Uncategorized, קהילה

פסטיבל יום העצמאות

מזה למעלה מעשרים שנה, חוגגת הקהילה הישראלית בלוס אנג’לס את יום העצמאות ב”פסטיבל יום העצמאות”.

בתקופה זאת של השנה, אנו, בני הקהילה, רגילים להיות כבר אחרי הפסטיבל. להחליף רשמים עם החברה, לקרוא עליו בעיתוני העיר ואולי אפילו לגלות את עצמנו באיזה צילום שהתפרסם בעיתון

לא כך השנה!  חוץ מ”דממת אלחוט” כמעט מוחלטת מצד המארגנים מחד ומצד התורמים והממנים ה”כבדים” לשעבר מאידך, אין לנו מושג מה קרה באמת. אין בלבנו כעס, שהרי כל המארגנים – מתנדבים, מלבד מנכ”ל הפסטיבל, שהוא היחיד המקבל משכורת עבור עבודתו ויש לו עניין שאינו מוטל בספק, בהמשכיותו של הפסטיבל. פנינו אל מנכ”ל הפסטיבל מר יורם גוטמן ובקשנו לשמוע ממנו “מה קורה”? השארנו לו הודעה ועוד הודעה אבל ללא תגובה מצידו.
האם הפסטיבל נפל קורבן למצב הכלכלי או שפשוט תש כוחם של המתנדבים? האם היו אי אלה חילוקי דעות פנימיים לגבי דמותו של הפסטיבל או מאבקי יוקרה על “כיבודים” ותארים? או אולי פשוט זהו מוות טבעי נוסף, בשורה ארוכה של כוונות טובות, שהתנפצו מול סלעי האדישות של ה”קהילה הישראלית”?

רגע ולפני פרסום הכתבה הנ”ל נודע לנו באופן  לא רשמי, שלא יהיה פסטיבל יום עצמאות השנה. מסתבר, שגירעונות כבדים אותם גורר הפסטיבל מהשנה הקודמת יחד עם סירובם של הפדרציה היהודית של לוס אנג’לס ארגונים אחרים להשתתף במימון ויחד עם דרישות העירייה לתשלום עבור שרותי משטרה וכיבוי אש, הביאו להחלטת הנהלת הפסטיבל, לפסוח על שנה, במטרה לנהל מסע גיוס כספים, שיאפשר לחדשו בשנה הבאה.

ההסבר נשמע הגיוני וברור. אבל אי אפשר שלא לתהות על התנהלות הנהלת הפסטיבל. מאחר ומנכ”ל הפסטיבל אינו מחזיר טלפונים, מתכבדת מערכת מבט יו.אס.אי. לשאול אותו דרך כתבה זו מספר שאלות, בתקווה שיבין, שהפסטיבל שייך לציבור ושהציבור רשאי לדעת את התשובות לשאלות הבאות:
שאלה ראשונה: מדוע בדיוק מסרבים הארגונים שתמכו בעבר, להמשיך ולתמוך בפסטיבל

שאלה שנייה: מזה כמה זמן יודעת הנהלת הפסטיבל, שהגרעון שלה לא יאפשר את קיום הפסטיבל?
שאלה שלישית: האם קיים באיזשהו מקום, מאזן רווח והפסד, חתום על ידי רואה חשבון?
שאלה רביעית: מדוע שמרה הנהלת הפסטיבל בסוד, את מצבה הכספי?
שאלה חמישית: מדוע לא פנתה הנהלת הפסטיבל אל הציבור, חשפה את העובדות וביקשה תרומות,בעוד מועד, כפי שהיא מתכוונת כנראה לעשות בשנה הבאה?
שאלה ששית: מדוע אין הפסטיבל מתנהל בפתיחות ובשקיפות, האם יש להנהלתו מה להסתיר?

הבעיה הכספית היא רק קצה הקרחון כשלמעשה שורש הבעיה היא התנהלות מארגניו ובראשם המנכ”ל גוטמן שהרי במשך שנותיו בין המארגנים היו מטובי האנשים בקהילה והתמיכה בו הייתה “מקיר לקיר “אז איפה הם היום מדוע גופים מכובדים כמו הפדרציה היהודית, אירגון המנהיגות הישראלית ועוד אחרים וטובים משכו ידיהם ואינם תומכים ולו בדולר אחד באירוע הישראלי שהינו הגדול ביותר מחוץ לגבולות הארץ?

גוטמן טוען שצריהך כבר עכשיו להתחיל להכין את פסטיבל העצמאות של השנה הבאה אך האם סיפק את התשובה כיצד לעשות זאת, האם יהיה שינוי רדיקאלי שימשוך מחדש ארגונים חשובים שתמכו בו כל השנים הללו  מסתבר שלא כך הוא ואם לא יהיה שינוי גם פרסונאלי וגם אירגוני נקבל את אותה תוצאה שנה אחר שנה. במו עינינו אנו רואים את היעלמותו של מוסד זה מנוף חיי הקהילה. האם יתכן שגוף חדש של מתנדבים להרים את הכפפה ויארגן פסטיבל לתפארת הקהילה ומדינת ישראל?

מערכת מבט יו.אס.איי. מבטיחה להמציא את התשובות לשאלות אלה בקרוב מאוד.

לעמוד קהילה

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*