יהדות

sאיחוד האמירויות: הקהילה היהודית נחשפת בקבלת השבת הגדולה בעולם הערבי מאת איתמר אייכנר

הם הדליקו נרות ביחד, שרו את “לכה דודי” והתפללו קבלת שבת בנוסח איחוד האמירויות, בהובלת חזן המתגורר בדובאי: למעלה ממאה יהודים השתתפו בקבלת השבת הווירטואלית הגדולה ביותר בעולם הערבי, ליהודי אבו דאבי ודובאי

 

מסירים את המחיצות: למעלה ממאה יהודים השתתפו ביום שישי האחרון בקבלת השבת הווירטואלית הגדולה ביותר שהתקיימה בעולם הערבי, ונערכה לפני כניסת השבת. את התפילה הובילו נשיא הקהילה היהודית באיחוד האמירויות, רוס קריל; רב הקהילה היהודית בדובאי, יהודה סרנה – ונשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט.

רוב המשתתפים הם יהודים המתגוררים בדובאי ואבו דאבי, רובם יהודים שעושים עסקים במפרץ הפרסי. כמו כן, היו מספר אורחים זרים (מארה”ב בעיקר), ובהם דיוויד האריס, המנהל של הוועד היהודי אמריקאי (AJC).

 

התפילה התקיימה בנוסח איחוד האמירויות, כשברקע ניגון של חזן יהודי שמתגורר בדובאי. “הקהילה היהודית באיחוד האמירויות קיימת כבר מעל 10 שנים, והיא פועלת למען אחדותם, רווחתם וביטחונם של היהודים שחיים כאן”, אמר נשיא הקהילה היהודית באיחוד האמירויות, רוס קריל. “אנחנו שמחים על היוזמה לקיים את התפילה הווירטואלית שהיוותה מקור השראה עבורנו. אנחנו הקהילה היהודית היחידה במזרח התיכון שגדלה במדינה שהיא מוסלמית”.

משפחה באיחוד האמירויות מדליקה נרות בלייב

 

“כמאתיים משפחות יהודיות מתגוררות בשתי נסיכויות אלו. כשהקורונה דופקת על דלת הבית של כולנו, אנחנו לא רואים הבדלים בין מדינות”, אמר נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט. “יהודי הוא יהודי, ולא משנה איפה יגור. קבלת שבת שמגיעה מאיחוד האמירויות זה מאורע באמת גדול עבורנו, ואין כמו איחוד בין כולנו דרך קבלת השבת. הייתה קבלת שבת עוצמתית ומרגשת כשאתה יודע שהיא מגיעה ממדינות שבהן עדיין לא קיימים יחסים דיפלומטיים”.

 

“החיים פה מאוד טובים”

לפני כשבוע פרסמה הקהילה היהודית באיחוד האמירויות סרטון, ובו היא מתפללת בשפה העברית להצלחת מנהיגי המדינה וחייליה, וכן “לשמור על נסיך האיחוד האמירויות הערביות, מוחמד בן זאיד”. הסרטון שעלה לראשונה ב-ynet, צולם בבית הכנסת בדובאי.

 

“החיים פה מאוד טובים. הממשל נותן לנו יחס מצוין, ובכל שבת, אנחנו מתפללים כל בבית הכנסת שלנו”, אמר סולי וולף, נשיא הקהילה היהודית שפרסם את הסרטון שלווה בכתוביות באנגלית ובערבית. בין היתר, הופיעה בסרטון דמותו של הרבי מלובביץ’ לצד ספר תפילה עם כיתוב בערבית.

 

במדינה המוסלמית חיים, נכון להיום, כ-3,000 יהודים במספר מוקדים נפרדים. “יש לנו קהילה יפה ולכן החלטנו לפרסם את הסרטון”. ב”עיד אל פיטר” האחרון העלתה הקהילה סרטון בו היא מבשרת על הגעת בשר כשר בשילוב שיר בסגנון זמר עברי המברך על החג שחל באותם ימים.

 

חברי הקהילה בזום

 

Your Comment/התגובה שלך