחר האירועים האלימים בגבעת הקפיטול, חודשה הלילה (חמישי) ישיבת הקונגרס שנועדה לאשר את הצבעת האלקטורים ואת ניצחונו של ג’ו ביידן בבחירות לנשיאות. במהלך הישיבה, הסנאט האמריקני דחה את התנגדות טראמפ לתוצאות הבחירות באריזונה. לאחר מכן, בית הנבחרים הצביע נגד הניסיון לערער על ניצחונו של ביידן.

המון זועם פרץ אמש לגבעה המפורסמת, במהלך ישיבת הקונגרס. תומכיו של הנשיא טראמפ, שנאם בוושינגטון, השתלטו על בניין הקונגרס והתפרעו במקום. לבסוף הם פונו מהבניין, אך מראות כאלה לא נראו בוושינגטון מאז שהצבא האנגלי פלש לבירה האמריקנית ב-1812 ושרף את גבעת הקפיטול.

ה”ניו יורק טיימס” דיווח כי וירג’יניה ומרילנד שלחו מאות מאנשי המשמר הלאומי לאבטח את מוסדות השלטון בבירה האמריקנית, מחשש מהסלמה במהומות. בתוך כך, פצצה נמצאה בבניין המטה הלאומי של המפלגה הרפובליקנית ונוטרלה על ידי המשטרה. מטה המפלגה הדמוקרטית פונה מיושביו.

המשטרה בוושינגטון מסרה כי ארבעה בני אדם מתו במהלך ההתפרעויות של תומכי טראמפ בבירה האמריקנית. אישה אחת מתה מפצעי ירי בעוד שלושה אחרים, כך נמסר, מתו מ”אירועי חירום רפואיים”. בהודעת המשטרה לא פורט מעבר לכך. לפחות 52 מפגינים שהסתערו על בניין הקפיטול נעצרו. הרשויות מצאו שני מטעני צינור, אחד במטה המפלגה הרפובליקנית והשני במטה המפלגה הדמוקרטית. רשת CNN דיווחה כי אישה נהרגה, ככל הנראה מירי מאבטחים במקום.
למרות המהומות, יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי, הבהירה מוקדם יותר במכתב כי הסנאט והקונגרס ימשיכו בדיונים על האלקטורים על מנת לאשר את הנשיאות של ביידן עד חצות (שעון וושיגטון).המחוקקים התכנסו שוב בשעה 03:00, שעון ישראל (שעה 20:00 – שעון וושינגטון). סגן הנשיא מייק פנס אמר: “לא ניצחתם, אלימות לעולם לא מנצחת”.

פנס פונה על ידי השירות החשאי
בעקבות פריצת המפגינים במהומות השירות החשאי פינה מהמקום את סגן הנשיא פנס. עוד דווח על עימות בין מאבטחים חמושים לאנשי מיליציה שליוו את המפגינים. פנס צייץ ברשת החברתית טוויטר וכתב: “המפגינים שהתפרעו בבניין הקפיטול ייענשו בכל חומרת הדין”.


חרדים תומכי טראמפ מפגינים בוושינגטון // צילום: בועז ביסמוט

בתגובה לאלימות הקשה אמר טראמפ בהצהרה מצולמת: “אני יודע שאתם פגועים וכואבים מהבחירות שנגנבו מאיתנו. ניצחנו בבחירות ברוב מוחץ וכולם יודעים את זה, במיוחד הצד השני, אבל אתם צריכים ללכת הביתה עכשיו. אנחנו חייבים לעשות שלום, עלינו לקבל עלינו חוק וסדר ולכבד את לכבד את אנשי החוק הנפלאים. אנחנו לא רוצים שאף אחד ייפגע”. הנשיא צדק כשקרא לתומכיו להתפזר – הדבר האחרון שאמריקה זקוקה לו כרגע הוא עוד אלימות.
המשבר החל כשמאות מתפרעים תועדו הסתערו על מדרגות בניין הקפיטול והתעמתו עם השוטרים במקום. המפגינים הצליחו לפרוץ לבניין כשהם מלווים באנשי מיליציה חמושים. הנשיא טראמפ קרא לתומכיו להישאר “שלווים” ולתמוך בכוחות המשטרה. סרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות הראו את תומכיו של הנשיא מתעמתים פיזית עם השוטרים.


בועז ביסמוט סמוך לבניין הקפיטול בוושינגטון

מראה מקומם במיוחד נרשם באחת הגלריות בבניין הקפיטול כשתומך של טראמפ תועד מחזיק את דגל הקרב של הקונפדרציה של מדינות הדרום, סמל שמייצג עבור רבים מאות שנים של עבדות, דיכוי וגזענות. גם במדינת ג’ורג’יה הגיעו אנשי מליציות חמושים סמוך לבית המחוקקים של המדינה וכוחות רבים של משטרה נמצאים במקום.

על אף קריאותיו לרגיעה, הנשיא טראמפ תקף את סגנו, מייק פנס, בציוץ ברשת החברתית טוויטר: “לא היה לו אומץ לעשות מה שדרוש על מנת לשמור על המדינה והחוקה שלנו”. מאוחר יותר הלילה, טוויטר חסמה את החשבון של טראמפ ל-12 שעות. במקביל, היא הזהירה אותו מהשעייה קבועה בשל “פייק ניוז”.
שגרירת ארצות הברית לשעבר באו”ם, ניקי היילי, הביעה תרעומת על המחאה האלימה וכתבה בעמוד הטוויטר שלה: “לכל אזרח יש את הזכות למחות, אך מה שקורה כעת בבניין הקפיטול הוא פסול ולא אמריקני. אנחנו טובים יותר מזה”.


מאבטחים חמושים בבניין הקפיטול // צילום: איי.פי
העצרת של תומכי טראמפ נועדה ללחוץ על המחוקקים לפסול חלק מהקולות ולהעביר את ההכרעה לבית הנבחרים. העיתוי – כשעתיים לפני ששני בתי הקונגרס צפויים להתכנס כמתחייב בחוקה ולספור את הקולות ששלחו האלקטורים על מנת להכריז על הנשיא הנבחר. סגן הנשיא פנס הודיע שלא יתנגד לאישור הצבעת האלקטורים.


דגל הקונפדרציה בקפיטול // צילום: אי.פי.איי
אף שבאופן פורמלי הפרוצדורה לפסילת קולות תופעל, הסיכויים שתגיע לידי הצבעה על נשיא בבית הנבחרים לא ריאליים בגלל מגוון סיבות. עם זאת, טראמפ בציוציו האחרונים הבהיר כי כל אחד ואחד מהמפלגה הרפובליקנית חייב להתייצב לצידו. האנשים שבאו להפגנה ליד הבית הלבן היו אנרגטיים ולוחמניים, אף שברובם המכריע לא התפרעו ונהנו מכל רגע מנאומו והריעו לו שוב ושוב.

אחרי הנאום של הנשיא יצאו המפגינים להפגנה נוספת בגבעת הקפיטול, הם צעקו תוך כדי ” “Stop the steal (עיצרו את הגניבה). כשהגיעו לקונגרס, חלקם גם התעמתו עם השוטרים במהלך הישיבה של שני בתי הקונגרס וחלקם אף הצליחו לחדור לבניין במתחם. מנהיג הרוב בסנאט מיץ’ מקונול, שכבר לפני חודש הבהיר כי אין מנוס מלקבל את דין הבוחר ולאשרר את הצבעת האלקטורים, נשא אתמול נאום שהיה כנראה מכוון רק לטראמפ. הוא אמר שכל נסיון לערער על הספירה תהיה פגיעה קשה בדמוקרטיה ובחוקה, שלה יש מעמד כמעט קדוש בארה”ב.
ג׳והאן הגיעה ממדינת ארקנסו עם בתה ואמרה לי: “אני לא מאמינה שפנס יפקיר את טראמפ. כולנו חייבים לו כל כך הרבה. זה יכול להיות היום המאושר או העצוב ביותר בחיי”. אחרי שמקונול סיים לנאום , הקהל שעקב אחר דבריו הגיב בזעם. ״הוא בוגד״, צעק אחד. “משתף פעולה עם הגניבה”, אמר אחר. גם סגן הנשיא מייק פנס, שניהל את הישיבה, הבהיר רגע לפני כי “אין לו סמכות לפעול באופן חד צדדי” שיאשר או יפסול קולות של האלקטורים. בכך למעשה נוצר קרע גלוי בינו לבין טראמפ. אולי הקרע הכי בולט – והיחיד – ביניהם במהלך 4 השנים האחרונות.


אנשי מיליציה בבניין הקפיטול // צילום: איי.אף.פי
הקהל האדיר שהגיע לגבעת הקפיטול במזג אוויר חורפי הביע בעיקר כעס, שהתבטא גם בשריקות בוז כאשר בכירי הדמוקרטים עלו לדיון. כל אחד מהאנשים שאני מראיין מסרב להכיר בג’ו ביידן כנשיא הנבחר. ״הוא לא הנשיא שלי,” כולם אומרים לי. אבל דווקא פנס ומקונול מקבלים את עיקר השנאה היוקדת מצד המפגינים. כולם קוראים לטראמפ “תילחם!”
״אז מה, כדי לשמור על המוסדות מותר לגנוב בחירות?”, שאל אותי דני, שהגיע לפה ממדינת מינסוטה, שקפואה לא פחות. הוא רוקח במקצועו ואמר לי עוד: “מנסים להציג אותנו כבורים ועמי ארצות”.


שוטרים משתמשים בגז מדמיע להדוף את תומכי טראמפ // צילום: איי.אף.פי
מול שאגות תמיכה טראמפ הגיע באיחור של כמעט שעה, ואמר כי יש “מאות אלפים מאחוריכם” שהתקשורת לא מראה. “הפייק ניוז לא מראה את האמת”, הוא אמר לתומכים שלו. “התומכים שלי לא מוכנים לסבול את זה, הם באו מכל העולם, ומכל רחבי ארה”ב”. לדבריו, “ניצחנו את התקשורת לפני ארבע שנים, אך השנה (כלומר 2020 – ב”ב) הם הטו את הבחירות, וגם אתמול בלילה”.
“למען המדינה והחוקה שלנו אנו פורסים את הקייס שלנו: בכל מדינה מתנדנדת כל הפקידים שינו הליכי בחירות בלי כל אישור  בתי המחוקקים של המדינות, וזה הוביל להונאה בסדר גודל שלא נראתה מעולם”, קבע.
“לעולם לא נודה בהפסד”
“כל מה שמייק פנס צריך לעשות זה להחזיר את הקולות למדינות ואז אני הופך להיות נשיא”, ציין טראמפ. “עכשיו דיברתי איתו, לא צריך אומץ בשביל זה. לא לעשות כלום ולתת לביידן להיות נשיא – זה אומץ”.
הוא אמר כי “הדמוקרטים הקיצוניים גונבים את הבחירות, לעולם לא נוותר, לעולם לא נודה בהפסד. אנחנו לא מוכנים לסבול את זה יותר. אנחנו נעצור את הגניבה”, הוא הוסיף והבטיח ש”היום אני אציג את המידע שיצביע שאנחנו ניצחנו בנוקאאוט”. נחיל האנשים השתרך מהבית הלבן עד אנדרטת וושינגטון, כמפגן כוח מרשים שנועד ללחוץ על המחוקקים.

With the White House in the background, President Donald Trump speaks at a rally Wednesday, Jan. 6, 2021, in Washington. (AP Photo/Jacquelyn Martin)

העצרת, היום // צילום: איי.פי
הוא קרא לקהל “לצעוד לכיוון גבעת הקפיטול ולהבהיר למחוקקים כי לא ניתן להחזיר את אמריקה אחורה לחולשה, ולראות אם הרפובליקנים יעמדו לצד המדינה שלנו”.
“ההפגנה הזו היא מסר”
זמן קצר לפני נאומו של הנשיא, עלה לבמה בנו דונלד טראמפ ג’וניור ואמר לקהל כי אי אפשר להסכים לכך שג’ו ביידן יוכרז כנשיא נבחר בגלל הזיופים ההמוניים שהיו לכאורה. “אנחנו כמשפחה לעולם לא נפסיק להילחם עבורכם, אנחנו מאוהבים במדינה הזאת”, אמר טראמפ הבן והוסיף כי “ההפגנה הזאת היא מסר – זו המפלגה של דונלד טראמפ”. הוא המשיך גם למתקפה טוטאלית על מדיניות הפוליטיקלי קורקט של הדמוקרטים, שמשנים מסורות ישנות בתוך בית הנבחרים כמו סגנון התפילה והניירת הרשמית.
גם עורך דינו של הנשיא, רודי ג’וליאני, שאחראי על הפן המשפטי של בדיקת מהימנות הבחירות מטעם הקמפיין, נשא נאום לוחמני. הוא הזהיר את הרפובליקנים שלא יתייצבו לצד טראמפ במהלך הערעור על הספירה בקונגרס והדגיש שוב כי הזיופים נבעו ממכונות שהטו בכוונה את הספירה במדינות השונות. “למה לא נתנו לנו גישה מידית למכונות? רק קרימינלים מחביאים ראיות. בואו נעשה משפט באמצעות קרבות”, אמר ג’וליאני.

U.S. President Donald Trump’s personal lawyer Rudy Giuliani speaks as Trump supporters gather by the White House ahead of his speech to contest the certification by the U.S. Congress of the results of the 2020 U.S. presidential election in Washington, U.S, January 6, 2021. REUTERS/Jim Bourg

ג’וליאני בעצרת // צילום: רויטרס
העצרת מתקיימת שעות ספורות אחרי שהמרוצים המכריעים בג’ורג’יה על גורל שני מושבי הסנאט שלה הסתיימו בניצחון דמוקרטי לפחות באחד מהם, מה שמקרב את הדמוקרטים לשליטה בבית הקונגרס העליון. על רקע ההתפתחות הזאת, צייץ אתמול טראמפ: “המפלגה הרפובליקנית צריכה את הנשיאות יותר מתמיד, כדי לשמר את זכות הווטו”.
“סגן הנשיא רשאי לפסול אלקטורים”
במקביל לעצרת, ה”ניו יורק טיימס” דיווח כי סגן הנשיא מייק פנס אמר לטראמפ כי לא יוכל לעזור לו במאמצים לשנות את תוצאות הבחירות שכן החוקה אינה מקנה לו כל שיקול דעת בספירת הקולות, אף שהוא יהיה באופן פורמלי אחראי על הישיבה בקונגרס היום ויהיה זה שאמור לחתום על התוצאות.
אך גורמים אחרים טענו כי יש לו את היכולת המעשית להחזיר את הספירה למדינות או לעכב אותה. טראמפ בעצמו צייץ זמן קצר לפני העצרת: “סגן הנשיא רשאי לפסול אלקטורים שמונו באמצעות זיופים”. טראמפ גם שלל את הדיווח של ה”טיימס” על כך שפנס דחה את בקשתו לפעול: “אני והנשיא נמצאים בתמימות דעים שיש לו מספר אופציות תחת החוקה לפעול”.
טראמפ גם תקף את השיטה האמריקנית ואמר כי אופן ניהול הבחירות “גרוע יותר ממדינת עולם שלישי.” לדבריו, מצאו במקרה 50,000 קולות ביום שלישי בלילה.

מאת ישראל היום

Your Comment/התגובה שלך